banner73

banner77

banner70

banner71

banner69

banner54

13.06.2022, 17:36 28

İlan sitelerinde yeni bir milat başlıyor

31 Mayıs 2022 tarihli 31.852 sayılı vergi usul kanunu 532. sıra nolu Genel Tebliğinin amacı vergiye uyum düzeyinin ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele etkinliğinin artırılmasına yönelik. Bu tebliğ ile taşınmaz ticareti ile iştigal eden kişiler ilan veren konumundadır. Söz konusu tebliği internet ortamında kendisine veya üçüncü kişilere yönelik her türlü satış kiralama ilanı veren gerçek ve tüzel kişi ilan veren olarak nitelendirmektedir.
Gelir İdaresi Başkanlığına bilgi verme yükümlülüğü gayrimenkul danışmanında değildir. Söz konusu yükümlülük tebliği uyarınca, aracı hizmet sağlayıcılarındadır. Yani ilan verilen portallarda emlak danışmanlarının söz konusu aracı hizmet sağlayıcılara ilan veren olarak bilgi verme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bu tebliğe göre, 1.06.2022 tarihi itibari ile emlak danışmanlığına yüklenen sorumluluklar 1- Taşınmaz ticareti ile iştigal eden her işletme ve gayrimenkul danışmanı taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip olmalıdır. 2- Portala ilan verilecek taşınmaza ilişkin satıcı ile gayrimenkul danışmanı arasında taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliğe uygun olarak düzenlenmiş yetkilendirme sözleşmesi yapılmalıdır. 3- Söz konusu taşınmaz ile ilgili ilan verilirken yetkilerinin ad, soyad, TC kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, vergi kimlik numarası ve adres bilgileri yer almalıdır. 4- Söz konusu taşınmaz ile ilgili satış aşamasındaki her türlü finansal verinin taşınmasını satış tutarı her bir tahsilat, kapora, cayma parası ve banka bilgileri bildiriminin yapılması gerekmektedir. 5- Bu prosedüre uymayanlar hakkında 213 sayılı vergi usul kanununun ilgili cezai günleri takvim kullanır. Not: Uygulama Tebliği bakanlık tarafından yayınlanacaktır.

İlk bildirim, haziranda ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos‘a kadar halen yayında olanlar için ise 31 Ağustos‘a kadar yapılacak, sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ilişkin bildirim izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirecek. Öte yandan bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenler ile eksik veya yanıltıcı bilgi verenlere yönelik ceza kesilecek. Tebliğ ile internetteki gayrimenkul satış ve kiralama ile ilgili bilgilerin bildirimine ilişkin düzenleme yapıldı. Buna göre, elektronik ticaret için aracılık hizmeti verenler, sosyal ağ siteleri ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığına bildirimde bulunması zorunlu olacak.

Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması satılması veya kiralanmasının teminine yönelik verilen ilanların yayınlanmasına aracılık eden hizmet sağlayıcılar, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar söz konusu ilanlara ilişkin aylık dönemler halinde Gelir İdaresi Başkanlığına bilgi verecek. Söz konusu bilgiler arasında ilanı yayınlayan internet adresi, ilanı veren kişilerin adı ve soyadı, unvanı, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilanı verenler adına gerçekleştirilen satış tahsilat tutarı ile GİB tarafından belirlenecek diğer detaylar yer alacak.

İlanda konu edilen gayrimenkule ilişkin daha detaylı bilgi verilebilecek. Yükümlülüğü yerine getirmeyenlere ise ceza kesilecek. Diğer taraftan vatandaşlar da GİB’e bildirilmesi gereken bilgileri ilanlarında yayınlar ise sitelere bilgi vermek zorunda olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
açık
banner61
banner74
banner62