banner94

banner77

banner69

banner88

Yurtdışı Teminat Mektubu Programı ihracatı arttıracak

Müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının Türk Eximbank tarafından düzenlenecek olmasının kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Atılmış olan bu önemli adımın uygulanmasıyla birlikte inşaat sektörü olarak ülkemizin hizmet ihracatına da ilave katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

İNŞAAT 27.07.2020, 16:51
Yurtdışı Teminat Mektubu Programı ihracatı arttıracak
banner66

Başkan Yenigün, Ticaret Bakanlığı ve Türk Eximbank ile proje finansmanında sektöre yönelik yurtdışı teknik müşavirlik ve müteahhitlik hizmetleri ile inşaat malzemeleri ihracatını artırmaya yönelik programlar üretmek üzere çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı Temmuz ayı itibariyle müteahhitlik firmalarının da ihtiyaçları olan yurtdışı teminat mektuplarının “Türk Eximbank Yurtdışı Teminat Mektubu Programı” kapsamına alınmış olmasının özellikle pandemi ile birlikte yurtdışında yükselen maliyetler ve artan rekabet ortamında kritik bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Yenigün, “Sayın Bakanımıza bu konuda gösterdikleri hassasiyet için şükranlarımızı sunuyoruz. Atılmış olan bu önemli adımın uygulanmasıyla birlikte müteahhitlik sektörü olarak ülkemizin hizmet ihracatına da ilave katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

GÜÇ BİRLİĞİ İÇİN DAHA YOĞUN ÇALIŞMA İHTİYACI ORTAYA ÇIKTI

Sektörün yurtdışındaki projeler için ihtiyaç duyduğu teminat mektuplarını Türk Eximbank’tan sağlamasına yönelik talebi uzun zamandır dile getirdiklerini hatırlatan Yenigün, özel sektör çatı kuruluşları olarak Ticaret Bakanı Pekcan tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen İstişare Kurulu toplantılarında da Türk Eximbank’ın hizmet ihracatına desteğinin pandemi ile birlikte önem kazandığını aktardıklarını ifade etti. Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi öncesinde ülke olarak 2030’larda 750 milyar ABD Doları seviyelerine çıkması öngörülen uluslararası inşaat pazarından müteahhitlerimizin orta vadede 50 milyar ABD Doları tutarında pay almasını hedefliyorduk. Pandeminin küresel ekonomide yol açtığı sorunlar bu hedeflere ulaşmak için kamu-özel sektör güç birliği ile daha yoğun çalışılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
35°
açık
banner61
banner62
banner89