banner41

banner39

banner38

banner54

İnegöl Bld Mimari Proje Yarışması sonuçlandı

MuuM, “Eşdeğer Mansiyon Ödülü”ne layık görüldü...

GÜNDEM 16.06.2016, 13:08 16.06.2016, 13:08
İnegöl Bld Mimari Proje Yarışması sonuçlandı
banner66
Bursa İnegöl'de yapılması planlanan Belediye Hizmet Binası ve Meydan Projesi için düzenlenen İnegöl Belediyesi Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmada MuuM’un tasarımı “Eşdeğer Mansiyon Ödülü”nü almaya hak kazandı.

İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenen ve İnegöl’de yapılması planlanan Hizmet Binası ve Meydan Projesi için ekonomik, özgün ve nitelikli tasarım yaklaşımlarının, günümüz mimarisine de ışık tutabilecek işlevsel ve yenilikçi çözümlerin öne çıkarılmasını hedefleyen mimari proje yarışması sonuçlandı. Yarışmada MuuM ekbibinden Murat Aksu, Umut İyigün, Çağlan Çelebi ve Melis Eraydın’ın katkılarıyla biçimlenen proje önerisi “Eşdeğer Mansiyon Ödülü”ne layık görüldü.

Sosyal ve kamusal hayatı tek çatı altında çözmeyi hedefleyen MuuM, İnegöl Belediyesi Hizmet Binası’nın inşa edileceği alanın çevresiyle kurduğu ilişkilerdeki fırsatlarla aktif şehir hayatının merkezi olmaya hazır durumda olması nedeniyle, kullanıcıların sosyal yaşantılarına yönelik olanaklarının geliştirilmesini, alanın, kentin diğer işlevsel unsurları ile ilişkilendirilerek etki alanının genişletilmesini ve bu kurgunun yaşantıya aktarılmasını, tasarımın temel düşünceleri olarak ön plana çıkartmış.

Belediye meydanı içinde tanımlanmış farklı alt meydanlar, kentin kullanım ihtiyaçlarına çeşitlilik yaratarak cevap verirken, kent meydanı kamusal kullanımları tanımlamış, etkinlik meydanı ise sosyal kullanımlara yönelik tasarlanmış. Sosyal mekanlarla ilişkili konumlanan bu plazalar, yılın farklı dönemlerinde, farklı işlevler ile kullanıcıları biraraya getiren bir mekan kullanımına imkan verir nitelikte planlanmış. Alan içerisindeki mevcut yeşil-plaza-zemin kat kullanım kurgusu, yeşil örüntüyü içerisine alarak halk tribününde sönümlenerek sonlandırılmış.

Sosyal İhtiyaçlara da Cevap Veren Belediye Hizmet Binası

İhtiyaç programında yer alan sosyal alanlar, karşılaşma mekanları olarak ele alınmış ve insan yaklaşımına göre konumlandırılmış. MuuM tarafından planlanan senaryoya göre, birbirine nüfuz eden iç ve dış mekan kullanımı ile hizmet binasının yalnızca işlevsel değil, aynı zamanda sosyal kullanım için de üretildiği hatırlatılmak istenmiş. Kullanım dinamikleri farklı olan kreş, çocuk aktivite alanı olarak ele alınarak alandaki ağaçların doğal bariyer olarak kullanılmasıyla özelleştirilmiş.

Belediye hizmet binası, programın işlevsel birimlerini içeren temel yapıyı oluşturmuş. Mevcut ağaç dokusununa uyumla ve birimlerin net dolaşım alanı etrafında örgütlenmesiyle kurgulanan kütlede, önerilen iç ve dış bahçelerle doğal ışık ihtiyacı ve kullanım çeşitliliği sağlanmış. Yapının yoğun zemin kat kullanımı, iç sokak kurgusuyla desteklenerek açık alanla geçirgen bir ilişki kurulmuş, şeffaf bir yaşantının oluşumuna imkan verilmiş.


Tasarım Ekibi: Murat Aksu, Umut İyigün, Çağlan Çelebi, Melis Eraydın
Danışman: Abuzer Sarı, Metin Dağıstanlı, Onur Yüzer
Yardımcı: David Rato, Omar Araar, Hande Tunç, Ayşe Selda Turan, Suhair Rahman
İşveren: İnegöl Belediyesi
Proje Tarihi: 2016
İnşaat Alanı: 18.460 m²
banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
banner61
banner68
banner62