banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Kılıçoğlu’nun Bursa’daki yeni gücü Realinşaat

Kılıçoğlu’nun Bursa’daki yeni distribütörü Real İnşaat oldu.

RÖPORTAJ 24.01.2014, 16:17 24.01.2014, 16:17
Kılıçoğlu’nun Bursa’daki yeni gücü Realinşaat
banner66

Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip tek tam otomatik fabrikası ve sürekli yenilenen teknolojilerle günden güne büyürken, ürün kalitesini her geçen gün bir adım daha ileriye taşıyan Kılıçoğlu’nun Bursa’daki yeni distribütörü Real İnşaat oldu. Kılıçoğlu, Real İnşaat ile Bursa’daki gücüne güç katacak. İnşaat sektörüyle ilgili birçok alanda iş tecrübesine sahip ve 1997 yılından beri faaliyet gösteren Real İnşaat’ın sahibi Metin Karasu bir sohbet gerçekleştirdik.

Firmanızdan bahseder misiniz?

1997’de Real İnşaat’ı kurduk. Akat İnşaat grubumuzun inşaat taahhüdü firması Real İnşaat, inşaat malzemesi satışı yapıyor. Real İnşaat yıllık cirolara baktığımızda Bursa’da ilk 5 firmadan biridir.

Kılıçoğlu distribütörlüğünüz ile ilgili düşüncelerinizi ve önümüzdeki süreçte planlarınızı anlatabilir misiniz?

Kiremit ve çatı markaları arasında Kılıçoğlu Markasının üstünlüğünü de, malzeme kalitesini de çok iyi biliyoruz. Uzun zamandır Real İnşaat bünyesinde kiremit satmak fikri aklımda vardı. Tabi piyasada birçok ürün var, ancak Kılıçoğlu kiremidinin üstünlüklerini de biliyoruz. Araştırdık Kılıçoğlu’nun distribütörlük sistemi olduğunu öğrendik. Bursa Bölge Distribütörlüğüne talip olduk. Bu şekilde bölge distribütörlüğümüz başladı. Kılıçoğlu çok iyi bir marka, distribütörlüğünü almamız Bursa’da sektörde ses getirdi. Kılıçoğlu Bursa’da tanınan bir marka, marka algısı yüksek, ancak satışlarının potansiyelinin altında olduğunu düşünüyorum. Biz bir bebek aldık diye düşünüyoruz bu bebeği hep birlikte özveriyle büyütüp yetiştireceğiz. Kılıçoğlu’nu Bursa’da tekrar ayağa kaldıracağız. Ben inanıyorum ki önümüzdeki 4-5 senede kiremit satışını 4-5 katına çıkaracağız. Ancak çok önemli bir nokta şu ki ürünün doğru anlatılması gerek.

---Kiremit kullanımı teşvik edilmeli---Bursa’da İnşaat sektörü ne durumda? Kiremit uygulamalarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?Bursa’da inşaat sektörü iyi durumda, sürekli gelişiyor ve inşaat kalitesi gün geçtikçe artıyor. Çatıda kiremit dışında farklı malzemeler daha yoğunlukta kullanılıyor. Çatıda kiremit kullanımına alıştırmak gerekiyor. Çatıda kullanılan özellikle bitüm esaslı malzemeler son yıllarda çok kullanılır oldu. Ancak bunlar çatıda uzun ömürlü olmayan, hava şartlarına uyumsuz son derece suni malzemeler. Bursa’nın rüzgârı malumunuz her lodosta birçok çatı hasar görüyor. Ben bu ürünlerin ömrünün çok uzun olmayacağını düşünüyorum. Suni malzemelerin çatılarda kullanılmasının son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Kiremit ise yüzyıllardır çatı malzemesi olarak kullanılan, babalarımızın, dedelerimizin evlerinin çatı örtüsü. Avrupa’ya baktığımızda da bunun ispatını görüyoruz. Toprak kiremit en sağlıklısıdır. Biz de şantiyelerimizde Kılıçoğlu Kiremit kullanıyoruz. Kılıçoğlu kiremidinin ürettiği kiremitlerin üzerine bir ürün daha yok. Biz Kılıçoğlu kiremidi Bursa’ya yorulmadan anlatacağız. Kiremit satma işi parfüm satmak gibi olmalı, müşteri ürünü yakından görmeli dokunmalı, koklamalı. İnsanlara anlattığımız zaman, üstünlüklerini gösterdiğimiz zaman satabiliyoruz. Biz kimseyi kandırmıyoruz gerçeği söylüyoruz. Kiremit çatıdaki en uzun ömürlü üründür. Sık sık ziyaretlerle, birebir ilişkilerle müşterilerimize gidiyoruz ürünleri uygulamaları anlatıyoruz. Baktığımız zaman düzgün inşaat yapan müteahhitler zaten kiremidi tercih ediyorlar, anlattığımızda hemen ikna oluyorlar.

