banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

İnşaatta kadının rolü artıyor

Konut ve Yapı Gazetesi ve BUİKAD işbirliği ile gerçekleşen “İnşaat sektöründe kadınların yeri ve karşılaştıkları zorluklar” konulu sektörel buluşma toplantısında inşaatta kadının rolü ile ilgili önemli tespitler yapıldı.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 16:08 26.01.2015, 16:08
İnşaatta kadının rolü artıyor
banner66
Her ay yapı konut sektörüne dair sorunları çözmek için ‘Sektörel Buluşmalar’ gerçekleştiren Bursa’nın Gayrimenkul Gazetesi Konut Yapı, bu hafta da Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde ‘İnşaat sektöründe kadınların yeri’ başlıklı konuyu masaya yatırdı. Toplantıya BUİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İpek Yalçın, Zuhal Kumova Toker, Zerrin Özgüle, Sevtap Yıldız, Zuhal Özbek Saka, Semra Baykan, Sibel Ayhan ve Çiğdem Korkmaz  katıldı. 


TOKER “İSTEK VE AZİM ÖNEMLİ”
Toplantının açılılında konuşan Zuhal Kumova Toker, bir inşaat mühendisi veya müteahhit olmamasına rağmen işi çok sevdiğini ve şantiyelerden çıkmadığını söyledi. Kadınların genelde ofis işlerinde sıcak ortamlarda çalışma isteğinden şikayet eden Zuhal Kumova Toker, “Biz aslında sektöre biraz da zorla girdik çünkü kimse bize gel demedi, herkes kadınların inşaat sektöründe ne işi var dedi. Bayanlar da bunu yapmalı. Genelde masa başı daha rahat işleri tercih ediyorlar ama inşaat şantiyelerde dönüyor. Şantiyeye girmeleri lazım. “ dedi.


ÖZGÜLE “KADIN ESTETİK KATAR” 
Kadınların sektörde az olmasını biraz da ilgi duymamalarına bağlayan Zerrin Özgüle, kadınların sektöredekisayısını arttırmak için mücadeleye ve çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Özgüle sözlerine şöyle devam etti, “Kadınların en büyük avantajı çok zevkli olmaları ve bir ürün alırken onun kullanışa yönelik olup olmadığını düşünmeleri. Kadınların planladığı evlerin daha başarılı evler olduğunu düşünüyorum. Erkeklerin ise estetikten yoksun tamamen ticari amaçla evler yaptığınıı düşünüyorum. Erkekler kadın gözüyle konut yapamadıkları için detaycı olamıyorlar ve estetikten de yoksun olan evler ortaya çıkarıyorlar. O sebeple ticari amaçla yola çıksalar da istedikleri satışı yapamıyorlar. Kadınların yaptığın evlerin erkeklere oranla satışları daha çok ve daha kolay oluyor.”


YALÇIN “BUİKAD ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEK”
Bu keyifli toplantıya katılan İpek Yalçın da BUİKAD olarak kadınların iş hayatında özellikle de inşaat sektöründe nasıl daha fazla yer almalarını sağlarız bunu düşünüyoruz dedi. Yeni projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Yalçın: “ BUİKAD olarak Üniversitenin 3 ve 4. Sınıflarında okuyan mühendis öğrencilerine koçluk ve mentörlük yapıyoruz.  İnşaat sektörü bunun dışındaydı. Ama artık bundan sonra inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere mentörlük yapacak, sektörel koçluk yapacak kadınlarımız var bünyemizde. Bunları oralarda değerlendirmek istiyoruz” dedi.


YILDIZ “SERT VE SAĞLAM DURUŞ ŞART”
İnşaat sektöründe kadın olarak dik sert ve sağlam durmak gerektiğini söyleyen Sevtap Yıldız 20 yıla yakın meslek hayatındaki başına gelenleri paylaştı. Yıldız: “İnşaat sektöründe biraz dik durmak ve baskın olmak gerekiyor. Ben ilk işe başladığım zamanlarda iş yerine gelenler patron kim diye soruyorlardı. Ben dediğimde hepsi oldukça şaşırıyordu. Ayrıca erkekler bizlerle pazarlık masasına oturmak istemiyorlar. Erkeklerle daha kıran kırana pazarlık yapabiliyorlar ama bir kadınla yapamadıkları için pazarlık konusunda zarara uğradıkları düşünüyorlar ve bizlerle massaya oturmak istemiyorlar.”


banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-2°
hafif kar yağışlı
banner61
banner68
banner62