banner94

banner77

banner69

banner88

Türkiye’nin en çok ev aranan semtleri

Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak, Türkiye genelinde son 1 ayda en çok hangi semtlerde satılık ve kiralık ev aradığımızın listesini çıkardı.

EMLAK 29.03.2021, 13:47
Türkiye’nin en çok ev aranan semtleri
banner66

Türkiye’nin uzman emlak platformu Hürriyet Emlak, son 1 aylık verilere göre Türkiye genelinde en çok hangi semtlerde hem satılık hem de kiralık ev aradığımızı araştırdı. Yapılan araştırmaya göre satılık konutları en çok Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Bağlıca’da aradık. İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde Cumhuriyet semti ikinci sırada yer alırken, Balıkesir’in Edremit ilçesinde Akçay, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Alacaatlı ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde Güvercinlik ilk beş arasında yer aldı. İstanbul ve Ankara semtlerinin ağırlıklı olarak öne çıktığı listede, İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Mersin, Samsun ve Antalya gibi denize kıyısı olan semtler de ilk 50 arasında yer aldı. En çok kiralık ev aradığımız semtlere baktığımızda ise Ankara’nın Çankaya ilçesinde Emek’in ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Emek’i yine Ankara’nın Çankaya ilçesinde Bahçelievler takip ederken sıralamada İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Caferağa, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Yukarı Bahçelievler ve İstanbul’un Bahçelievler ilçesinin merkezi öne çıkıyor. 

Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, satılık konutta en çok tercih edilen semtler hakkında şu bilgileri verdi:

“Ankara'nın en çok tercih edilen semtlerini ele aldığımızda; ilk sırada Etimesgut ilçesine bağlı olan Bağlıca'yı görüyoruz. Bağlıca son 5 yıldır yeni yapılaşmanın arttığı bir bölge. Semte giriş çıkış yollarının çok şeritli hale getirilmesi ve ulaşım alternatiflerinin çoğalması bölgeye olan ilgiyi artırdı. Çankaya'ya bağlı Alacaatlı ve Yaşamkent semtleri ise son yıllarda yeni konut projelerinin arttığı yerler. Site içerisinde yaşamak isteyen Ankaralılar genellikle bu iki semti tercih ediyor.  

Alacaatlı öte yandan Çayyolu'na çok yakın bir bölge. Fakat fiyatları Çayyolu'na kıyasla daha uygun olduğu için tercih ediliyor. Beytepe de yine Ankara'daki yeni konut alanlarından bir diğeri. 

Birlik ise daha eski konutların yer aldığı bir semt fakat tercih edilme nedeni Ankara'nın iki büyük ilçesi olan Çankaya ve Mamak'ın ortak noktasında yer alması ve çok merkezi bir semt olması. Tüm bu semtlerde son bir yılda satılık konut fiyatlarının yüzde 30 ile 60 arasında artması da zaten talebin yüksekliğini gözler önüne seriyor.

İstanbul'a baktığımızda en çok öne çıkan semt olan Beylikdüzü'ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi, uygun fiyata satılık ev almak isteyenler için çok fazla potansiyel barındırıyor. İstanbul'un en çok ilgi gören ikinci semti olan Suadiye İstanbul'un hem denize yakınlığıyla hem de sakinliğin ve sosyal hayatın bir arada olmasıyla en çok beğenilen semtlerinden biri. Ulaşımın da kolay olduğu merkezi bir lokasyon olmasından dolayı her zaman tercih sebebi. Zekeriyaköy ise özellikle pandemi döneminde doğaya yakın olmak isteyen İstanbulluların ilgi alanı haline geldi. 

Balıkesir Akçay Türkiye'nin en çok tercih edilen üçüncü semti. Akçay'ın fiyatları hâlâ diğer yazlık bölgelerimize göre uygun. Doğa harikası olan Akçay son dönemde Balıkesirliler dışında tüm Türkiye'de yazlık arayışı olanlar tarafından tercih ediliyor. Altınoluk ise bol oksijen oranıyla öne çıkan bir diğer yazlık bölgemiz. Yabancıların özellikle Altınoluk'a ilgisi çok yüksek. Küçükköy ise özellikle pandemi ile birlikte doğal yaşama ilgi arttığından dolayı daha çok tercih edilmeye başlandı.

