banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

ÇATIDER uyardı!

Geçen 10 yılda yalıtımsız çatıların ülke ekonomisine verdiği zarar 23 milyon TL’nin üzerinde.

YAPI MALZEMELERİ 18.11.2013, 17:50 18.11.2013, 17:50
ÇATIDER uyardı!
banner66
Bina sakinlerinin en az gördüğü yerlerden biri olan ve belki de bu yüzden binanın en fazla ihmal edilen kısmı çatılar Dünya Tasarruf Günü’nde sınıfta kaldı. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ÇATIDERyaptığı araştırmaya göre; geçtiğimiz 10 yılda yalıtımsız ve hatalı çatıların ülke ekonomisine verdiği zarar 23 milyon TL’nin üzerinde. Sadece 2012 yılında yaklaşık 4 milyar TL sorunlu çatılar yüzünden havaya gitti. 

 

Çatılarla ilgili bu israfın başlıca nedenleri ise konut ve işyeri çatılarındaki yalıtım eksikliği, mevcut yalıtımların korunamamış olması, çatı kaplama sistemlerindeki eksik ve yanlış uygulamalar olarak öne çıkıyor.

Yalıtımlı çatılar yakıt ve elektrik faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlıyor.

 

Ülkemizdeki çatıların mevcut durumuna bakıldığında 23 milyar TL rakamına şaşırmamak gerektiğini belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz,  Söz konusu israfın en büyük nedenlerinden biri yalıtımsız çatılar. Binalar en çok çatılardan enerji kaybediyor. Yalıtımı olmayan çatılar, binaların kat adetlerine bağlı olarak ortalama yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında bazen de daha fazla enerji israfına neden oluyor. Bu da kış aylarında yakıt faturalarının ve yaz aylarında soğutma amacıyla harcanılan elektrik enerjisinden kaynaklanan elektrik faturalarının gereksiz yere artması anlamına geliyor. Bugün ülkemizdeki 9 milyon binanın 8 milyonunda çatı yalıtımı yok ve bu yalıtımsızlığın bedeli bizlere maalesef israf olarak geri dönüyor” dedi.

 

Tasarruflu çatılar için doğru malzeme ve doğru işçilik şart!

 

Çatıların doğru detay ve doğru malzeme ile sistemine uygun projelendirilmesi ve uzman kişiler tarafından yaptırılması gerektiğine dikkat çeken ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, “Doğru malzeme ve işçilik olmadan sorunsuz ve dolayısıyla masrafsız bir çatı hayal etmek mümkün değil. Uygun fiyatlı olduğu düşüncesiyle çatılarda merdivenaltı ürünlerle yapılan uygulamaların yarardan çok zarara neden olduğunu unutmamak gerekiyor. Merdivenaltı ürünlerden kaçınıp, sertifikalı, CE Belgeli ürünler tercih edilmeli ve tabi bu ürünleri işinin ehli, sertifikalı bir ustaya teslim etmeli. Böylece paranız çöpe gitmez ve çatınızın ömrü binanızın ömrü kadar uzun olur.” şeklinde konuştu.

 

Çatınızın bakımını ihmal etmeyin!

 

Çatılardaki israfın bir diğer nedeninin de çatı bakımlarının ihmal edilmesi olduğunu söyleyen ÇATIDER Başkanı Yavuz, “Çatıları yılda bir kere kontrol ettirmekte fayda var. Böylece çatılarda oluşabilecek olası su hasarları ve diğer fiziksel tahribatlar önceden tespit edilerek gerekli önlemler alınır ve bu hasarların neden olabileceği daha büyük sorunlar önlenmiş olur” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62