banner41

banner39

banner38

banner54

27.07.2021, 10:03 21

Pandemi ile çevre düzenlemesi katma değerli konutlardaki tahtını sağlamlaştırdı

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de alışkanlık ve beklentilerimizi derinden etkileyen pandeminin inşaat sektörüne etkilerine baktığımızda, “başımızı sokacak ev” beklentisinin tabutuna son çiviyi de, pandeminin çaktığını görürüz. Öyle ki, bir yılı geçen “evde kal” çağrılarına sahne olan pandemi günlerinde “başımızı sokacak ev”in “başımızı dışarıya çıkartabileceğimiz” bölümlere sahip olmasının ne kadar önemli hale geldiğini hepimiz bilfiil yaşayarak gördük.

Küresel “evde kal” çağrılarıyla bunaldığımız günlerde, bu “başımızı dışarıya çıkartabileceğimiz” bölümler yeri geldi yaşadığımız evin balkonu oldu, yeri geldi yaşadığımız sitenin çevre düzenlemesi oldu. Bunlara sahip olmayanlar da, pandemi günlerinin gözdesi çevre düzenlemesi olan sitelerdeki yeni evlerine koştu.

Doğal veya insani unsurların eyleminin ve etkileşiminin sonucu olan bir alan anlamına gelen çevre düzenlemesi, işyeri ile ev, geçmiş ile günümüz, kültür ile doğa arasında bağlantı kurar, geçişleri sağlar. İnşaat oturum alanları dışında kalan bölgenin bir çevre tasarım projesine göre düzenlenerek ihtiyaca cevap verebilecek hale getirilmesini sağlayan, inşaatı tamamlayan aşamalardan biri olan çevre düzenlemesi, pandemi ile katma değerli konutlardaki tahtını sağlamlaştırdı.

Peyzaj, tretuvar, bahçe duvarı, ağaçlandırma, zemine döşenen çeşitli taşlar ve dış çevre ışıklandırma gibi projede gösterilen aşamaların uygulanması ile sonuçlandırılan çevre düzenlemesi, evin dışının da en az evin içi kadar değerli ve önemli görülmesini sağlayan, katma değer katan unsurdur. Bunu da, yol, kaldırım, su oluğu, ızgara imalatları, parke taş ve çeşitlerinin döşenmesi, beton saksılar, bordürler, beton oluklar vb. imalatları kullanarak, insanların yapıları daha etkin bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktadır.

Aynı şekilde, açık mekanların, meydanların, bahçelerin, avluların, otoparkların, yaya yolları gibi alanların geleneksel, yöresel, tarihi, kültürel, doğal nitelikleri ve çevresindeki alanlar ile işlevsel bütünlüğünü sağlayan çevre düzenlemesi, evlerimizi pandemi günlerinde yaşanır kıldığı gibi, şehirlerimizi de güzelleştirmektedir.

Bu katma değeri sağlayan çevre düzenlemesini en doğru şekilde yapabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle sert peyzaj imalatlarında özellikle alt yapının sağlam olması, donatıların projesine uygun şekilde yerleştirilmesi, kaplama malzemelerinin zamanla oturmalarını engeller. Yine imalat esnasında ilgili uygulamaların projesinde belirtilen kodların dikkate alınması, özellikle suyu güvenli şekilde tahliye edebilmek adına önem arz etmektedir. Dikkat gerektiren sert zemin uygulamalarının kalıcılığı, özellikle profesyonel bir ekip tarafından yapılmasına bağlıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
banner61
banner68
banner62