banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

Kentsel dönüşüme Akat İnşaat imzası

Akat İnşaat kentsel dönüşümde ikinci etap çalışmalarına başladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 11.07.2014, 09:25 11.07.2014, 09:25
 Kentsel dönüşüme Akat İnşaat imzası
banner66

Haber: N. Nuri YavuzGerçekleştirdiği projeler ile kentsel dönüşüm konusunda önemli bir tecrübeye sahip olan Akat İnşaat, Haziran ayı içinde ikinci kentsel dönüşüm etabına başladı.

Yıldırım ilçesi Selçukbey mahallesindeki 72 dairelik ilk dönüşüm projesini tamamlayan Akat inşaat, yine aynı lokasyonda 48 dairelik ikinci kentsel dönüşüm projesine start verdi. Özel sektör girişimiyle gerçekleştirilen dönüşüm sonrası bölgenin standartlarının üstünde kaliteli bir yapı bloğu meydana gelecek.

HARÇ ÖDEMEDEN RUHSAT ALINABİLİYOR

Kentsel dönüşümün inşaat firmaları için önemli bir fırsat olduğunu belirten Akat İnşaat sahibi Metin Karasu, “Belediyelerin aksine biz, parsel ve ada bazında dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Binalar hasarlı ve risk arz ediyorsa kanunlarımız bu yapıların kentsel dönüşüme tabi tutulmasına müsaade ediyor. Bu yolla yapılan projelerde hiçbir harç ödemeden yalnızca yapı denetim parasını ödeyerek ruhsat alabiliyorsunuz. Yıldırım’da kentsel dönüşüm mevzuatına uygun ilk ruhsatı Akat İnşaat aldı” şeklide konuştu.

YÜZDE 20 VERGİ AVANTAJI VAR

Doğru değerlendirildiğinde kentsel dönüşümün ciddi kazanç sağladığını vurgulayan Metin Karasu, “Kentsel dönüşüm hem uygulayıcılar hem de vatandaş tarafından tam olarak bilinmiyor. Dönüşüm yapacağımız alanda oturanlara 18 ay boyunca devlet kira yardımı yapacak. Biz, 6 dükkân ve 48 dairelik projeyi 12 ayda tamamlayacağız.  Selçuklu mimarisine yakın bir görünüme sahip olacak proje için şuan talep var ama henüz satışlara başlamadık. Kentsel dönüşümde bir başka fırsatta satış sorunu olmuyor. Yerinde yapılaştığı ve bir bölgede oluştuğu için o bölgenin insanı talep ediyor ve yüzde 40 ile 50 arasında satış gerçekleşiyor. Yüzde 40’-45 de arsa sahibine veriyorsunuz. Proje 40’lık gelir ile tamamlanıyor, yüzde 15-20 kar marjına sahipsiniz. Bir de yüzde 20 oranında vergi avantajınız oluyor” ifadelerini kullandı.

Bursa’nın çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve nüfus yoğunluğunun giderek daha fazla artacağının altını çizen karasu, “Gelecekte oluşacak nüfus yoğunluğunun karşılanması için kentsel dönüşümden başka bir çare yok. Şehrin hatları doğu-batı ve kuzey yönünde zaten giderek büyüyor. Kentsel dönüşüm hem yüzde 70 oranındaki eski binanın yenilenmesi ve ihtiyacın karşılanmasını hem de ekonomik hareketliliği sağlayacak. Dönüşümün de planlı yapılması ve çevreye karşı duyarlı olunması gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62