banner41

banner39

banner38

banner54

14.09.2021, 11:19 72

Asansörde yerli ve milli üretim

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri sürekli artıyor.

Asansör de bunlardan biri, hatta cep telefonu ile birlikte belki de en önemlilerinden biri. Bizi binalarda güvenli ve konforlu bir şekilde istediğimiz yere ulaştıran hem zamandan hem de enerjimizden tasarruf etmemizi sağlayan önemli bir hizmet.

Özellikle 1950’lerden sonra hareket kazanan asansör sektörü son yıllarda teknolojinin gelişimine de paralel olarak, montaj ve aksam imalatı alanlarında yerli üretimin arttığı bir sektör yapısına dönüştü.

Ancak yolumuz uzun…

Son dönemde yerli markalarımız bir gelişim içerisinde. Ancak müteahhitlerimizin ithal firmalardan ziyade yerli ve milli asansör firmalarına daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Yerli ürünlerimiz kaliteli. Sektör her geçen gün kendini yeniliyor. Neden yabancı firmalara gebe kalalım ki. Yerli markaların daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Elbette eksiklerimiz var ama herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. Üreticilerimize bunu söyleyelim ve birlikte eksiklikleri giderip daha iyiye ulaşmaya çalışalım.

Sektör son yıllarda ciddi bir gelişim içerisinde, yerli asansör üreticileri de kalite çıtasını gün geçtikçe yükseltti.

Örneğin DOĞRULİFT olarak bizim montajımızın yüzde 70’i yerli ürünlerden oluşuyor. İleriki zamanlarda bunu yüzde 100’e çıkarmayı planlıyoruz. Firma olarak en önemli hedefimiz, Türkiye’nin markası olabilmek. Yerelde, yani Bursa’daki firmalar arasında da üretim ve kalitemizle örnek olmak istiyoruz. Asansör sektöründe yerli ve milli markalar tercih edilirse bundan ülkemiz kazançlı çıkar.

Bir başka konu da güvenli asansörler…

Bazılarımızın asansör fobisi var, bazılarımızın da asansörlerde kalmışlığı var. Güvenli yapılar için güvenli asansörler de şarttır. Güvenli yapılar inşa ederken şehir hayatının adeta ayrılmaz bir parçası olan asansörlerin güvenliği de dönem dönem tartışılır. Bursa’nın güvenli asansör konusunda iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Kentimizdeki asansörlerin yüzde 80’inin güvenli asansörlerden oluştuğunu düşünüyorum.

Belediyelerin anlaşmalı olduğu firmalar yılda bir kez yönetmelik üzerinden asansörün gerekli muayenesini yapıp sarı-kırmızı-mavi-yeşil diye kodlandırıyor. Asansörlerde mavi ve yeşil etiketi görüyorsak güvenle kullanabiliriz. Sarı ve kırmızı etiket asansörünüzde eksiklerin olduğunu, kullanımının riskli olduğunu gösterir. Yıldan yıla iyileşme var asansör sektöründe. Bu iyileşme de ağır testlere tabi tutulduğu için ve sık denetimler olduğu için oluyor. Böylece bazı merdiven altı firmalar da ayıklanıyor. Hiç denetimi olmayan, riskli olmayan asansörler de maalesef hala var. Asansörün bulunduğu binaların yöneticileri tarafından bildirilmeyen, kenar köşe mahallelerde yer alan asansörler mevcut. Bunlar da bir an önce denetime tabi tutulmalı. Site veya apartman yöneticileri aylık düzenli olarak asansörlerin bakımını yaptırmak zorundadır. Yılda bir kez de bağımsız olan A muayene kuruluşu tarafından da muayene ettirilmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
banner61
banner68
banner62