banner73

banner77

banner69

banner88

banner54

Sektöre nitelikli projeler yön verecek

Bursa inşaat sektöründe önemli projelere imza atan ve hedefleriyle dikkat çeken Alpiş Gruop Yönetim Kurulu Başkanı, İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp Bursa'da sektörü nitelikli projelerin yönlendireceğini söyledi....

25 Ağustos 2014, 12:22
Sektöre nitelikli projeler yön verecek

Bursa inşaat sektöründe önemli projelere imza atan ve hedefleriyle dikkat çeken Alpiş Gruop Yönetim Kurulu Başkanı, İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp Bursa'da sektörü nitelikli projelerin yönlendireceğini söyledi.

İnşaat sektörünün kentsel dönüşüm olgusuyla birlikte Türkiye geneli ve Bursa özelinde yakaladığı ivme, ülkemizde yılda 1 milyon konut üretilmesini ve Bursa'da ise 50 bine yakın yeni konut satışı gerçekleşmesini sağlıyor. Bursa’nın kentsel dönüşüm ihtiyacı ve büyüme verileri değerlendirildiğinde özellikle son beş yıl içinde sektörün en hareketli yıllarını yaşayacağı öngörülüyor. Bu bilgiler ışığında sektörün nabzını tutmak için çıktığımız yolda Bursa inşaat sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Alpiş İnşaat ile karşılaşıyoruz. Bursa'da Alp Residence, Alpiş villaları, Alpiş Halitbey Tower, Foresta Balat ve birçok projeye imza atan Alpiş İnşaat, konut üretimi açısından gösterdiği başarıyı her geçen yıl daha ileriye taşıyor. Bizi, Alpiş Group’taki ofisinde ağırlayan Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Karaalp, uzun soluklu bir röportajın merkezinde yemek yapmayı, kitap okumayı seven ve ailesine düşkün bir karakter olarak kendini gösteriyor. Türkiye'de özellikle inşaat sektöründe yaşanan haraketliliğin ekonomik ve siyasi istikrara dayandığını belirten Sertaç Karaalp, AK Parti’nin 2001 yılında Diyarbakır’da kurucu il başkan yardımcılığı görevi üstlenmiş ve çeşitli kademelerinde görev yapmış biri olarak sahip olduğu siyasi vizyonu açıkça dışa vuruyor.

·     Sertaç Karaalp kimdir?

1972 Şanlıurfa Siverek doğumlu. Sosyal bilimler fakültesi mezunu. 1993 yılından beri inşaat sektörüyle ilgileniyor. Evli ve dört çocuk babası.

·     Sektöre nasıl adım attınız, Alpiş İnşaat’ın firma profilini açıklar mısınız?

İnşaat sektörüne 1993 yılında konut ağırlıklı olarak başladık.  Alpiş İnşaat, üç kardeş olarak kurduğumuz bir aile şirketidir. Bursa'da 2004 yılından beri faaliyet gösteriyoruz. Alpiş İnşaat’ın dışında taahhüt işi yapan ve 2003 yılında kurduğumuz bir firmamız daha var fakat Bursa'da ihale konusundaki sıkıntılı süreç dolayısıyla fazla iştahlı değiliz ve ana lokomotif firmamız Alpiş İnşaat’tır.

·     Bugünlere nasıl geldiniz? İnşaat’ın dışındaki yatırımlarınız neler?

İnşaat emek yoğun bir iş, yani sürekli ilgilenmeniz gereken bir sektör. Biz işimizi severek yapıyoruz. Ufak çaplı başladık tabi işte 5 daire 10 daire 20 daire derken çok şükür 220 tane çalışanımız ve yıllık 25 milyon TL cirosu olan bir firma haline geldik. İnşaat sektörü yanında ayrıca gıda ve hizmet sektöründe de firmalarımız bulunuyor.

·     Size göre başarının formülü nedir?

