banner94

banner77

banner69

banner88

Vakıf Bera Kent Parkı hizmete açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım ilçesine kazandırılan 253 dönümlük Vakıf Kent Parkı’nın resmi açılışı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle yapıldı.

GÜNDEM 21.05.2021, 16:43
Vakıf Bera Kent Parkı hizmete açıldı
banner66

Bakan Kurum’un önerisiyle İsrail’in hava saldırısında kaybettiği babası ve ağabeyinin ardından feryatlarıyla yürekleri burkan 12 yaşındaki Bera’nın ismi parka verildi. Bakan Kurum, Büyükşehir Belediyesi’nin 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan hedefini de 3 milyon metrekareye çıkardı.

Altyapıdan ulaşıma, eğitimden tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına kadar her alanda hayata geçirdiği yatırımlarla Bursa’yı geleceğe taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeniden ‘yeşille’ anılması için çevre yatırımlarında da hız kesmiyor. Yeni dönemde Bursa’ya 1,5 milyon metrekare ekstra yeşil alan kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ağırlıklı olarak Osmangazi ve Nilüfer ilçelerine hitap eden Hüdavendigar Kent Parkı’na benzer bir projeyi Yıldırım’da hayata geçirdi. Bünyesinde boks ve güreş salonları, sporcu misafirhanesi, iki nizami futbol sahası, seyirci tribünü, lunapark, kafeteryalar, 11 bin metrekarelik gölet, tematik parklar ve 300 araçlık otopark da bulunan 253 dönüm alana kurulu Vakıf Kent Parkı, Yıldırım’ın yanı sıra Kestel ve Gürsu ilçelerine de taze bir nefes olacak. Bölge halkı tarafından bir süredir kullanılan parkın resmi açılış törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ile vatandaşlar katıldı.

PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇİYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın kendine has dokusuyla her daim adından söz ettiren bir şehir olmanın yanı sıra; tarımdan sanayiye, ulaşımdan turizme, çağın gerektirdiği şartları yakalayarak, eski ile yeniyi harmanlayabilen bir kenttir olduğunu söyledi. Başkan Aktaş, bakanlıkla yaptıkları görüşmelerde sürekli Bursa’nın yeniden yeşil kimliğine kavuşması, kentsel dönüşüm, sağlıklı bir altyapı ve çevre ile Osmanlı'yı kuran şehrin tarihi dokusunun korunması olmak üzere 4 konuyu hep ön planda tuttuklarını vurguladı. Bu konu başlıkları altında 17 ilçede de devam eden çok önemli projeler olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Büyükşehir’imizin yaptığı projeyi bizatihi TOKİ'ye uygulatarak eski stadyumun olduğu bölgede Bursa Millet bahçesini hayata geçirdik. Doğanbey TOKİ'nin oralarda Doğanbey Millet bahçesi dedik. Çok değerli bir arazi olmasına rağmen İller Bankası'nın alanını da araziye katarak altına da otoparklar yaparak yaklaşık 20 dönümlük alanda millet bahçesi yapımına başladık. Yıllardır konuşulan ama maalesef sit alanı olması ve benzeri engellerden dolayı hayata geçirilemeyen 250 dönümlük Gökdere Millet Bahçesi'nde bugün ilk fidanı dikiyoruz” dedi.

GÜÇLÜ ALTYAPI

Tüm bunların yanında şehrin en ücra köşelerinde bile bakanlık, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası marifetiyle altyapı yatırımlarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Aktaş, 70, 80 yıldır içme suyu olmayan kırsal mahalleleri bile sağlıklı içme suyuna kavuşturduklarını hatırlattı. Bursa'yı gerçekten yeşil kimliğine kavuşturmak için 1,5 milyon metrekare yeni yeşil alan hedefi koyduklarını vurgulamayan Başkan Aktaş, “Rekreasyon alanları, çocuklar için lunapark ve beraberinde göletleri, kafeteryaları ve spor tesisleri ile yaklaşık 253 dönümlük yeni bir alanı daha şehrimize kazandırıyoruz. Tabii istiyoruz ki gençlerimiz daha güvenli ve daha kaliteli ortamlarda yetişsinler. Yıldırım yüzölçümü olarak Bursa'nın yüzde biri ama nüfus olarak yüzde 21, 22’ye tekabül ediyor. O yüzden Yıldırım'a dair yeni yeşil alanlarımız artarak devam edecek. Yaklaşık 55 milyon 300 bin liraya mal olan 253 dönümlük vakıf Kent Parkımızın hem Yıldırım'a hem Bursa’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

