banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Enerji tasarrufu kombiden geçiyor

Tasarrufun yolu kombiyi kapatmamaktan geçiyor

RÖPORTAJ 08.02.2014, 11:24 08.02.2014, 11:24
Enerji tasarrufu kombiden geçiyor
banner66
Enerji tasarrufunun giderek daha önemli olduğu günlerde ısınma ve soğutmaya yönelik yanlış kullanımların sebep olduğu fazladan enerji kaybının önüne geçilememesi, Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkelerin en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Enerjide tasarrufun sağlanması ve daha ucuza ısınmanın veya soğutmanın püf noktalarını İntek Ltd. Genel Müdürü Taner Tanoğlu’ dan dinledik.

Bursa’da, 1984 yılında kurulan ve 1986 yılında tamamen ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren İntek, kalite anlayışıyla sektörün öncüleri arasında yer alıyor. Geniş ürün yelpazesine sahip olan ve günün teknolojisini yakından takip eden İntek, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı; kalite bilinci ve personel eğitimine verdiği önemle sürekli gelişime yönelik yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Güney Marmara’da 254 satış noktasıyla müşterilerine doğrudan ulaşabilen İntek, ayrıca web sitesinden (intekticaret.com) gerçekleştirdiği satış imkânıyla pazarda e-ticaretin lideri konumunda.

2013 yılı İntek için nasıl geçti?

2013 yılı bizim için başarılı ve iyi geçti. Hedeflerimizi gerçekleştirmekte çok zorlanmadık diyebiliriz. Çözüm ortaklarımıza en iyi, en hızlı ve en farklı hizmeti verebilmek adına alt yapımızı güçlendirmek için çalıştık. Yaptığımız CRM, SQL ve Entegrasyon yatırımları ile 2014 'e iyi hazırlandık. Ayrıca 2014 yılını şirketimizde “İnovasyon Yılı” ilan ettik. Böylelikle çalışma yöntemlerimizi,  ilerleyen teknolojiye ve güncel pazar stratejilerine uyumlu olarak sürdürüyoruz.

2014 yılından beklentileriniz nelerdir?

2014 yılından en büyük beklentimiz siyasi ve ekonomik istikrardır. Maliye Bakanlığı'nın bizler gibi vergi veren kuruluşları diğerlerinden ayırt etmesi.  Aksi takdirde piyasada rekabet mümkün olmuyor. Devletin e-fatura ve e-devlet vb. uygulamalara başlaması bizler için büyük adımlardır. E-fatura bizler gibi yüksek cirolara sahip şirketleri muhasebe departmanına o kadar çok kolaylıklar getiriyor ki. Tabi ki eksik yanları yok değil ama önemli olan bir şeye başlamaktır. Bunların devamını bekliyoruz.

Sektöre yönelik yeni bir projeniz veya atılımınız var mı?

Enerji verimliliği üzerine odaklandık. İstediğiniz zamanda istediğiniz sıcaklığa ayarlayarak, ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda yakıt sarfiyatını önleyip ciddi bir tasarruf sağlayan oda termostatlarımızı Türkiye'ye sunmamızın 4 yılına girdik. Oda termostatı ürün grubumuza 2014 yılında daha yenilikçi modelleri de dâhil ediyoruz. Bu konuda teknoloji çok yakından takip ettik. Tabi ki yeni yüzyılın olmazsa olmazı e-ticaret konusunda yoğun çalışmalarımız devam ediyor. E-ticarete girişimizin 6. Yılında edindiğimiz tecrübeler ve veriler bizlere daha iyisini yapabilmemiz için yeni ufuklar açtı. E-ticaret konusunda inşaat konusunda her ne kadar başarılı olduğumuzu düşünsem de daha işin başındayız. Öğreneceğimiz, yapacağımız daha çok şey var.

Şuan piyasayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2014’teki seçimler dolayısıyla piyasalar frene basmış ve beklenti halinde. Tüm sektörlere söyleyebileceğim minimum gider politikasını benimseyerek hareket kabiliyetlerini garanti altına alarak, ileriyi daha ney görebilmeleridir. Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla şirketlerin giderlerinin çokluğu ve durdurulamazlığı, onları daha riski ve agresif işler yapmaya zorluyor ve hata yapmalarına neden oluyor.

Enerji tasarrufu için tüketiciye nasıl bir yöntem öneriyorsunuz?

“Standart bir evin enerji tasarrufu sağlamasındaki püf nokta ise kış aylarında kombinin asla tamamen kapatılmamasıdır. Kombi tamamen kapatıldığında bina soğur ve yeniden ısınması için çok doğalgaz harcanması gerekir bu da ekstra bir enerji kaybı yaratır”

Oda termostatı tasarrufta ne derece etkili? Tüketici oda termostatını ne düzeyde kullanabiliyor?

Türkiye’deki kullanıcıların en büyük hatası oda termostatı taktıklarında enerji tasarrufu elde edecekleri yönündedir. Oysa oda termostatı belirli saatler için ısı ayarlamaları yaptığı için tasarruf sağlar. Oda termostatında bilinen bir diğer yanlış ise; ölçüm hassasiyeti ve tepki hassasiyetinin birbirine karıştırılmasıdır. Ölçüm hassasiyeti, bir oda termostatının dışarıdan algıladığı ısı hassasiyetidir. Tepki hassasiyeti ise termostatın ortamdan algıladığı ısı ile ayarlanan ısı arasındaki farktır. Yani; tepki hassasiyeti 10C olan bir oda termostatında kullanıcının tercih ettiği sıcaklık 230C ise oda termostatı, 220C veya altına düştüğü andan itibaren kombiyi çalıştırmaya başlayacaktır. Tüketiciler tarafından yanlış bilinen nokta ise, tepki hassasiyetinin 0,50C veya 0,10C olması gerektiğidir. Bunun sebebi, insan vücudunun 20C ve üzerinde olan sıcaklık değişikliklerini hissedebilmesidir. Dolayısıyla, her 0,50C sıcaklık değişiminde kombinin devreye girmesine ve kombinin çok fazla start /stop yaparak yakıt tasarrufu sağlaması yerine daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olur. Sonuç olarak; ev tüketicileri için tavsiye edilen, 10C tepki hassasiyetine sahip oda termostatlarıdır.

Enerji tasarrufunda yoğuşmalı kombi ne kadar etkilidir?

 “Isınma konusunda insanlar petek sayısını arttırarak evlerini daha fazla ısıtabileceklerini sanıyorlar ki oysa bu doğru bir düşünce değildir. Yanlış bilinen bir diğer konu ise yoğuşmalı kombi kullanımı. Yoğuşmalı kombinin sağladığı enerji tasarrufu ortalama yüzde yirmi oranındadır. Metrekaresi küçük bir evde bu aylık 100 TL’lik doğalgaz faturasında ortalama 20 TL tasarruf sağlar. Ve bir kış sezonunda 100-150 TL tasarruf demektir.  Kombi kendini ancak 7-8 yılda amorti edebilir ve zaten kombinin ömrü de bu kadar sürede dolar. Tüm bu nedenler bir araya getirildiğinde yoğuşmalı kombinin küçük mekânlar için bir anlam taşımadığını söylemek mümkündür”

Enerji tasarrufunda mantolama nasıl bir etki yapıyor?

“Isınma konusunda tüm acı faturanın sorumlusu kombiler görülüyor. Aslında pahalı ısınmanın esas sorumlusu kombiler ya da ısıtma sistemi değil, yanlış mantolama sistemidir ya da mantolamanın olmamasıdır”

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62