banner41

banner39

banner38

banner54

İnşaatta Yeşil Devrim

Türkiye son dönemde yangın, sel felaketleri ve yıkıcı sonuçlarının ardından iklim krizi gerçeğiyle acı bir şekilde yüzleşti. Sonrasında ise çevre duyarlılığını ortaya koyan küresel ısınma ve karbon ayak izi gibi temel konu başlıkları gündeme oturdu.

GÜNDEM 20.09.2021, 10:04
İnşaatta Yeşil Devrim
banner66

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) üyesi, MTC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Togay Cömert, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Cömert, “Bugün artık yeni bir inşaat anlayışını konuşma zamanı. Özellikle ülkemizde son dönemde yaşanan orman yangınları ve sel felaketi tüm dünyayı etkileyen iklim krizi konusunda geldiğimiz noktanın özeti. Artık, bahane üretme şansımız yok. Bütün sektörler, hepimiz harekete geçmek zorundayız. Elbette inşaat da büyük sorumluluk üstlenmesi gereken sektörlerin başında geliyor. Çevreye duyarlı, yeşil binaları planlamalıyız. İnşaat’ta artık Yeşil Devrim konuşulmalı, eskinin inşaat anlayışıyla ne bugünü ne de yarını inşa edebiliriz. Sorumluluk alarak harekete geçmek zorundayız. Eskiden daire alırken insanlar manzaraya bakardı, bugün karbon ayak izi, çevreye duyarlılık çok daha önemli hale geldi” dedi.

İsraf Etmeyen Bina

Mustafa Togay Cömert, inovatif çözümleri yeni inşaatlara adapte etmek için planlama yaptıklarını söylüyor: “Doğal kaynakları çok iyi kullanmak zorundayız, çevreye duyarlı projeleri hayata geçirmek zorundayız. Bir inşaat yaparken en temel kriterlerin başında çevre gelmek zorunda. Biz bu konuda kendimize temel bir strateji belirledik. Yeni projelerimizde “İsraf Etmeyen Bina” konseptlerini hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Çevreye ve Cüzdana Dost Daire

MTC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Togay Cömert, çevreye duyarlı inşa edilecek binaların ev ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını da söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün bir evin en önemli masraf kalemlerinin başında, ısıtma-soğutma, elektrik ve su giderleri gelmekte. MTC’nin “İsraf Etmeyen Bina” projeleriyle bu masraf kalemlerinde %60’a varan tasarruf hedefliyoruz. Şöyle düşünebiliriz bugün bir çekirdek ailenin elektrik faturası ortalama 400 TL, “İsraf Etmeyen Bina” projesiyle bu faturayı 160 TL’ye düşürmeyi hedefliyoruz. Yani insanlar bu yapıları tercih ederek hem çevreye, doğaya sahip çıkacaklar, hem de ciddi tasarruf sağlayacaklar.”

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
banner61
banner68
banner62