Klasik bir söylem olacak ama birincisi dürüstlük. Ürettiğiniz malın arkasında durmak. Biz insanların parasından ziyade insanlara talibiz biz. İş yaptığımız daire sattığımız insanların tekrardan bize gelmelerini sağlayacak şekilde çalışıyoruz. Para bir şekilde kazanırsınız ama insanların güvenini kazanmak çok zor. Bizim sektör güvene dayalı bir sektör. Ürettiğiniz ürünün kaliteli olması lazım. Ürettikten sonra bizim işimiz bitmiyor çünkü sonrası da var, hem yasal olarak hem de insani olarak yaptığınız üründen sorumlusunuz. Biz, işimizin arkasında duruyoruz. Günün de zamanın da işimizi yapıyoruz. Bir sene içinde bitiremeyeceğimiz projeye girmeyiz.  Bu firmamızın olmazsa olmazıdır. Bizimle ilgili de projeyi zamanında bitirip teslim edeceğimize yönelik bir algı oluştu. Bir arsa sahibine kat karşılığı talepte bulunduğumuz zaman ‘Alpiş bu tarihte bitirir’ diyebiliyor. Yine bizden daire alanlar 1 senede projenin tamamlanacağını biliyor ve buna inanıyor. Başarı hiçbir zaman tesadüf değil, bizim üç kardeş aile şirketi olmamızın verdiği avantajlar var. Selim bey tamamen şantiyenin başında, ben burada idari işleri götürüyorum bir de kerim bey burası ile şantiyenin arasını koordinasyon sağlıyor. Disiplinli ve planlanmış bir şekilde çalışıyoruz.

·     Firma olarak yabancılara konut satışı ile ilgili çalışmalarınız var mı?

Yabancılara konut satışına yönelik Suudi Arabistanlı bir firmayla çalışmalara başladık. Başlangıçta bir villa satışı gerçekleştirdik. Şu anda kendileri için geliştirdiğimiz bir proje var. Birkaç gün içerisinde onu da kamuoyuna duyuracağız. Nilüfer’de güzel bir proje olacak. Bu projeyle yaklaşık 50 tane daha daire onlara vermiş olduk.

·     Bursa’daki konut sektörünü değerlendirir misiniz?

Dört büyük ile baktığınız zaman Bursa daha muhafazakâr ve kendine özgü beklentileri olan bir şehir. Bursa milli ve manevi bağlara daha önem verdiği görülüyor, bu da proje tiplerini şekillendiriyor. İnşaat sektöründe siz toplumun yönelimine göre projeler gerçekleştirmek zorundasınız. Örneğin bir apartman ile site arasındaki kültürel yaşam farklarını göz önüne alırsak sizin bu dengeyi gözeten projeler yapmanız gerekir. Mahalle kültürünün hâkim olduğu bölgede site projenizi, sitelerin olduğu bir bölgede de mahalle kültürüne yönelik tek apartman projesini satma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Bursa inşaat sektörü, Bursa halkının kendinin rahat edeceği ve komşuluk ilişkileri geliştirebileceği ortam arayışı tercihlerini gözeterek şekilleniyor.

·     Konut projelerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ülke olarak 1999 yılında ciddi bir deprem yaşadık ve ardından ekonomik kriz süreci başladı. Bugün ülkede 12 yıllık bir siyasi ve ekonomik istikrar söz konusu bu da Türkiye'de inşaat sektörüne büyük ölçüde yansıdı ve ekonomi iyi seviyelere ulaştı. Türkiye’nin konut sektöründe bu saatten sonra agresif büyüyeceğini zannetmiyorum. İhtiyacı olan bir şekilde ev sahibi oldu. Tabi Türkiye genç bir nüfusa sahip ve barınma ihtiyacını sürekli hisseden bir ülke. Ama o 2002 ile 2014 yılları arasındaki hızlı inşaat büyümesinin olacağını ben sanmıyorum. Biraz daha seçicilik ön plana çıkacak.

·     Kentsel dönüşüm çalışmaları, İstanbul–İzmir Otoyol Projesi gibi projeler Bursa’ya nasıl bir şekil verecek?

Kentsel dönüşüm için hükümet iyi niteli bir yaklaşımla yola çıktı. Şuan uygulanan bir sistem var ve ben bu sistemin başarı olacağı inancında değilim ki henüz Bursa'da da bir başarılı örneğini göremedik. Kentsel dönüşümde bütün yapıların değil deprem açısından risk arz eden yapıların dönüştürülmesi anlaşılmalı. Bu noktada bir mahalleyi yıkıp yeniden yapmak kentsel dönüşüm değildir. Kentsel dönüşüm açısından önemli sıkıntılar var. Örneğin binası olan vatandaş her dairesine karşılık bir daire bekliyor ayrıca belediye de yoğunluğun artırılmasını istemiyor yine vatandaş da üstüne para vererek proje yaptırmayı istemiyor. Dar gelirli olduğu için devlet kredisini ödeme noktasında da zorlanıyor. Bütün bunlar değerlendirildiğin Bursa'da kentsel dönüşümün başarılı olacağını düşünmüyorum.

