banner41

banner38

banner39

banner54

20.04.2021, 12:09 139

Emlakta milat yılı

Bu yıl emlak sektörü temsilcileri için çok önemli bir yıl oldu. Yeni yönetmeliğe göre, mesleğimizi yapacak tüm arkadaşlarımız Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi almak zorundalar.

TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ adı verilen bu belge sayesinde mesleğimiz çok düzenli bir hal alacak. Emlak ofislerinde çalışacak tüm gayrimenkul danışmanı arkadaşlarımız taşınmaz ticareti yetki belgesi almak durumunda kaldılar. Buna göre tüm firmalar ve danışmanlar, TTBS bilgi sisteminden çalışma sistemlerini bildirdiler. Buna göre firmada ya danışman olarak bildirim yapacaklar, ya da sözleşmeli işletme bildirimi yapacaklar. Yani sigortalı olanlar danışman bildirimi yapacaklar. Gayrimenkul danışmanı olanlar, sözleşmeli işletme bildirimi yapacaklar.

Bura Emlak Müşavirleri Odası (BEMO) Başkanı Erdal Çelebi’ye göre, 14.4.2021 tarihine kadar Bursa ilimizde 1500 ofis, 150-200 danışman bu yetki belgesini aldı. Başkan, daha 600-700 civarında danışmanın bu belgeyi alacağını düşünüyor. Başkan Çelebi, kısa bir süre içinde Ticaret İl Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin birlikte denetime çıkacaklarını söylüyor. Başkan, 31 Mart’ın bir milat olduğunu ve bu tarihten sonra lise mezunlarının bir yıl, üniversite mezunlarının 6 ay staj yapma zorunlu hale geldiğini anlattı. Başkan Erdal Çelebi, bundan sonra sektörün ışıl ışıl parlayacağını ifade etti. Bundan sonra her danışmanın Mesleki Yeterlilik Belgesi de olacak. Buna göre eğitim alan tüm danışmanlar ya seviye 4 ya da seviye 5 yetki belgesi taşıyacaklar. Seviye 5’ler ofis sahipleri, seviye 4’lerde danışmanlar olacaklar.

Ayrıca bir de kutlama mesajı verelim.

Sektörel yayıncılıkta 100. sayı çok önemli bir sayıdır. 100’e gelene kadar yayınlar pek çok yoldan geçerler. Bizim Konut ve Yapı Gazete’miz, Bursa için pek çok yol kat etti. Emlak, arazi ve inşaat konularının en güzel yükseliş yıllarını gördü. İnşallah pek çok güzel yılları daha görürüz. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
açık
banner61
banner62