banner94

banner77

banner69

banner88

Doğalgaz nasıl tasarruflu kullanılır

Alınacak küçük önlemlerle hem doğalgaz faturanızda yüzde 30-35 oranında tasarruf sağlanabilir, hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olunabilir.

DİĞER 24.10.2023, 17:49 14.11.2023, 18:59
Doğalgaz nasıl tasarruflu kullanılır
banner66

Doğalgazı Verimli ve Tasarruflu Kullanmak İçin;

1- Pencere ve Kapılara Isı İzolasyonu Yapılmalı

İzolasyon yaprak ısı kaçaklarını engelleyin. Mümkünse çift camlı pencereler tercih edin. Bu şekilde % 5 - 10 arasında tasarruf sağlayabilirsiniz.

2- Cihazlarınızın Periyodik Bakımlarını Düzenli Yaptırılmalı

Kombi gibi yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girmeden yetkili servis tarafından yapılması cihaz verimliliğini artırır ve yakıt tasarrufu sağlar. Ayrıca kombinizin verimli çalışması için su basınç ayarının “1.5-2 bar” arasında olmasına dikkat edilmeli.

3- Radyatörlerin Önü Eşya ve Perdelerle Kapatılmamalı

Radyatörlerin verimli ısıtabilmesi için radyatörlerde çamaşır kurutulmamalı, önlerine koltuk, masa ve eşya konulmamalı, perdelerin radyatörün üzeri gelmesi engellenmeli örtülmemelidir.

4- Kombiler Kapatılmamalı Yerine Düşük Sıcaklığa Ayarlanmalı

Kısa süreli evden ayrıldığınızda veya geceleri tasarruf etmek için kombiyi kapatıp sistemi soğutursanız sistem kendini, binanızı, eşyalarınızı tekrar ısınmak için daha fazla gaz harcar. Bu durumlarda kombinizi kapatmak yerine düşük derecelerde çalıştırarak ısı verimliliğini artırabilirsiniz. Geceleri 15 °C, gündüzleri 20 °C olacak şekilde kullanmak daha konforlu ve ekonomik çalışmasını sağlayacaktır.

5- Perdeler Soğuk Havalarda ve Geceleri Örtülmeli

Binanızda ısı yalıtım olsa dahi cam ve kapıların ısı geçirgenliği yüksek olduğundan dolayı perdeler güneşli havalarda açık, soğuk havalarda ve geceleri kapalı tutulmalıdır.

6- Bina İzolasyonu Yaptırılmalı

Binanızı yapısal olarak ihtiyaçları az olan bir bina haline getirmek tasarruf yapmanın öncelikli şartıdır. Az olan ihtiyaçları doğru yöntemlerle gidermek sürecinin sonunda tasarruf gerçekleşir.

Mantolama ile ısı izolasyonu yapmayı değerlendirin.

Isı kaybı çoğunlukla çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Oysa çatı, dış duvar yalıtımı (mantolama) ve çift camlı pencere sistemi ile yüzde 30’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

7- Isı Yalıtım Levhası Kullanılmalı

Radyatörden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz.

8- Radyatörlerde Termostatik Vana Kullanılmalı

Termostatik vanalar ile reglaj ayarı yapabilir, evinizdeki radyatörlerin ısınma derecesini eşit şekilde ayarlayarak ısıyı verimli kullanabilirsiniz. Az kullanılan odalarınızı bu sistemle daha düşük sıcaklıklarda tutabilirsiniz. Örneğin yatak odaları 18°C, diğer kısımlar 20°C.

9- Akıllı Oda Termostatı Kullanılmalı

Oda sıcaklığınızı kontrol altında tutmak da önemlidir. Binanın ısı ihtiyacı dış hava sıcaklığı değişimine paralel farklılık gösterir. Kombinizi oda termostattı ile kullanarak bu değişimlere göre çalışmasını temin edebilirsiniz. Yapılan ölçümlerde oda sıcaklığını 1°C arttırmak (20°C yerine 21 °C tercih etmek), %6-9 oranında yakıt tüketimini arttırdığı gözlemlenmiştir. Oda sıcaklığı oturma odaları ve salonlarda 20-22 derece, yatak odaları, koridor ve mutfaklarda 18-20 derece, banyolarda 22-24 derece olmalıdır.

10- Su Derecesini Çok Yüksek Ayarlamayın

Kullanma sıcak su termostatınızı kombilerde 40-45 dereceye ayarlanmalı. Depolu sistemlerde depolanan suyun hijyen şartlarını kontrol altında tutmak için 50-55 °C de tutmak gerekir.

11- Ortam Nemlendirilmeli

Ortamdaki kuru hava ortam sıcaklığının daha az hissedilmesine neden olur. Radyatörlerin üzerine konulacak sıcak su kapları ile ortam nemlendirilirse mevcut sıcaklık olduğundan daha fazla hissedilecektir.

Güvenliğiniz İçin Bunları Yapın!

Güvenliğiniz için herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı hava akışını sağlayan havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayın.

Doğalgaz tesisatına kendiniz müdahale etmeyin.

Acil durumlarda 7/24 hizmet veren Doğal Gaz Acil 187 hattını arayınız.

Elektrik kesildiğinde kombinizi kapatmanız, elektrikler tekrar geldiğinde cihazınızın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Kaynak:, BLN Mekanik tesisat firması tecrübeleri.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
29°
açık
banner61
banner62
banner89