banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Düşüşten En Az Bursa Etkilendi

Bursa'da konut satışındaki artış sürüyor.

EMLAK 02.10.2014, 16:43 02.10.2014, 16:43
Düşüşten En Az Bursa Etkilendi
banner66

Haber: N. Nuri YavuzTürkiye İstatistik Kurumu, TÜİK’in Temmuz 2014 verilerine göre Türkiye geneli konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre %20’den fazla düşüş yaşanırken Bursa, %8’lik oranla bu düşüşten en az etkilenen iller arasında yer aldı.

Bursa, Ocak-Temmuz dönemi içinde gerçekleştirilen 22 bin 287 konut satışı ile ülke genelinde en çok konut satışı yapılan beşinci il oldu. İstanbul 123 bin 678 ile birinci, Ankara 70 bin 336 ile ikinci, İzmir 38 bin 28 ile üçüncü, Antalya ise 33 bin 379 ile dördüncü oldu. Ülke genelinde 2014 yılının Ocak-Temmuz döneminde toplam 609 bin 877 konut satışı gerçekleştirildi.

İPOTEKLİ SATIŞLAR DÜŞTÜ

Bursa'da satışı yapılan 22 bin 287 konutun 10 bin 529’u ilk satış, 11 bin 758’i ikinci el satış olarak gerçekleşti. 2013 yılı Ocak-Temmuz döneminde Bursa'da satılan 24 bin 173 konutun 11 bin 180’i ipotekli olarak gerçekleşirken 2014 yılının aynı döneminde satılan 22 bin 287 konutun 7 bin 853’ü ipotekli olarak satıldı. Bu veriler ışığında ipotekli satışlarda Bursa'da %25’ten fazla düşüş yaşandığı görülüyor. 2014 yılı Ocak-Temmuz döneminde gerçekleştirilen 7 bin 853 ipotekli satışın 3 bin 946’sı ilk satış, 3 bin 907’si ikinci el satış olarak gerçekleşti.

YABANCILARA KONUT SATIŞI %100’DEN FAZLA ARTTI

İnşaat sektörünün en hızlı büyüdüğü iller arasında bulunan ve özellikle Arap yatırımcı başta olmak üzere birçok yabancı yatırımcının dikkatini çeken Bursa, 2014 yılı Ocak Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla büyüyerek önemli bir başarı gösterdi. 2013 yılı ocak-Temmuz döneminde yabancıya 152 konut satışı yapılırken 2014 yılının aynı döneminde 491 konut satışı yapıldı. Bu satış oranıyla da Bursa yabancıya konut satışı yapan iller arasında beşinci sırada yer aldı. Sıralamada 3 bin 693 konutla Antalya birinci, 2 bin 933 konutla İstanbul ikinci, 660 konutla Aydın üçüncü ve 555 konutla Muğla dördüncü sırada yer aldı. Ülke genelinde yabancılara 9 bin 980 konut satıldı.

Namık Ziya Mescioğlu / Mescioğlu İnşaat

YABANCI YATIRIMCININ İLGİSİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Kredi faizlerinin yüksekliği ve 17 Aralık’tan başlayarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar silsile halinde gelen sürecin etkisiyle piyasalarda yaşanan durgunluk, konut satışlarına bu şekilde yansıdı. Bu geçici bir durum ve ilerleyen zamanda Türkiye siyaseti ve ekonomisindeki yeni gelişmelerle sektör rayına oturacak ve yeniden ivme kazanacaktır. Burada özellikle yabancı yatırımcının ilgisi dikkat çekicidir. Bursa’ya ilginin katlanarak arttığı görülmektedir. Bu ilginin Bursa için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yabancı yatırımcının çekilmesi adına Bursa’daki sektör oyuncularının gerek fuarlar gerekse diğer tanıtım kanallarını kullanması gerektiğini düşünüyorum.

Sertaç Karaalp / Alpiş İnşaat

SEKTÖRDE DARALMA YAŞANMASINI BEKLEMİYORUZ

Bursa verileri değerlendirildiğinde ülke geneline oranla konut satışlarında çok fazla bir düşüşün yaşanmadığını görüyoruz. İnşaat sektörünün en hızlı büyüdüğü iller arasında yer alan Bursa’nın özellikle göç alan yapısı, büyüyen sanayisi ve kentleşme hızı göz önünde bulundurulduğunda sektörün bir daralma yaşamasını beklemiyoruz. İnşaat sektörü gelişmenin çok hızlı olduğu ve çok büyük bir kitleyi etkileyen bir sektör olduğu için burada yaşanacak durgunluğun beraberinde birçok sektörü de yavaşlatacağı aşikârdır. Bu açıdan konut satışlarının bu dönemde yaşadığı yavaşlamanın süreceğini düşünmüyorum.

Ömer Kumova / Ömer Kumova İnşaat

İNŞAAT FİRMALARININ SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ YOK, DİĞER SEKTÖRLERDEN İNŞAAT SEKTÖRÜNE GİRİŞTE DÜŞÜŞ VAR

İnşaat sektörü açısından konut satışlarında ilk satış önemlidir. Geçen yılın Ocak-Temmuz döneminde Bursa’da 11 bin 488 konutun ilk satışı gerçekleştirildiği, bu yıl ise 10 bin 529 konutun ilk kez satıldığı görülüyor. Bu rakamlar değerlendirildiğinde yaklaşık %10 oranında bir düşüş ortaya çıkıyor. Ülke genelinde yaşanan düşüş değerlendirildiğinde Bursa özelinde yaşanan yavaşlamanın fazla olumsuz etkisi olmayacağını düşünüyorum çünkü 2013 yılı Temmuz’unda Bursa’da bin 851 konut 1’inci elden satılırken 2014 yılı Temmuz ayında bin 456 konutun 1’inci elden satışı yapıldı.

Mecit Özkelebek / Akropol İnşaat

BURSA’NIN POTANSİYELİ KONUT SATIŞLARINI ARTIRMALI

Konut satışları açısından yabancı yatırımcıların ilgisi özellikle Bursa için ayrı bir öneme sahiptir çünkü Bursa hem gelişimi açısından hem de potansiyeli ile yabancı yatırımcıyı cezbedecek niteliklere sahiptir.  Bu noktada Bursa için satışların diğer illere kıyasla daha fazla geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Bursa'nın konut satışları açısından Türkiye genelinde beşinci sırada olması tatmin edici değildir. Bursa’nın kentleşme hızı ve göç oranları düşünüldüğünde konut satış rakamlarının diğer illere oranla daha yukarıya çıkarılması gerekiyor.

Metin Bulat / Metin Bulat İnşaat

İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜVEN ARTIYOR

Bursa'da konut satışlarında yaşanan yavaşlamanın büyük oranla ipotekli satışlardan kaynaklandığı görülüyor ki bunun da sebebi kredi faizlerinin yüksekliğidir. Yalnızca konut satışları değil inşaat sektörü dışındaki diğer sektörlerin de bu faiz yüksekliğinden etkilendiğini biliyoruz. Ancak yine TÜİK Ağustos verileri incelendiğinde sektörel güven endeksinde inşaat sektörü güven endeksinin %3 oranında arttığı görülüyor. Ki bu artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62