banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Bakan’dan BTSO’ya teşekkür

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) yapı sektöründe iş kazalarını önlemek amacıyla ‘Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Eğitim Semineri’ne ev sahipliği yaptı.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 16:05 26.01.2015, 16:05
Bakan’dan BTSO’ya teşekkür
banner66
BTSO Merkez Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Ak Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Almanya İnşaat Meslek Sandığı Temsilcisi Karl Heinz Noetel ile BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve inşaat sektör temsilcileri katıldı.Toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki iş kazalarının üçte birinin inşaat sektöründe meydana geldiğini ifade etti. Türkiye’de üretimin, ticaretin ve ihracatın merkezi konumunda bulunan Bursa’nın en fazla göç alan şehirlerin başında geldiğini belirten Başkan Burkay, “Son 5 yılda nüfusu yüzde 7,5 artan Bursa, yeni konut ihtiyacına dönük olarak, inşaat sektöründe de yoğun faaliyetlerin gerçekleştiği şehirlerin başında gelmektedir. Bursa, kentsel dönüşüm konusunda da öncelikli iller arasında bulunmaktadır. İşte bu nedenlerle sektörde iş kazalarını önlemeye dönük olarak Bursa’da yapılan çalışmalar büyük anlam ifade etmektedir” dedi.“KAYBEDİLEN YAŞAMIN TELAFİSİ YOK”

“Maddi kayıpları telafi etsek de kaybedilen yaşamın telafisi mümkün değildir” diyen İbrahim Burkay, sektörde üretim ve hizmet kalitesini uluslararası standartlara taşırken, iş güvenliği konusunun da uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade çalışanların sağlığını ve güvenliğini destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi. Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olan BTSO’yu örnek projelerin hayata geçirildiği bir uzmanlık merkezi haline getirdiklerini ifade eden Başkan Burkay, iş güvenliği konusunda da Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB) ile hizmet sunmaya başladıklarını anlattı.“BURSA İŞ GÜVENLİĞİNDE DE ÖRNEK OLUYOR”

İbrahim Burkay, MESYEB’in nitelikli iş gücünü ve iş güvenliğini uluslararası standartlara taşıyacak önemli bir merkez olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “MESYEB’de herhangi bir eğitim almadan çalışan kimselere, mesleki yeterlilik belgesi verirken, iş sağlığı ve güvenliği ilkelerinin de ideal düzeyde ele alınmasını amaçlamaktayız. Bursa’yı gelecek hedeflerine sadece ticari ve sanayi faaliyetlerle değil, mesleki yeterlilik ve iş güvenliği konusunda da örnek bir konuma taşımak önceliklerimiz arasındadır.”“İŞ GÜVENLİĞİ ÜRETİMİN DE GARANTİSİDİR”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği kapsamında mevzuat konusunda önemli çalışmalara imza atıldığını ancak uygulamada aksaklıkların sürdüğünü ifade etti. “Bize bir şey olmaz” anlayışı ile ortaya çıkan sorunların bulunduğunu anlatan Vali Karaloğlu, “İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini anaokul seviyesine indirmemiz gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği aynı zamanda üretimin de garantisidir. Gerek özel sektörde gerek kamuda çalışanlarımız, bizim güvencemiz altında bulunmaktadır. Bu nedenle mevzuata uygun bir şekilde faaliyetlerimizi yürütmeliyiz” dedi.“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin 2014 yılında ekonomik göstergeler açısından önemli bir performans sergilediğini ancak iş kazalarının bu başarıya gölge düşürdüğünü ifade etti. İş sağlığı ve güvenliği konusunda son 3 yılda ne söylenmesi gerekiyorsa söylendiğini belirten Bakan Çelik, “Artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi. Geçen yıl madenlerde 1084 denetim yaptıklarını ve 140 maden işletmesinin faaliyetini durdurduklarını, inşaat sektöründe ise 3625 denetim yaptıklarını ve bin 800 firmanın faaliyetini durdurduklarına işaret eden Çelik, Avrupa standartlarında bir yasa hazırladıklarını ancak iş kazalarının sürdüğünü ifade etti. Bakan Çelik, “Yaşananlardan ders alınmalı, alınmıyorsa müeyyideler de artacak” dedi.BAKAN’DAN BTSO’YA TEŞEKKÜR

Her yıl ortalama 350 işçinin yüksekten düşerek hayatını kaybettiğini belirten Faruk Çelik, bu yönde atılan adımların da büyük önem taşıdığını vurguladı. BTSO’nun Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi ile sadece Bursa’ya değil Marmara Bölgesi’ne de hizmet vereceğini ifade eden Çelik, MESYEB’in hayata geçirilmesi nedeniyle BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a teşekkür etti. Bakan Çelik, “Artık uluslararası sertifikaya sahip olan işçilerle bu işi yapacağız. Yasa meclisten geçer geçmez uygulama da hayata geçecek. Belgesi olmayan işçilerin çalışmasına izin verilmeyecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e sertifika verdi. Eğitim seminerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu ve Almanya İnşaat Meslek Sandığı Temsilcisi Karl Heinz Noetel de konuştu.

 
banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62