banner31

banner24

20 Ocak 2020 Pazartesi

Bakan Kurum'dan Bursa'yla ilgili önemli açıklamalar

HEPİMİZİN DOYDUĞU KENT: BURSA

06 Eylül 2019, 14:46
HEPİMİZİN DOYDUĞU KENT: BURSA
Meral Türkeş
Onlarca yıl ‘Sanayi mi, tarım mı, turizm mi ’ diye tartışılan kentimizde şu anda üç sektörde kendine çok güzel yer buldu, diyebiliriz. 

Turizm le ilgili olarak; Uludağ birinci ve ikinci bölgeler, İznik, Gököz, Saitabat, Misi, Uluabat kendi alanlarında büyümeye ve turistik yerleşimler olmaya devam ediyorlar. Şeftali bahçelerimiz her ne kadar inşaata kurban edilse de meyve-sebze ihracatında hala çok iyi konumdayız. Şehrin doğu tarafında olan köylerde hala güzel meyvecilik devam ediyor. Batı yakasına gelirsek, bu bölgedeki tarım, arazi fiyatlarının aşırı ve inanılmaz artış nedeniyle değişti. Domates ve soğan ekimi azaldı. Aslında buradaki topraklar yeni yatırımcılarının eline geçti. Ama arazileri eski mal sahibi köylüler ekmeye ve biçmeye devam ediyorlar. 

Gelelim sanayiye.

Sanayi olarak, Bursa'da Türkiye çapında ses getirecek pek çok projeye imza atıldı.  Efsaneye göre, yüzlerce yıl önce kente gelen ünlü bir komutanın ‘CENNET BURASI’ ifadesinden sonra, adını “BURSA” olarak alan bu çok güzel kent, sadece kendini değil Türkiye'nin pek çok ilini doyuruyor. 

2010 yılında İzmir yolu üzerindeki arazilerin fiyatları bin liralarla ifade ediliyordu.  Biz Bursalılar işin ciddiyetini o zaman fazla anlamamıştık. O kadar ucuzdu ki, herkes için. Ama alıp ne yapacağımızı düşünememiştik. Hatta bir akrabam ‘Çakalın b.. bıraktığı yerden alıp da ne yapacağız’ demişti. Ama İstanbullular yüzlerce dönüm yeri aldılar. İstanbul'dakilerin binde bir fiyatıydı çünkü. 

Bir keresinde bir yatırımcı James Bond çantasıyla bir çanta para yollamıştı. Ve emlakçı arkadaşıma, “Bununla alabildiğin kadar arazi al” demişti. O zamanlar bölge köylülerinin büyük bir kısmı emlakçılık yapıyordu. 

BURSA'NIN SANAYİ HAMLESİ 2016 DA ŞAHA KALKTI

2019 Ağustos ayına geldiğimizde…

TEKNOSAB projesinde epey yol alındı. 150 bin kişiye iş imkanı sağlaması planlanan bölgede dünya devi markalarla görüşmeler sürdürülüyor. BTSO başkanı İbrahim Burkay’ın açıklamasına göre, Alman otomotiv devi Volkswagen grubunun yanı sıra birçok önemli yatırımcıyla görüşmeler sürüyor. Gerek üretim, gerek altyapısı, gerek lojistik avantajlarıyla Bursa ve TEKNOSAB’ın kazandırmaya devam edeceğini belirten Burkay, bölgede 25 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ifade ediyor.

Başkan Burkay, projenin büyüklüğünü şu şekilde anlatıyor: "Bursa’daki OSB’lerin tamamı 15 bin metrekare ve parsel sayısı da sadece 140. Oysa TEKNOSAB'da tüm bu OSB'lerin toplamı kadar yerleşim var. Sadece TEKNOSAB'da 15 bin metrekare alan hazırlandı ve çalışılan parsel sayısı da 170. Yani tüm Bursa'nın sanayisine denk gelecek bir projede çalışıyoruz.”

İLERİ TEKNOLOJİ ÜRETİMİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK

Birkaç yıl önce Bursa'da böyle büyük bir yatırımın yapılacağı söylense inanmazdık.

Oysa şu anda hayaller gerçek oluyor.

Bursa ile Karacabey arasında adeta bir silikon vadisi kuruluyor.  

TEKNOSAB'ın hem Bursa'nın hem de Türkiye'nin ileri teknolojili üretimini arttırmasına önemli katkılar sunacağını belirten Başkan Burkay, “Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin yüzde 26'sını orta ve ileri teknoloji oluşturmakta. Bursa'da bu rakam yüzde 52 ile Türkiye ortalamasının iki katı. Hedefimiz TEKNOSAB ile Türkiye sanayisi 

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV