banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Bulvar 224, Nilüfer’de bir ilke imza atıyor

Nilüfer'in ilk kentsel dönüşüm projesi, Bulvar 224.

KONUT PROJELERİ 29.10.2014, 11:53 29.10.2014, 11:53
Bulvar 224, Nilüfer’de bir ilke imza atıyor
banner66

Nilüfer Proje Tasarım tarafından çalışmalarına başlanan Bulvar 224 Nilüfer’in ilk kentsel dönüşüm projesi özelliğini taşıyor. Proje sahibi, İnşaat Mühendisi Mustafa Altın, Bulvar 224’ün Nilüfer’e örnek olacak bir çalışma olduğunu vurgularken Nilüfer’de de kentsel dönüşüm çalışmasına ihtiyaç duyulan bölgeler olduğunun altını çiziyor.

Fatih sultan Mehmet Caddesi’nde inşasına başlanan ve bulvarın havasını değiştirecek bir mimari yapı olarak yükselecek Bulvar 224 projesi, proje niteliklerinden çok Nilüfer’de yapılan ilk kentsel dönüşüm çalışması olması özelliğiyle dikkat çekiyor. Hazırlık çalışmaları bir buçuk yıl süren proje hakkında konuşan Mustafa Altın, “Şu anda kentsel dönüşüm adı altında, Nilüfer’de sözleşme yapan ilk firmayız. Mevcutta yaklaşık 13.500 m2 bürüt alanda 50 adet konut ve 8 adet iş yerini kentsel dönüşüm kapsamında yıkarak, 40 adet konut ve 15 adet iş yeri, 4000 m2 kapalı otopark, 2500 m2 yeşil alandan oluşan Bulvar224’ü yapıyoruz. Projemiz, modern şehirciliğin ilkelerinin tamamı gözetilerek bol yeşil alan, sosyal donatılar ve çevresel bütün etkiler düşünülerek, planlanarak yapılmıştır. Bursa’nın en önemli caddelerinden olan, bulvar olarak bilinen FSM caddesine değer katacak, cadde siluetini değiştireceğine inandığımız bir proje. Bu projeden sonra, caddede bu tür projelerin çoğalmasını da bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeterli tecrübeye sahibiz

Mustafa Altın kendisini ve firmasını “İnşaat Mühendisiyim. Uzun yıllar mimar iş ortaklarımla projecilik yaptım. Projeyi her yönüyle okuyabilme ve uygulayabilme üzerine ciddi tecrübelerimiz bulunuyor. Bulvardaki Kentsel Dönüşüm Projemiz, Nilüfer Proje Tasarım şirketimizin en yeni projesi. 25 yıllık geçmişi olan proje konut ve iş merkezleri üreten Gizemler İnşaat ile Nilüfer Yapı Denetim firmasının güçlerini birleştirerek oluşturduğu şirketimiz Balat'ta Park Orman Evleri ardından Mudanya’da 70 dairelik Marina Evleri ile adından söz ettiren projelere imza attı. Şimdilerde Kentsel dönüşüm projelerimize ağırlık vermiş bulunuyoruz” ifadeleriyle tanıttı.

Kentsel dönüşümde örnek bir proje gerçekleştireceğiz

Sektörün içinde oldukları için kentsel dönüşüm açısından sorunları net olarak görebildiklerini ve kentsel dönüşüme birilerinin şekil vermesi gerektiğini belirten Mustafa Altın, “Yeni çıkan yasalalar, belediyelerin destekleri, kamuoyunun bilinçlendirilmesiyle bu sorunlar çözülmeye çalışılıyor ama daha yolun başındayız. Nilüfer Proje Tasarım olarak da bize düşen, Kentsel Dönüşüm dendiğinde örnek olarak gösterilecek bu projeye start vermekti. Bulvar224; yaptığımız yoğun araştırmalar ve bölgenin, bulvar sakinlerinin beklentilerinin neler olduğunu ortaya çıkararak oluşturduğumuz bir proje. Yapılan incelemeler sonucunda binaların riskli olduğu tespit edildi ve 1 Eylül itibari ile yıkım işlemine başladık. 1 Kasım itibari ile de projemizin temelini atmayı planlıyoruz. Bu projenin Bursa ve Nilüfer için emsal teşkil edeceğine inanıyoruz. Kentsel dönüşüm aslında 17 Ağustos’tan bu yana konuşulan bir konu olmasına rağmen çok fazla bir yol kat edilemediğini düşünüyorum. Ama geldiğimiz noktada yasaların sağladığı kolaylıklar, halkın yavaş yavaş bilinçlenmesiyle Kentsel Dönüşüm Projeleri’nde çok daha sağlıklı ve hızlı ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Önceliğimiz can güvenliği olmalı

Kentsel dönüşüm çalışmalarının ne için yapıldığının belirlenmesi ve önceliğin can güvenliği olması gerektiğini savunan Mustafa Altın, konuşmasını “Riskli yapılarda yaşamın durması gerekiyor. Her şeye rant gözüyle bakarsak büyük hata yaparız. Kentsel dönüşüm çok ağır ilerliyor Türkiye’de. 17 Ağustos’tan önce bakın, Nilüfer bölgesindeki binaların yüzde 90’ı riskli yapı. Nilüfer bölgesi dışarıdan bakıldığında, her tarafı modern kent görünümünde bahçeli ve site içinde bir bölge olarak görülür. Sektörün içinde biri olarak söylüyorum, 17 Ağustos’tan önceki binaların hepsi riskli yapılar” sözleriyle sürdürdü.

Yatırımcı da korunmalı

Kentsel dönüşüm hakkında yanlış bir algı olduğunu belirten Mustafa Altın, “100 dairelik bir site düşünün. Herkes doğal olarak dairesine bir daire istiyor. Bir müteahhidin bu projeyi gerçekleştirebilmesi içinse bir takım düzenlemeler yapmak gerekiyor. Örneğin müteahhide yatırım için cazip hale getirilebilmesi gerekir. %30’luk emlak artışı ile projeyi yatırımcı için kabul edilebilir kılabilirsin. Uzun vadeli devlet kredileri olanakları ile yer sahiplerine tanınan kolaylıklar da devreye girerse yatırımcıya cazip gelebilecek bir teklif halini alır. Böylelikle bir an önce dönüşmesi gereken kent projeleri, insan hayatını daha fazla riske atmadan gerçekleşebilir. Bu planlamalar Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılmalı diye düşünüyorum” dedi.

Şehir Planlamacıları ve sivil toplum örgütlerinin çoğu, nüfus yoğunluğunun artması sebebiyle kentsel dönüşümde % 30’luk emsal artışına karşı çıktıklarını belirten Altın, bölgesel farklılıkların gözetilebileceğini vurgulayarak konuşmasını “Bulvarda uyguladığımız projemizde plan ilkelerine uyarak hatta daire sayısını azaltarak nüfus yoğunluğunu da azalttığımızı görüyoruz. Bu tüm projeler için uygulanabilir bir sistem değil elbette. Genelinde belki %30’a yakın çözüm için emlak artışı gerekebilir. Bulvar224 farklı bir proje. FSM Bulvarı gibi değerli bir bölgede dükkân avantajınız var orada. Bu yüzden emlak artışı söz konusu değil. Daireler değerli olacak, vatandaşın isteklerini karşılıyor” sözleriyle tamamladı.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62