banner41

banner38

banner39

banner54

17.03.2021, 09:58 116

Baharda moda hobi evleri

Baharla birlikte gayrimenkul sektörünün tercihleri de yeniden şekillenmeye başladı.

Şu anda moda karavan, tiny house, küçük barakalar ve halkın kendini atabileceği bahçeler bunlardan bazıları. Bu taleplerden bazıları Belediyeler tarafından karşılansa da yeterli gelmiyor. Bu talebi karşılayabilecek çözümler üretmek gerek, yoksa tarım arazilerinin pek çoğu bu türde küçük baraka ve evlerle dolacak.

Tarım ve gayrimenkul birbiriyle paralel ve birbiriyle iyi etkileşimli büyümeli. Yani tarımın yapılamayacağı tepelik bölgeler veya dere kenarlarına böyle küçük yerleşimler planlanmalı. Tarımımızın da daha büyük metrekarelerde ekim biçimin yapılabileceği bölgeler olmalı.  Bursa’mız doğa ve iş hacmi bakımdan bir cennet. Bu cenneti en güzel şekilde değerlendirmek gerek. Şehrin 30 km uzağı deniz, 30 km uzağı da dağ. Her ikisi de birbirinden güzel bölgeler. Mudanya’nın köyleri ve Karacabey‘e kadar olan tüm bölge tam bir doğal cennet. Bu cenneti en güzel şekilde değerlendirmek mümkün.

Yeni planlanan koyların veya yeni yerleşimi başlayan koyların bundan sonra hilal biçiminde inşa edilmesi, yapılaşmasının çok daha bilimsel gerçekleşmesi gerek. Böyle olmazsa aynı Güzelyalı-Gemlik-Mudanya gibi hatalı yerleşimler olabilir. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’deydim. Eskişehir’i ziyaret eden herkes hayran kalıyor çünkü şehrin her kısmında şehirlinin yaşayabileceği özel alanlar ve nefes alabileceği bölgeler var. Şehirde deniz olmamasına rağmen halk plajı var, nehirde tekne turları var. Bizim Nilüfer Çayı’mızı işlevsel hale getirmemiz gerek. Şehirde salıncaklar, kaydıraklar, çocukların mutlu olacağı parkların olması gerek. Yürüyüş yolları ve spor alanları yapılmazsa corona dönemindeki tüm çocuklar aşırı kilolu kalacaklar. Bu sorunun bir an önce Belediyeler tarafından çözülmesi gerek. Şehir Bölge Plancıları’nın yeni projeler üretmesi lazım. Teknolojiden uzaklaşmak için gençlerin yeni neslin başka tercihlerde bulunması için adrenalinle veya sosyal hayatı teşvik edici projeler oluşturulması elzem.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
sisli
banner61
banner62