banner94

banner77

banner69

banner88

15.05.2024, 13:20 133

Anneler günü

Malum Mayıs ayının en önemli olayı olan Anneler Günü’nü kutladık. Anne olmayı kendi tercih etmiş ve ya toplum baskısı ile belirli gelenek ve görenekler neticesinde hayatın akışı içerisin de anne olmak zorunda bırakılmış ve maalesef hala çok acı olmakla birlikte çocuk yaşta kendisi de anne olmak zorunda kalmış tüm kadınlarımızın anneler günü kutlu olsun.

Kadınların toplumdaki rol modelliğinin belki de ilk başlangıcı olan annelik serüveni, özellikle gelişmeye çalışan bizim gibi toplumlarda maalesef çok daha zorlu kılınmaktadır. Kadının aktif çalışma hayatındaki rolü, konumu ve sorumlulukları hangi sektörde olduğuna bakılmaksızın ister işçi, isterse bir şirketin en üst düzey yöneticisi olsun hiç önemli olmadan onu yine de annelik vasfı ile sınırlandırmakta ve hatta yeri geldiğinde maalesef buradan sınamaktadır.

Kadınların ilk önceliğinin ve görevinin daima sahip oldukları çocukların sorumluluğu, onların yaşam konforlarının sağlanması gibi düşünülmesi, çocuk sahibi olan çiftlerin ilk yıllarda özellikle çocuk bakımı konusunda bir fedakarlık yapılacak ise bunun kadından beklenilmesi, kariyerini, işini genellikle birkaç yıl bırakması veya ertelemesi gereken tarafın daha çok annenin olması gerektiği düşüncesi toplumlarda kadınlar üzerinde oldukça yoğun baskı kurmaktadır.

Çalışma hayatı içerisinde çocuk sahibi olmak ve olmamak arasında, anne olmak ile baba olmak arasında bir farkın gözetilmediği, topluma yetiştirilen bir bireyde herkesin ortak sorumluluğu olduğu duygusunun arttığı, anne olmanın hayatın akışı içerisinde ekstra bir fedakarlık duygusunun karşılığı olarak algılanmadığı bir Anneler Günü bundan sonrası için belki de tüm kadınların üzerindeki “Çocuk sahibi de olurum kariyer de yaparım” duygusunu daha da pekiştirecek, bunu slogandan çıkarıp hayatın gerçeğine dönüştürecektir.

Tüm annelerin, anne adaylarının bir çocuğu tüm şefkati ile sarıp sarmalayan herkesin anneler günü kutlu olsun….

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
35°
açık
banner61
banner62
banner89