banner41

banner38

banner39

Burkay’dan Büyüme İçin Yol Haritası

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Hem sanayide hem de ekonomide büyümenin hızlanması gerekiyor” diyerek büyüme için yeni bir yol haritası çizdi.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 15:39 26.01.2015, 15:39
Burkay’dan Büyüme İçin Yol Haritası
 Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kasım ayında iç pazarda ve ihracattaki yavaşlamanın sanayi üretiminde de durağanlığa ve gerilemeye yol açtığını belirterek, “Ortalama yüzde 2 sanayi büyümesi, ekonomide de yüzde 2-3 aralığında bir ekonomik büyümeyi işaret etmektedir. Hem sanayide hem de ekonomide büyümenin hızlanması gerekiyor” dedi.
 

Başkan Burkay, Kasım ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Sanayi üretiminin Kasım ayında zayıf bir performans gösterdiğini ifade eden İbrahim Burkay, takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış üretimin bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında gerilediğini hatırlattı. İbrahim Burkay, takvim etkisinden arındırılmayan üretimde ise geçen yılın aynı ayına göre sanayide yüzde 1,2; imalat sanayinde ise yüzde 2,5 gerileme olduğuna dikkat çekti. “SANAYİ İÇİN YETERLİ DEĞİL”
İbrahim Burkay, şunları kaydetti: “Ekim ayındaki arındırılmamış yüzde 4,6 artış sonrası Kasım ayındaki gerileme, sanayideki son çeyrek ortalama büyümesini yüzde 2 seviyesine çekmektedir. Bu sanayi için yeterli bir büyüme değildir. Kasım ayında iç pazarda ve ihracattaki yavaşlama sanayi üretiminde de durağanlığa ve gerilemeye yol açmıştır. Ortalama yüzde 2 sanayi büyümesi, ekonomide de yüzde 2-3 aralığında bir ekonomik büyümeyi işaret etmektedir ki hem sanayi de hem de ekonomide büyümenin hızlanması ihtiyacı görülmektedir.” 

 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu