banner41

banner38

banner39

banner54

Erdoğan'dan müteaahitlere ödül

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliği Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni’nde konuştu.

KONUT VE YAPI 24.02.2015, 18:24 24.02.2015, 18:24
Erdoğan'dan müteaahitlere ödül
Ankara’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül töreni vesilesiyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında yer alan 42 firma ve dünyanın en büyük 225 teknik müşavirlik firması arasında yer alan 5 firmayı bu başarılarından dolayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ödül alan tüm firmalarımıza, patronlarından mühendislerine, şantiyedeki işçilerine kadar bu başarıda emeği olan herkese özellikle ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak dünyanın her yerinde ülkemize bu gururu, bu mutluluğu yaşatan sizlerin başarısı için, büyümesi için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Hamd olsun bu emekler, bu gayretler, bu çabalar boşa gitmiyor. Bakınız bu ödül törenine ben en son 2010 yılında katılmıştım. O zaman ödül alan firma sayımız 33’tü, şimdi bu sayı 42’ye çıktı. 2010 yılında üstlenilen projelerin ortalama bedeli 40 milyon doların altındaydı. Bu rakam geçtiğimiz yıl 82 milyon doları aştı. Bizim 42 firmamızla ikinci sırada yer aldığımız bu listede ilk sırada 62 firmayla malum Çin bulunuyor. Diğer tüm ülkeler bizim gerimizde” dedi.

“YAPILAN İŞLER ORTAK TARİHÎ VE KÜLTÜREL GEÇMİŞE SAHİP OLDUĞUMUZ YAKIN ÇEVREMİZDE YOĞUNLAŞIYOR”
Firmaların 2014 yılında yürüttükleri projelerin coğrafi dağılımına bakıldığında, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ve Afrika’nın yüzde 98’lik bir paya sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Yapılan işler daha çok kardeş dediğimiz ortak tarihî ve kültürel geçmişe sahip olduğumuz yakın çevremizde yoğunlaşıyor. Sizler de duyuyorsunuz, görüyorsunuzdur. Bazen bize soruyorlar, daha doğrusu sataşıyorlar; ‘sizin Orta Doğu’da, Afrika’da, Güney Amerika’da, Güney Asya’da ne işiniz var diyorlar, niçin oralara gidiyorsunuz, niçin oralarla ilgileniyorsunuz’ diyorlar. İşte son olarak geçtiğimiz hafta Pazar akşamı yola çıktık ve Cuma gecesine kadar Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan bir Güney Amerika ziyareti yaptık. Yine aynı serzenişler, yine aynı sataşmalar. Ve Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Bey, şu anda içimizde bulunan birçok arkadaşımız da bizimle beraberdi. Biz sürekli oralarda olmasak, oralara gitmesek, hem resmi ilişkilerimizi, hem kişisel dostluklarımızı geliştirmesek, iş adamlarımızın, müteahhitlerimizin oralardaki varlığını nasıl sağlarız, nasıl güçlendiririz? Bunu yapacağız ki bu ilişkiler neticesinde kapılar bize açılsın. Bakıyorsunuz bazı yerlerde 1’e 10, bazı yerlerde 1’e 100 şu 12-13 yıl içerisinde artışımız var. Dikkat ederseniz gittiğimiz her yere iş adamlarımızla birlikte gidiyoruz. Bazen iki uçakla gidiyoruz, bazen üç uçakla gidiyoruz, bazen de tek uçakla gidiyoruz bu seyahatte olduğu gibi. Mümkün olan her yerde mutlaka bir iş konseyi toplantısı da yapabilmek. Bu ziyaretler sırasında iş adamlarımız sektörel bazda gittiğimiz ülkenin iş adamlarıyla görüşmeler yapıyorlar, toplantılar yapıyorlar, bağlantılar kuruyorlar, bu adımları atıyoruz, anlaşmalar yapıyorlar, mekanizmalar oluşturuyoruz. Geçtiğimiz hafta gittiğimiz Güney Amerika ülkelerinde de müteahhitlik sektöründe müthiş bir potansiyel olduğunu gördük. Bunu biz bizzat o ülkelerin cumhurbaşkanları söylediler. Ve biz sizlerle beraber çalışmak isteriz dediler. Oradaki muhataplarımıza, müteahhitlerimizin dünyada üstlendikleri projelerdeki başarılarını anlattık. Kendilerinden faydalanmalarını özellikle onlara tavsiye ettik. Bize eşlik eden iş adamlarımız da oralarda inanıyorum ki çok faydalı, çok verimli gelişmeler yaptılar. Bu görüşmelerin neticesinde oluşan temaslar, bundan sonra onların bize yapacakları iadeyi ziyarette çok daha ileri seviyelere gelecektir.”
banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı bulutlu