Kılıçoğlu ürünleri ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz? Bursa’da daha çok hangi model kiremit yoğunlukla kullanılıyor?

Sektörde yeni bazı eğilimler var. Doğal ürünlerin kullanımı artıyor. Kiremit de doğal bir ürün olması sebebiyle bence ileriki yıllarda tekrar ön plana çıkacaktır. Kılıçoğlu kiremitlerinin kalitesi ve marka imajı da zaten yüksek, biz doğru anlatacağız ve ileriki dönemde büyük aşamalar kaydedeceğiz. Bir de kiremit dışında çatı sistem ürünlerinin çeşitliliği ve detay çözümleri çok önemli. Özellikle bu ürünlerin buhar geçirgen olması önemli bir detaydır. Mesela Çatıser ürünü son derece düzgün ve yararlı bir su yalıtım ürünü. Hem suyu geçirmiyor hem de buhar geçirgen. Bu özelliklerini müşterimize uygulanmış ürün üzerinden anlatıyoruz, bayilerimizi de bu yönde geliştireceğiz. Kılıçoğlu ürün gamındaki bu tip ürünleri anlatmamız ve yararlarını göstermemiz lazım. Bursa’da daha çok tercih edilen kiremit Granadadır. Biz de şantiyelerimizde Granada kullanıyoruz.

Bursa’daki bayi yapısı ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Bayileri harekete geçirmemiz gerekiyor. Biz ürünleri nasıl sahipleniyorsak onlar da öyle sahiplenmeliler. Oturduğumuz yerden satış yapamayız. Müşterinin ayağına gitmeliyiz, kiremit bire bir ilişkilerle satılabilecek bir ürün. Daha önce de söylediğim gibi teşhir alanları oluşturmalıyız. Ürünü görenin aklında soru işareti kalmamalı. Bayileri bu yönde yönlendiriyoruz.

Kurumsallaşma ile ilgili çalışmalarınız var, bunlardan bahsedebilir misiniz?

Kurumsallaşma adına bazı çalışmalar yapıyoruz. Şirketi bir araba olarak düşünürsek şoför koltuğuna kim geçerse o arabanın kazasız yoluna devam etmesi için kurumsallaşma önemlidir. Bir de teknolojik gelişmeleri takip etmek ve uygulamak çok önemli. Bu konuda da yatırımlarımız oldu. Şirketimizde her şey belirli bir düzen içerisinde kayıtları sistemde tutuluyor. Yapılan her türlü satış, kesilen her fatura, gelen ve yapılan her ödemeyi biz sistemden çok kısa sürede görebiliyoruz. Bütün iletişimlerimizi mail yoluyla yapıyoruz. Personelimize eğitimler veriyoruz. Bunların hepsi kurumsallaşma adına attığımız adımlardır ve devam edecektir.

Gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Sağlıklı büyümeyi hedefliyoruz. Emin adımlarla ilerleyip büyümek istiyoruz. Dünya ile Türkiye’deki ekonomik değişimleri takip ediyoruz ve bunlara göre işlerimizi planlayıp, hedeflerimizi çiziyoruz. Her yıl belirli oranlarda büyüme gerçekleştiriyoruz. Önemli olan bunu kalıcı olarak devam ettirmektir. Biz de bunun için çalışıyoruz. 

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62