Sıralamada başlarda yer alan diğer semtler arasında Bodrum Güvercinlik, Yalıkavak ve Didim Akbük'ü görüyoruz. Bu da geçtiğimiz bir yılda yazlık evlere olan talebin ne denli arttığını bir kez daha gözler önüne seriyor.”

İstanbul’da satılıklarda Beylikdüzü, kiralıklarda Kadıköy öne çıkıyor

İstanbul’da en çok satılık konut baktığımız semtlerin başında Beylikdüzü’nün Cumhuriyet semti geliyor. Cumhuriyet’i sırasıyla Kadıköy’de Suadiye, Sarıyer’de Zekeriyaköy, Kadıköy’de Göztepe, Maltepe’de Altıntepe, Başakşehir’de Bahçeşehir 2. Kısım, Kadıköy’de Bostancı, Beylikdüzü’nde Adnan Kahveci, Eyüpsultan’da Göktürk Merkez ve Kadıköy’de Caferağa semtleri takip ediyor. 

En çok aranılan kiralık konutlara baktığımızda ise Kadıköy’ün Caferağa semti öne çıkıyor. Caferağa’da son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 29 TL’den 33 TL’ye çıkarak yüzde 13’lük bir artış sergiledi. Caferağa’dan sonra ikinci sırada Bahçelievler Merkez yer alıyor. Burada ise fiyatların son 1 yılda 21 TL’den 24 TL’ye çıkmasıyla yüzde 18’lik bir artış göze çarpıyor. Üçüncü sırada yer alan Şişli’nin Mecidiyeköy semtinde ise kiralar son 1 yılda %16 artarak ortalama metrekare fiyatları 25 TL’den 29 TL’ye yükseldi. Beyoğlu’nun Cihangir semtinde ise %21’lik bir artış dikkat çekiyor. Fiyatların ise 40 TL’den 48 TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Son 1 yılda ortalama metrekare fiyatlarının 41 TL’den 65 TL’ye çıkmasıyla %60’lık bir yükselişle beşinci sırada yer alan Şişli’nin Teşvikiye semtini 32 TL’den 34 TL’ye %4’lük bir artış gösteren Şişli’nin merkezi takip ediyor. Şişli’nin Fulya semtinde ise son 1 yılda kiralık konutların ortalama metrekare fiyatları 29 TL’den 35 TL’ye çıkarak %20’lik bir artış söz konusu. Beşiktaş ilçesine bağlı Etiler’de ise fiyatlar son bir yılda 47 TL’den 68 TL’ye çıkarak %43’lük bir artış gerçekleşti. Bahçelievler’in Siyavuşpaşa semtinde ise %20’lik bir artışla ortalama metrekare fiyatları 15 TL’den 19 TL’ye çıkmış durumda. Listenin onuncu sırasında yer alan Kağıthane’nin Ortabayır semtinde ise son 1 yılda kiralık konutların metrekare fiyatları 20 TL seviyesini koruyor.

Ankara’da satılıklarda Etimesgut, kiralıklarda Çankaya öne çıkıyor

Ankara’da en çok satılık konut baktığımız semtlerin başında Etimesgut’un Bağlıca semti geliyor. Bağlıca’yı Çankaya’nın Alacaatlı, Birlik, Yaşamkent, Beytepe, Emek, Mutlukent semtleri, Yenimahalle’de Turgut Özal, yine Çankaya’da Bahçelievler ve Yukarı Bahçelievler takip ediyor.