OTOBAN TURİZMİ TETİKLER

İstanbul İzmir otobanının turizm açısından yüzde yüz faydası olacak. Turist yurtdışından uçakla İstanbul’a 4 saatte geliyor, Bursa’ya gelmesi neredeyse 7-8 saat sürüyor. Feribot saati denk gelmiyor gelse de ulaşımda çok ciddi sıkıntı var. Eskiden tekstil bir lokomotif sektördü ama Türkiye’de de Bursa’da da lokomotif olmaktan çıktı. Turizm gelişmesi, inşaat sektöründe dolaylı olarak etkiler.  İstanbul ile sürekli iş yapmak isteyen ya da İstanbul’dan Bursa’ya fabrika kurmak isteyen ulaşımdan dolayı mesafeli yaklaşıyor. Bu açıdan da ulaşım kolaylığı Bursa’ya çok katkı sağlayacağını tahmin ediyorum. 

·     Sektörü nasıl günler bekliyor?

Bursa nitelikli göç alan bir şehir bu sebepten inşaat sektörü hiçbir zaman ölmez.  Türkiye’de on senede hem devlet hem özel sektör eliyle çok fazla konut yapıldı. Bundan sonra vatandaş biraz daha seçici olacak. Daha nitelikli projeler vatandaşın talebine hitap edecek.  3-5 sene önce vatandaş, ‘bir evim olsun da nasıl olursa olsun’ derdi. Şu anda artık jeoloji raporunu bile isten bir bilinç var. İnşaat sektörü Türkiye’nin büyümesine orantılı olarak büyür.

·     Konut almayı düşünenlere mesajınız nedir?

Konut alıcısının bir ev alayım mantığından sıyrılması ve kendi hayatına uygun olacak şekilde belirlediği standartlara uygun ve aldıktan sonra pişman olmayacağı bir konut alması gerekir. Özellikle borçlanma konusuna dikkat etmeli ve çok borçlanmamalı çünkü konut ikinci ele düştüğü zaman satışı daha ağır oluyor ve fiyatlar düşüyor. Kredi kullanarak 10 yılını ipotek altına alan konut alıcısının en doğru seçimi yapmak için iyi araştırması lazım. Müteahhittin önceki yaptığı projeleri muhakkak incelemesi ve inşaatın ne süredir devam ettiğine bakması ve kendine uygun seçimler yapması gerektiğini düşünüyorum.

·     Hazırlıklarını yürüttüğünüz diğer projeler?

Şuanda Balat’ta Foresta Balat adıyla devam eden bir projemi var yine Balat’ta daha büyük bir proje için arazi teminini gerçekleştirdik. O projenin de eylül aylarında temelini atacağız. Ayrıca Nilüfer’de daha öncede söylediğim gibi yabancı yatırımcıya özel 150 konutluk bir proje daha gerçekleştireceğiz. Çalışmalarımız daha çok konut ağırlıklı olarak yürüyor.

·     İMSİAD olarak neler yapıyorsunuz?

İMSİAD iki buçuk sene önce kurulurken biz de kurucular arasındaydık. İki senenin sonunda yeni bir yönetim oluşturduk. Yönetim oluştururken tereddütlerimiz vardı ama şuana kadar İMSİAD’a iyi bir teveccüh var. Bursa'da saygın firmalar aramıza katılıyor ve üye sayımız ikiye katlandı. İMSİAD’ın sektördeki sorunların çözümü açısından müteahhitlerin bir araya gelmesini ve sektöre bir çeki düzen verilmesi açısından önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Dernek olarak organizasyonlar yapıyoruz bunun yanında İMSİAD’ın referans alınır konuma ulaşması gerektiğini düşünüyoruz.  Örneğin kentsel dönüşüm konusu var ki biz Bursa'da sektörün önde gelen firmaları olarak İMSİAD çatısı altındayız bu noktada derneğin daha fazla inisiyatif alabilmesini hedefliyoruz.

·     Son olarak, Konut ve Yapı Gazetesi ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz? İçerikle ilgili önerileriniz var mı? Gazetemizi değerlendirir misiniz?

Gazetenizi seviyor ve takip ediyoruz.  Tabi sektörle ilgili İMSİAD ne kadar önemliyse aslında bu gazete de o kadar önemlidir. Henüz biz müteahhitler olarak da bunun ciddiyetinde değiliz. Aslında bu gazete tamamen bizim sektörle alakalı olduğu için daha farklı yerlerde olması gerekiyor. Diğer gazetelere baktınız zaman sektöre küçük sütunlarla ufak bir yer ayırıyor. Konut ve Yapı gazetesi tamamen sektöre yer veriyor. Ben bütün müteahhitlere ulaşmanızı, emlakçılar ile gazetenizin temasını artırmanızı ve internet sitenizi daha aktif hale getirmenizi öneriyorum.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner85
hafif kar yağışlı
banner61
banner62
banner89