banner94

banner77

banner69

banner88

Doğru su yalıtımı depremde hayat kurtarır

Onduline Avrasya’nın 1996 yılında piyasaya sürdüğü su yalıtım malzemesi Bituline, sahip olduğu özellikler sayesinde uygulandığı alanlarda yapı elemanlarını sudan koruyor ve güvenliği sağlıyor. Sistem, özellikle deprem kuşağında bulunan Türkiye’de sağlam temelli binalar oluşturulmasına destek veriyor.

YAPI MALZEMELERİ 11.03.2021, 15:30
Doğru su yalıtımı depremde hayat kurtarır
banner66

Bilindiği üzere topraklarının %92’si deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin nüfusunun %97’si de bu alanlarda yaşıyor. Türkiye’deki yapıların yaklaşık yüzde 90’ı betonarmeden oluşuyor ve betonarmenin sağlam kalabilmesi yapı sektörünün gündemindeki en önemli konulardan biri. Betonun içindeki demirin (donatının) sudan korunması ise hayati önem taşıyor. Betonarme yapılar, yapının kendi ağırlığına, hareketli yükler, kar, rüzgâr, gibi doğal durumlara ve deprem yüklerine göre projelendiriliyor. Betonda oluşabilecek çatlaklardan giren su korozyona dolayısıyla demirin (donatının) paslanmasına neden oluyor. Paslanan demir (donatı) yapının mevcut yüklerini taşıyamayacak hale geliyor ve yapının yıkımına giden süreçci böylece başlıyor.

Binalarda korozyon, taşıyıcı sistemin gücünün azalmasında ve hasar oluşmasında birinci derecede etkili. Binalarda yapı elemanlarının çeşitli yollarla nem veya su etkisinde kalması korozyona neden olurken binanın dayanıklılığı risk taşımaya başlıyor.  

YAPILAR SUDAN KORUNMALI

Riskin önlenebilmesi, yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde yapılacak su yalıtımı ile sağlanabiliyor. İşte bu sebeple yapıların sudan korunması çok önemli.

Onduline Avrasya’nın su yalıtım malzemesi Bituline, sahip olduğu özellikler sayesinde uygulandığı alanlarda yapı elemanlarını sudan koruyor ve deprem güvenliğini sağlamada baş rol oyuncularından biri haline geliyor. Düz ya da eğimli çatılarda, teras, bodrum, havuz, otopark gibi alanlarda kullanılan Bituline, özel mühendislik gerektiren karayolları, köprüler gibi birçok alanda da tercih edilen bir ürün. Zor hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olan ürün, kusursuz koruma sağlıyor. Detay noktalarında doğru uygulama ile ek yerlerinden dahi su geçirmezliği ile tanınan Bituline su yalıtım membranları, çok düşük sıcaklıklarda bile esnekliğini koruyor, çatlama yapmıyor, yüksek ısıda yumuşamıyor, deforme olmuyor.

SİSTEM BITULINE İLE GARANTİLİ ÇÖZÜM

Korozyonun hızlanmasına neden olan etkilerin başında, betonarmenin su ve oksijen etkisinde kalması durumunda ortamdaki kirli hava ve sıcaklığının artması geliyor. Korozyon oluşmasının en önemli nedeni yapı temellerinde su yalıtım sisteminin bulunmaması veya mevcut sistemin yetersiz olmasıdır.

Prima, Extra ve Maxima olmak üzere üç farklı seriden oluşan Bituline, su yalıtımı uygulanan alanlarda %100 su geçirmezlik özelliği ile sektöre üst seviyede çözüm getiriyor. Her bir ürününü sistem olarak hizmete sunan Onduline Avrasya’nın geniş ürün yelpazesi, alüminyum ve mineral kaplı ürünlerindeki zengin renk seçenekleri olan Bituline su yalıtım membranları, sağlam, esnek ve uzun ömürlü bir çözüm olarak sektörde fark yaratıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
25°
açık
banner61
banner62
banner89