banner41

banner39

banner38

banner54

20.08.2020, 17:12 233

Benim Evim Daha ‘Akıllı’

Dijital çağa hoş geldiniz!

Bu çağda insanların yerine evleri akıl yarıştıracak.

Nasıl mı? Başlayalım…

Bir kaç yıl önce hayatımıza giren akıllı ev sistemleri teknolojik gelişmelere paralel olarak hızlı değişimler gösteriyor. Başlangıçtaki akıllı ev sistemleri evdeki makinelerin ve elektrik sistemlerinin uzaktan erişimle çalıştırılabilmesi üzerine kurulmuştu. Örnek; “İşten çıktım, dur şu mikrodalga fırını çalıştırayım. Eve vardığımda yemeğim hazır olsun. Veya klimayı devreye sokayım. Veya evden çıktıktan sonra acaba söndürmediğim ışıklar var mı?”

Bu ve buna benzer süreçler…

Ya şimdi?

Akıllı evlerin yerini düşünen akıllı evler alıyor. Sizi gördüğünde açılan kapılar, vücut ısınıza göre hangi odada olduğunuzu anlayan ve o odada açılan ışıklar ve benzeri süreçler.

Artık bir adım daha öndeyiz. Peki, bu noktada kalacak mıyız? Tabi ki hayır!

MİMAR VE MÜHENDİSLER YAZILIMCILARLA ÇALIŞACAK

Gelişen yazılımlar ve yapay zeka teknolojileri bizi inanılmaz derecede ileriye adım atmaya zorluyor. Evlerimiz artık sadece mimar ve mühendislerin elinde olmaktan çıkıp yazılım şirketlerinin de yapımına dahil olduğu bir alana giriyor. Gelecekte bir ev inşa ederken bu sektörlerin daha etkileşim içinde olduğunu göreceğiz.

Yeni neslin en önemli gördüğü şey bir hizmete ulaşmaktan çok, o hizmetin ona kendiliğinden gelmesi. Ve bu nesli mutlu etmekte o kadar kolay değil.

Şimdi düşünen akıllı ev konseptine geri dönecek olursak ilk tasarımdan itibaren yazılım şirketleri ile eşgüdüm halinde çalışmak gerekecek.

Bir hayal edin…

Evinizin kapısından içeri girdiğinizde, evinizin size şöyle seslendiğini:

“Hoş geldin İbrahim! Yorgun görünüyorsunuz. Zor bir gün geçirmiş olabileceğini düşünerek küveti hazırladım. Umarım rahatlarsın…”

Fakat bu diyalog hayal değil artık. Yapılabilir bir şey!

Yeni bir yardımcınız var artık. Düşünen akıllı evinizi bir de mobil telefonunuz ve düşünen arabanızla entegre ettiğinizi düşünün. Arabanızla işinizden çıktığınızda veya herhangi bir yerden eve dönerken, arabanızın evinize döndüğünüzü haber vererek evinizin de hazırlık yaptığını. Düşünün. Ne hissediyorsunuz?

Şimdi hayal edebildiklerimiz gelecek için çocuk oyuncağı. İnanın gelecek düşündüğümüzden daha hızlı geliyor.

-

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62