banner38

21.02.2020, 10:54 36

Otomobilde oyunun kuralları değişiyor

Gemlik cazibe merkezi oluyor. 1970 yılından bu yana montaj sanayi halinde olan ülkemiz, sonunda kendi otomobiline kavuşuyor. Ülkemizin bu araca ihtiyacı var mıydı? Elbette vardı. Hep yabancı yatırımcıların, kararlarıyla ilerliyorduk. Son güne kadar kimse otomobil fabrikasının Gemlik’te yapılacağını bilmedi.  Hemen hemen herkes, fabrikanın Karacabey TEKNOSAB’da olacağını tahmin ediyordu. Bu yüzden Gemlik bölgesinde, şehrin batısı kadar arsa talebinde bulunulmuyordu. Fakat fabrikanın burada kurulacağı dedikodusundan itibaren, bölgedeki arazi fiyatları iki kat arttı. Daha ne kadar artış gösterir onu da zamanla göreceğiz.

Teknolojinin gelişimi ile artık otomobiller akıllı cihazda dönüştüler.  Cep telefonunun başına gelen, otomobillerin de başına gelecek. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’a göre şu anda otomobilde bazı Mega Trendler var. Elektrikli araçlar artık daha uzun mesafeleri, nesnelerin interneti ile gidecekler. Karakaş, TOGG için doğru zamanda yola çıktıklarını düşünüyor. Oyunun kuralları değişirken, başarının kurallarının da değişeceğini anlatan Karakaş, dünyada artık çevik ve yaratıcı olan şirketlerin başarılı olabildiğini belirtiyor.

Karakaş, Türkiye TOGG’unun  iki hedeflerinin olduğunu belirtiyor. İlkinin,  fikri sınai mülkiyetinin %100 küresel bir marka yaratmak olduğunu belirtiyor. İkincisinin ise,  teknolojisinin en güzelini kullanmak. Türkiye’nin doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirmek amacında olduğunu anlatan Karakaş,  mobilite ekosistemini de oluşturacaklarını belirtiyor. Karakaş, nesnelerin interneti ve küresel rekabetle edebilmek için 2020’nin ikinci yarısından itibaren Avrupa’nın ilk SUV üreticisi olmak istediklerini ifade ediyor. 2025’ten sonrası akıllı cihazlarla yola çıkacaklarını anlatan Karakaş, bu akıllı cihazların yeni çözümler üretebilen veri tabanlı hizmetler veren ve nesnelerin internetinin kullanabilen bir araç olmasını istediklerini belirtiyor.

SUV’ u üretmeden önce, dünyada araç üreten 18 şirketi incelediklerini anlatan Karakaş, iyi yönleriyle ve kötü yönleriyle Türkiye için kapsamlı 15 yıllık bir plan hazırladıklarını anlatıyor. Rakiplerinin Start up yapısında olan üst düzey araştırmalar yaptıklarını kaydeden Karakaş, TAYSAD ve OSD ile birlikte aylardır fabrika yapacak araziyi aradıklarını söylüyor.  Gürcan Karakaş, 2021 yılında Gebze Kocaeli Bursa bilişim vadisinde ihtiyacı olan alt yapıyı kuracaklarını anlatıyor 15 sene içerisinde beş model geliştireceklerini anlatan Karakaş, Türkiye’nin ihtiyacı olduğu aracı anketlerle araştırıp bulduklarını belirtiyor. Türk halkının özgün, güçlü, özgüvenli, samimi, yenilikçi bir marka beklediklerini anlatan Karakaş, aynı zamanda yalın ve prestijli dinamik ve keskin olmasını istediklerini de söylüyor. Yeni üretecekleri modellerin birisinin 200 beygir, diğerinin 400 beygir olacağını kaydeden Karakaş, 200 beygirin 7.6 saniye,  400 beygirin de 4.8 saniyede harekete geçeceklerini ifade ediyor

OTOMOBİLİMİZİN 500 KM. MENZİLİ OLACAK

TOGG yöneticileri, 2022 yılında oluşacak teknik spekülasyonlara hazırlanıyor. 2022’de de seri üretime başlanacak olan yeni otomobilin şarjının 500 km menzili olacak. Türkiye’nin pek çok noktasında 30 km altında şarj imkanları sağlanacak Yerli otomobilimizin bir sürü similasyonu olacak. Dünyada ilklerden birini gerçekleştirip holografik asistan yapılacak. Evinizde nesnelerin interneti olduğu gibi aracımızda da böyle bir teknoloji geliştirilecek. Yani yerli otomobilimiz SUV modeli olacak. Aracın örneğini gezen ve ismini vermek istemeyen bir arkadaşımdan dinlediğime göre, aracın içerisinde çeşitli modüller var. Her modülde de 12 hücre var. Her mobil kendi batarya sistemine bağlı ve ana merkeze bağlı.

Termal bir yönetim söz konusu.  Yani bataryanın ısıtma soğutma ihtiyaçları karşılanıyor. Şu anda Nissan marka araçlarda bile termal sisteminin olmadığı belirtiliyor. Aracın çarpışma önleyici kısmının güvenlikte beş yıldız olduğu belirtiliyor.

Ön elektrikli 4 çarpı 4 modelin, DC DC çeviricileri olduğunu bahseden arkadaşım, invertürlerin 400 wolt sisteme göre geliştirldiğini belirtiyor. Aracın yolda hızlanırken üç faz enerjiye sahip olacağını kaydeden arkadaşım,   aynı özelliklerin sadece TESLA  3’de güç elektroniklerinin olduğunu söylüyor. Ben de nesnelerin internetinin de yer alacağı TOGG otomobilimizin, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı bulutlu