banner73

banner77

banner69

banner88

banner54

16.11.2022, 00:53 21

Piyasa takibi şart

İyi günler değerli okuyucularım.

Bu aralar okulda, işte, sokakta her yerde konuşulan tek konu, pahalılık ve enflasyon.

İş yeri kiralamalarında kira artışı artış oranı bu ay %65 olarak belirlendi. Önceki gün alışveriş merkezine gittiğimde, tüm ürünlere yeni zamların geldiğini gördüm.

Bu durumda hayat pahalılığına alışmak ve ona göre yaşamak gerekiyor. Vatandaşın sıkıntıları büyük. Ev alırken kredi çekemiyor, vatandaşa maksimum 300 bin lira kredi veriliyor. Halk sıkıntılar yaşıyor. Vatandaş sadece beslenme ve okul masrafları için çalışıyor.

Gayrimenkul danışmanları da benzer sıkıntılar yaşıyor. Benzin ve tabela masrafları şirket ve ofis giderleri pek çoğu için büyük masraf.

Gayrimenkul danışmanları da enflasyonla mücadele etmeli ve piyasa ve ekonomiyi çok iyi takip etmeli. Şu anda piyasadaki pek çok ekonomist doların ve altının artacağından söz ediyor.

Bu argümanların artması ve asgari ücretin artması enflasyonun tekrar yükseleceğini gösteriyor. Bu süreçte satıcıların ve alıcıların çok hızlı bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. Satıcının mülkü sattıktan sonra hemen yeni bir yatırıma yönelmesi ve alıcının da hemen yatırımı yapması gerekiyor. Yıllardır gördüğümüz şu:

Alım yapan daima kazanıyor, alıcı daha malı aldığı gün yüzde 25 kazanıyor. Bu yıl gayrimenkul danışmanları için de ortak bir sıkıntı var kira artış bedelleri. Kira artışı piyasaya göre düşük kaldığı için pek çok mal sahibi mülklerini satıyor. Alım satım piyasası da şu an yavaş, çünkü satışlarda bankalar maksimum 300.000 TL’ye kadar kredi veriyor. En ucuz evin fiyatı ise bir 1.500.000’dan başlıyor. Geçtiğimiz haftalarda esnaf kredileri 500 bin TL’ye yükseldi ve bu kredilerin başvurularında neredeyse izdiham oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner85
hafif kar yağışlı
banner61
banner62
banner89