En çok aranılan kiralık konutlara baktığımızda ise Çankaya’nın Emek semti öne çıkıyor. Emek’te son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 18 TL’den 20 TL’ye çıkarak yüzde 13’lük bir artış sergiledi. Emek’ten sonra ikinci sırada yine Çankaya’nın Bahçelievler semti yer alıyor. Burada ise fiyatların son 1 yılda 15 TL’den 18 TL’ye çıkmasıyla yüzde 16’lık bir artış göze çarpıyor. Üçüncü sırada yer alan Çankaya’nın Yukarı Bahçelievler semtinde ise kiralar son 1 yılda %6 artarak ortalama metrekare fiyatları 17 TL’den 18 TL’ye yükseldi. Çankaya’nın İşçi Blokları semtinde ise %18’lik bir artış dikkat çekiyor. Fiyatların ise 15 TL’den 18 TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Son 1 yılda ortalama metrekare fiyatlarının 11 TL’den 16 TL’ye çıkmasıyla %50’lik bir yükselişle beşinci sırada yer alan Çankaya’nın Birlik semtini 13 TL’den 14 TL’ye %9 bir artış gösteren Çankaya’nın Ayrancı semti takip ediyor. Altındağ’ın Aydınlıkevler semtinde ise son 1 yılda kiralık konutların ortalama metrekare fiyatları 9 TL seviyesini koruyor. Çankaya ilçesine bağlı Çamlıtepe’de ise fiyatlar son 1 yılda 12 TL’den 11 TL’ye gerileyerek %6’lık bir azalma gerçekleşti. Çankaya’nın Alacaatlı semtinde ise %36’lık bir artışla ortalama metrekare fiyatları 16 TL’den 22 TL’ye çıkmış durumda. Listenin onuncu sırasında yer alan Çankaya’nın merkezinde ise son 1 yılda fiyatların 18 TL’den 25 TL’ye çıkarak %38’lik bir büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz. 

İzmir’de satılıklarda Çeşme, kiralıklarda Bornova öne çıkıyor

İzmir’de en çok satılık konut baktığımız semtlerin başında Çeşme’nin Alaçatı semti geliyor. Alaçatı’yı Menderes’te Çukuraltı, Karşıyaka’da Bostanlı, Dikili’de Çandarlı, Foça’da Mustafa Kemal Atatürk, Karşıyaka’da Şemikler, Dikili’de Salihler, Seferihisar’da Orhanlı ve Bornova’da Erzene ve Kazımdirik semtleri takip ediyor. 

En çok aranılan kiralık konutlara baktığımızda ise Bornova’nın Kazımdirik semti öne çıkıyor. Kazımdirik’te son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 20 TL’den 17 TL’ye inerek yüzde 12’lik bir düşüş sergiledi. Kazımdirik’ten sonra ikinci sırada Çeşme’nin Alaçatı semti yer alıyor. Üçüncü sırada yer alan Karşıyaka’nın Bostanlı semtinde ise kiralar son 1 yılda %18 artarak ortalama metrekare fiyatları 18 TL’den 21 TL’ye yükseldi. Bornova’nın Erzene semtinde ise %3’lük bir artış dikkat çekiyor. Fiyatların ise 16 TL’den 17 TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Son 1 yılda ortalama metrekare fiyatlarının 15 TL’den 18 TL’ye çıkmasıyla %20‘lik bir yükselişle beşinci sırada yer alan Buca’nın Adatepe semtini 24 TL’den 30 TL’ye %20’lik bir artış gösteren Konak’ın Alsancak semti takip ediyor. Balçova’nın Fevzi Çakmak semtinde ise son 1 yılda kiralık konutlar 17 TL ortalama metrekare fiyatı üzerinden alıcı buluyor. Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir’de ise fiyatlar son bir yılda 25 TL’den 26 TL’ye çıkarak %5’lik bir artış gerçekleşti. Balçova’nın Korutürk semtinde ise %43’lük bir artışla ortalama metrekare fiyatları 17 TL’den 25 TL’ye çıkmış durumda. Listenin onuncu sırasında yer alan Konak’ın Güzelyalı semtinde ise son 1 yılda fiyatlar 15 TL’den 19 TL’ye çıkarak %24’lük bir büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner100
22°
açık
banner61
banner62
banner89