banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Mimar gözüyle 9+1

Mimar gözüyle Endülüs park

KONUT PROJELERİ 21.11.2014, 10:24 21.11.2014, 10:24
Mimar gözüyle 9+1
banner66
          Endülüs Park Projesi’nin çıkış noktası

Teknolojinin ilerlemesi, haberleşme olanaklarının hız kazanmasıyla birlikte gündelik yaşam alışkanlıkları değişmiş, modern insanın farklı beklentileri ortaya çıkmıştır. Daha çok çalışan, daha çok üreten ancak aynı zamanda da kendisine ve sevdiklerine zaman ayırmak isteyen günümüz insanı bazı ihtiyaçlarına kompakt çözümler beklemektedir. Kuşkusuz barınma, insanların binlerce yıldır temel ihtiyacıdır. 2000’li yıllarla birlikte ise kişinin diğer ihtiyaçlarını da barındığı mekânda rahatça ve kısa sürede karşılaması ise artık bir konuttan beklenen temel özellikler arasında yer almaktadır.

Endülüs Park Projesi, konut, alışveriş ve yemek içme gereksinimlerinin bir arada karşılanabildiği bir yaşama mekânı hayaliyle tasarlanmıştır.

Endülüs Park’ın kentteki konumu ve kent ile ilişkisi

Mudanya-İstanbul arası hızlı feribot seferleriyle birlikte Bursa’dan İstanbul merkezine ulaşmak neredeyse İstanbul’un bazı ilçelerinde oturanlara göre daha daha kolay hale gelmiştir. Bursa-Mudanya Yolu üzerinde yer alan Endülüs Park, hem Bursa kent merkezine hem de Mudanya iskelesine 15’er dakikalık mesafede yer almasından dolayı kentte özel bir konuma sahiptir. Endülüs Park hem kent merkezinin yoğunluğunun çok hissedilmediği Mudanya Yolu üzerinde hem de bağlantı yollarının kesiştiği bir noktada konumlanıyor olması ile de kent ile ilişki halindedir.

Endülüs Park Projesi’nde tercih edilen ürün grupları

Projede inşaat ve elektronik sektörün sunduğu teknolojik imkânlarından olabildiğince faydalanılmaktadır. Akıllı ev sistemi yaklaşımı ile aydınlatmalar kullanıcı isteğine göre kontrol edilebilmektedir. Ledli ürünler tercih ederek hem estetik hem de tasarruflu çözümler sunulmaktadır. Her dairenin kendine özel ayarlanabilir ısı kontrol sistemi bulunması ısı tasarrufu yapmayı olanaklı hale getirmektedir. Kamera ve alarm gibi emniyet elemanlarının projede tercih edilmiş olması konutları korunaklı kılmaktadır. Modern ısıtma ve soğutma sistemlerinin kullanılması ile ısıl konforun sağlanmasına yönelik tedbir alınmıştır.

Endülüs Park Projesi’ni diğer projelerden ayıran özellik

Endülüs Park hem kentteki ulaşım akslarına yakın olan özel konumu, hem de konut, alışveriş ve yeme-içme olanaklarını bir arada sunuyor olmasıyla pek çok projeden farklılık göstermektedir. Ana ulaşım aksı boyunca uzanan proje yola paralel konumlanmış ve Bursa’da pek de görülmeyen uzun bir blok olarak tasarlanmıştır. Genel olarak görmeye alışık olduğumuz apartman bloğu anlayışından farklı olan Endülüs Park mimarisi, uzun bir koridora dizilmiş konutların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Koridora takılı konutların oluşturduğu konut bloklarının genel sıkıntısının ışık alamama olması çok sık rastlanan tasarım problemlerinden biridir. Ancak 1+1 konutların orta kısımda yer alması, daha büyük konutların ise yan yüzlerde yer almasıyla birlikte Endülüs Park projesindeki tüm konutların gün ışığından yeteri kadar faydalanması sağlanmıştır.