BAKAN HEDEF BÜYÜTTÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da açılışı yapılan projenin sadece basit bir park projesi olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, 53 milyon TL yatırım değeri olan içinde spor tesislerinin de bulunduğu ayrıcalıklı bir projenin Bursa’ya kazandırıldığını söyledi. Böylesi nitelikli bir projeyi kente kazandıran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı kutlayan Bakan Kurum, bu parkın aynı zamanda AK Parti’nin çevre ve doğa hassasiyetinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Son 20 yıldır Türkiye genelinde hayata geçirilen çevre yatırımları hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Ben bu alana baktığımda 20 yıllık AK Parti iktidarlarının çevrecilik ve doğa hassasiyetini görüyorum. Kendilerince bize bugün çeşitli vesilelerle çevrecilik ve doğa dersi vermeye çalışanlara şunları söylemek istiyorum. Bakın AK Parti iktidarları öncesinde Türkiye'de bir tane millet bahçesi yoktu. Bugün 57 millet bahçesini hizmete açtık ve 264 tane millet bahçesi için de Bakanlığımız belediyelerimiz çalışıyor. Hedefimiz 81 ilimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi yapmak. Bugün İstanbul'umuz da yaklaşık 6 milyon metrekare, başkentimiz Ankara'da 4 milyon metrekare büyüklüğünde millet bahçesi yapıyoruz. Yine Osmanlı Başkenti Bursa'mız da hedefimiz 1,5 milyondu. Ama ben bu hedefi başkanım da uygun görürse 3 milyon metrekareye çıkarmak istiyorum. Bursa’mıza yakışan budur. İnşallah 3 milyon metrekare yeşil alan hedefiyle Bursa'mızda da bahçelerimizi, parklarımızı yapacağız ve yeşil alan miktarını arttıracağız” dedi.

20 YILDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Son 20 yılda çevre, şehircilik ve altyapı anlamında büyük bir dönüşüm yaşandığına dikkat çeken Bakan Kurum, “2000 yılında sadece 145 tane arıtma tesisi vardı. Bugün baktığımızda tam 8 kat artırarak atık su arıtma tesislerimizin sayısını 1170’e çıkardık. Yine %35 olan atıksu arıtma hizmeti verilen belediye nüfusu ise bugün hamdolsun yüzde 90 seviyesine geldi. Yine 2000’li yılında bu ülkede düzenli çöp depolama sahası maalesef yoktu. Çöpler vahşi şekilde depolanıyor ve şehirlerimizin hemen yanında çöp dağları oluşuyordu. Bugün baktığınızda bırakın düzenli depolama tesislerini, artık sıfır atığı konuşuruz. Bugün tüm ülkemizde 90 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz ve 2023 yılına kadar ülkemizin geline yaygınlaştıracağımız sıfır atık projesi ile sadece 3 yılda 315 milyon kilovatsaat enerji, 345 milyon metreküp su ve 50 milyon varil petrolden tasarruf ettik. 17 milyon ton kullanılabilir değerli atığı geri dönüşüme tabi tuttuk ve bu anlamda binlerce kişiye istihdam oluşturduk. Ekonomimize de bu kapsamda 17 milyar lira kaynak sağladık ve bu çalışmalarımızda birlikte tam 209 milyon ağacın kesilmesini engellemiş olduk” diye konuştu.

FİLİSTİNLİ BERA’NIN ADI VERİLDİ

Bursa’ya değer katacak Vakıf Kent Parkı’nın hayırlı olmasını dileyen Bakan Kurum, parkın ismi ile ilgili olarak anlamlı bir teklif sundu. Bakan Kurum, İsrail’in hava saldırısında kaybettiği babası ve ağabeyinin ardından feryatlarıyla yürekleri burkan 12 yaşındaki Bera’nın isminin parka verilmesini önerdi. Bakan Kurum’un önerisiyle parkın adı Vakıf Bera Kent Parkı oldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da “Bursa'da çevre ve şehircilik bakımından ne yapsak azdır” diyerek, parkın Bursa’ya hayırlı olmasını diledi. Bursa Valisi Yakup Canbolat ise parkın sadece Yıldırım’a değil, Gürsu ve Kestel ilçelerine hizmet vereceğini hatırlattı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da Bursa’nın yeniden yeşil kimliğini kazanması adına önemli projeleri hayata geçiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 253 dönümlük Vakıf Bera Kent Parkı, kurdelenin kesilmesiyle resmen hizmete açılmış oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
35°
açık
banner61
banner62
banner89