banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Osmangazi’ye Bir Ödül Daha

Osmangazi Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda, Vaiziye Medresesi ve Ulu Cami Cadde Sağlıklaştırma projeleri ile başarı belgesi aldı.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 15:31 26.01.2015, 15:31
Osmangazi’ye Bir Ödül Daha
banner66
Tarihi Kentler Birliği’nin, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasına bu yıl, 30 belediye 18 proje ve 32 uygulama ile katıldı. 6 farklı kategoride ödüllerin dağıtıldığı yarışmaya 2 proje ile katılan Osmangazi Belediyesi, her iki proje ile de başarı ödülüne layık görüldü. Antalya’da düzenlenen törende, Osmangazi Belediyesi adına ödülü, Başkan Yardımcısı Halil Döner aldı.Gerçekleştirdiği çalışmalarla, tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin Dünya Mirası listesine girmesinde önemli bir paya sahip olan Osmangazi Belediyesi’nin yarışmaya katıldığı projelerden Vaiziye Medresesi İç Avlu Cephe ve Üst Örtü Projesi ile, Ulu Cami’nin batısında, ticari amaçlı kullanılan Vaiziye Medresesi içindeki dükkânların cephelerinin sağlıklaştırılması ve medrese avlusunun çağdaş bir üst örtü ile kapatılması amaçlanıyor. Çalışmaları önemli ölçüde tamamlanan proje ile tarihi çarşı yeniden ihtişamlı görünümüne kavuşuyor.Ulu Cami Cadde ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi

Proje; Hanlar Bölgesi ve Ulu Cami kompleksinin içinde bulunan Ulu Cami Caddesi üzerindeki dükkân cephelerinin, zemin kaplaması ve çatı üst örtüsünün rehabilitasyonunu amaçlıyor. Osmangazi Belediyesi’nin her iki projesi de birbiriyle bağlantılı olarak, geçmiş yıllardaki sağlıklaştırma çalışmalarıyla dil birliği içinde, bütüncül bir koruma planının parçası olarak öne çıkıyor. 
banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62