banner73

banner77

banner70

banner71

banner69

banner54

13.06.2022, 17:37 71

Kentsel Dönüşüm Serüveni 10

Kentsel dönüşüm çalışmalarında müteahhit firmalar ile arsa sahibi vatandaşlar arasında yaşanan bir takım trajikomik olayları yeri geldikçe sizlerle buradan paylaşıyorum. Bu anlattıklarımın, kentsel dönüşüm çalışmalarında her an ve sürekli olarak karşılaşabileceğimiz olaylar olduğunu bilmeliyiz.

Bugün yine sizlere yaşanan bir başka olayı aktarmak istiyorum. 6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm çalışması yaptığımız farklı imar adasında arsa sahibi vatandaşlar ile müteahhit firma arasındaki uzlaşma çalışmalarında çok hisseli parsellerde, aile arasında, bir takım kavgalar, fikir ayrılıkları, uzun süren küslükler vesaire, bir takım olumsuzluklardan dolayı noterde sözleşme esnasında, birbiriyle akraba olan arsa sahibi vatandaşların sözlü sataşma neticesinde kavga ettiklerine şahit olduk. Diyebilirsiniz ki, bunda ne var, akrabalar arasında bu gibi tartışmalar her zaman yaşanabilir.

Fakat, tartışmanın sebeplerini, karşı tarafın isteklerini duyduğunuzda farklı bir şeyler olduğuna sizlerin de kanaat getireceğini düşünüyorum. Çok hisseli parselde toplam 11 hissedarı bir araya getirerek, bu arada içlerinden 65 yaşından büyük olan 4 kişi için, sadece alındığı gün geçerli olan hastane raporunu da alarak noterde sözleşme işlemine başladığımız esnada arsa sahibi vatandaşlar aralarında muhabbete başlıyorlar. Bir taraftan noter işlemi hazırlıyor, fakat arsa sahipleri arasındaki muhabbetin tonu giderek artıyor. Bu arada noter bey dışarı çıkıp birkaç kez arsa sahiplerini uyarıyor. Lütfen sessiz olun, arkadaşlar işlem hazırlıyorlar, diye. Tabii onları dinleyen mi var. Muhabbetin tonu iyice artarak sözlü tartışmaya dönüşüyor. Bu arada tartışmalara şahit olan noter bey, zor şartlarda evinden çıkıp sadece alındığı gün içerisinde geçerli olan hastane raporunu almış 4 amcamızın mağdur olmasını istemediğinden işlemi iptal etmek istemiyor. İşlemi hazırlarken, arsa sahiplerinin birbirleri ile uzlaşmasını, sözlü tartışmayı sonlandırmasını bekliyor. Arsa sahibi vatandaşlar arasına girip uzlaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz ama siz karışmayın diyorlar. Zaman ilerledikçe sinirler iyice geriliyor.

Problemi olmayan vatandaş da problem çıkartmaya başlıyor. Benim işim var deyip çekip gitmek isteyen oluyor. En son çare olarak sıkıntı çıkaran arsa sahibi vatandaşı dışarı çekip, “Senin derdin nedir ? Biz yardımcı olalım” diye söylediğimiz de bize anlatmaya başladı.

“Şu kardeşimin oğlu var ya, o çocuk babamın mezarına gelip dua edecek. Sonra da benim elimi öpecek. Ben de sonra imza atacağım” dedi. Tabii biz de kendisine ulaşmaya çalıştık. Bir şekilde akrabalarının yardımıyla ulaştık. “Bakın burada tüm akrabalarınız mağdur oluyor yoksa bu iş mahkemelik olacak, bizler gönüllü dönüşüm derdindeyiz, sizin yaşınız küçük, gelin sizden yaşça çok büyük akrabanızın bu taleplerini yerine getirin. Bu iş burada bitsin”, diye kendilerine telkinlerde bulunduk. Nihayetinde ikna oldu ve arsa sahibi vatandaşın taleplerini yerine getirerek noterde yapılan sözleşmenin sükûnet ile tamamlamasını sağlamış olduk.

6306 sayılı kanun kapsamın yapmış olduğumuz kentsel dönüşüm çalışmasının 'Gönüllü dönüşüm' olarak gerçeklemesi için mücadelemiz her daim devam etmelidir. Gönüllü olmayan her dönüşüm beraberinde müteahhit firmaya ve site sakinlerine bir yığın sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
açık
banner61
banner74
banner62