Kullanıcıların Endülüs Park’ı tercih etme sebepleri

Hızlı iş yaşantısı sürdüren kişilerin yaşadığı zaman sıkıntısı, konut beklentilerini de değiştirmiştir. Eskiden belirli bir saatte işinden çıkıp evine gelen kişilerin yerini artık boş zamanlarını arkadaşlarıyla paylaşımda bulunarak, gezerek, görerek geçirmek isteyen bireyler almıştır. Bu anlamda modern zamanın hızına yetişmek isteyen kişiler, konutlarından barınmanın yanı sıra farklı çözümleri de beraberinde beklemektedirler.  Bu anlamda Endülüs Park alışveriş ve yeme-içme mekânlarını da barındırıyor olması sebebiyle konut kullanıcısına farklı alternatifler sunmaktadır. Kullanıcının 55 m2’den 240m2’ye kadar çeşitlenen konut çözümlerini Endülüs Park’ta bulabilmelerinin yanı sıra 110 adet mağazadan oluşan alışveriş merkezi ve sunulan sosyal aktivite imkânları projeyi tercih sebebi olmaktadır.

Rakamlar ile Endülüs Park verileri

Endülüs Park projesinde toplam 240 adet konut ve 22500m2’lik kiralanabilir ticaret alanında 110 adet mağaza bulunmaktadır. 1100 araçlık otopark kapasitesine sahip projenin açılış tarihi 2015’in ilk çeyreği olarak planlanmaktadır.

Endülüs Park Projesi’nin teknik özellikleri

Projede radye temel tercih edilmiş ve böylelikle deprem dayanımı sağlanmıştır. Dış cephe, zemin ve çatıda alınan ısı ve su yalıtımı tedbirleri ile konutlar ısı tasarruflu ve dış hava koşullarından korunaklı olarak üretilmiştir. İç mekânlarda kullanılan seramik, vitrifiye, parke vb. kaplama malzemelerinde sınıflarının kaliteli gereçleri tercih edilerek projeye artı değer katılmıştır. 1+1 dairelere bir adet otopark, 2+1 ve daha büyük dairelere ise iki adet otopark tahsis edilmiştir. Çocuk oyun alanlarını, sosyal tesisi, resepsiyonu ve kapı girişlerini kapalı devre TV sistemi ile evden görüntülemek mümkündür.

Endülüs Park’ta tasarlanan sosyal yaşam

Mimaride ortak mekânların tasarlanması, kişileri bir araya getirici etkisi sebebiyle istenir. Kat holleri, yazlık teraslar, kış bahçeleri konut grubundaki kişilerin gün içinde karşılaştıkları ve iletişim kurabildikleri benzer mekânlardandır.  Bu anlamda Endülüs Park projesi birleştirici ortak kullanım mekânları ve sunduğu diğer sosyal olanaklar ile konut kullanıcısının dışa döndüğü, çevresiyle bütünleştiği, kişilerin sosyalleşmesini destekleyen bir tasarım kaygısı taşımaktadır.

Projenin tasarım sürecinde tasarım ekibinin en çok önem verdiği nokta

1+1’den 4+1’e kadar farklı büyüklüklerde 240 adet konut, 22500m2 alanda 101 adet dükkân, yazın etkin kullanacak teraslar, kışın kullanacak dış hava koşullarından korunmuş kış bahçeleri projenin temel fonksiyonlarıdır. Bunun haricinde fitness, sauna ve pek çok farklı alternatifin yer aldığı yaşam merkezi Endülüs Park’ın diğer tasarım öğeleridir.

9+1. Mimar gözüyle…

   Endülüs Park, Bursa’da yakın dönemde üretilen bir konut ve ticaret projesidir. Yakınına konumlandığı ana ulaşım aksları ve bağlantı yollarına ile kent ve yakın yerleşim alanlarına kolay ulaşım olanaklarına sahiptir. Mimari tasarım olarak apartman bloğu yerine koridora takılı sıralanmış konutlardan oluşan yola paralel çubuk tasarımıyla diğer pek çok konut projesinden farklılık göstermektedir.

Konut ihtiyacının yanı sıra alışveriş, yeme-içme ve sosyal imkânları ile pek çok farklı beklentiye cevap verebilir kapasitede oluşuyla Endülüs Park kullanıcı tarafından beğeni ile karşılanmaktadır. Hem kaba hem de iç mekânlarda tercih edilen malzeme ve ürün gruplarının kalitesi projeye artı değer sağlamaktadır. Modern tasarımı ile geleceğe referans veren Endülüs Park Projesi’ne getirilebilecek eleştiri; tüketim alışkanlıklarının böylesi değiştiği, tüketimin özendirildiği, üretime önem verilmediği ve bu durumun gelecek nesiller için tehdit unsuru oluşturduğu şu günlerde ticari mekânların yanı sıra kültürel aktivitelere de yer verilebileceğinin tartışılabilir olmasıdır.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62