banner73

banner77

banner69

banner88

banner54

16.11.2022, 00:52 30

Mahalle baskısı

Kentsel dönüşüm uygulamaları yapılan bölgelerde, uzlaşma görüşmeleri esnasında baş etmemiz gereken olaylardan biri de mahalle baskısı diyebiliriz.

Öncelikle, mülk sahipleri arasında orantılı bir şekilde taksimatın yapıldığı listeler hazırlandıktan sonra mülk sahibi vatandaş, müteahhit firma veya ilgili belediye tarafından uzlaşma görüşmelerine çağrılıyor. Uzlaşma görüşmeleri esnasında elimizi güçlü tutacak en önemli nokta titizlikle ve hassasiyetle ayarlanmış adaletli dağılım listelerinin hazırlanmasıdır.

Kentsel dönüşüm yoluyla riskli yapılardan kurtulup modern ve güvenli evlerine kavuşacak mülk sahibi vatandaşlar, uzlaşma görüşmeleri esnasında bize soracağı öncelikli sorular; Komşum kaç daire alıyor? Onun arsası kaç metrekare? Benim bahçedeki evi gördünüz mü?

Sorulardan da anlaşılacağı gibi önemli olan mülk sahibi vatandaşın kentsel dönüşüm sonucunda kaç daire alacağı değil, komşusunun kaç daire alacağı daha önemlidir.

Uzlaşma görüşmeleri esnasında bir teyzemiz diyor ki; “Araştırdım ettim, sizin yaptığınız bu taksimatın doğru olduğuna kanaat getirdim. Ben sizinle uzlaşmak istiyorum. Ama lütfen benim uzlaşmak istediğimi komşularıma söyleme! Yoksa, komşularım beni aramızda yaptığımız gün programına almazlar. Beni dışlarlar.”

Başka bir amca da, “Bana verdiğin daire sayısı benim işimi görüyor. Sizin teklifinizi kabul ediyorum. Ama sen benim bu şekilde kabul ettiğimi kimseye söyleme! Kahvehanede bana kızarlar. Uzun yıllar bu insanlarla aynı kahvehanede oturup sohbet ediyoruz. Ben sizi biliyorum, yanlışınız olmaz. Ama ben bunu arkadaşlarıma anlatamam. Allah sizin yardımcınız olsun. Tekrar söylüyorum. Ben uzlaşmadan yanayım ama bu aramızda kalsın.”

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm kanunu kapsamında riskli yapıların tespit edilip dönüşüm uygulamaları yapılan eski mahallelerde, adaletli ve kesin bir taksimat listesi olmazsa olmaz. Bunun yanında, mahalle baskısı altında vatandaşların ezilmemesi için ilmik ilmik işleyerek kimseyi kırmadan gücendirmeden, bıkmadan usanmadan tekrar tekrar izah edeceğimiz bir süreç bizleri bekliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner85
hafif kar yağışlı
banner61
banner62
banner89