banner41

banner39

banner70

banner38

banner69

banner54

23.11.2021, 18:12 20

Artan inşaat maliyeleri ve konut yatırımları

Pandemi ile birlikte hammadde fiyatlarında yaşanan yükselişler ve kentteki sınırlı sayıdaki imarlı arsalara paralel olarak son dönemde en çok konuşulan konulardan biri hızlı bir şekilde artan konut fiyatları olmuştur.

Sektörde gerek yatırımcıların gerek ailelerin sorduğu soruların başında bu dönemde konut satın almak mantıklı olur mu sorusu geliyor.

Kurumsal bir gayrimenkul firmasının başında olan, her gün sayısız gayrimenkul ticaretine aracılık eden bir kişi olarak bu soruya şu şekilde cevap vermek istiyorum: Konut satın almak için şuan en doğru zaman. Çünkü her geçen gün inşaat malzemelerinin fiyatları artıyor ve üstelik bu artış yakın bir dönemde devam etme eğiliminde olacak. Ayrıca nüfusu 3 milyon 140 bin olan Bursa kentinin nüfusu, yapılan tahminlere göre 2040 yılında 4 milyona yaklaşacaktır.

Konutun, kişilerin en temel ihtiyaçlarından birisi olduğu göz önüne alındığında Bursa’da artacak nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilecek konut inşaatlarının da artması gerektiği aşikârdır. Fakat son dönemde Bursa kentinde konut yapılabilecek arsaların sayısının çok az olduğu ve altyapısı tamamlanmış arsa üretiminin ise ihtiyaca cevap veremediği düşünülürse kent içindeki mevcut arsaların fiyatlarının fahiş rakamlara ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Konutun nihayetinde ekonomik sistem içinde alınıp satılan bir mal olduğu düşünüldüğünde, arz – talep dengesi içinde konut fiyatları zorunlu olarak artma eğiliminde olacaktır. Şunu unutmamak gerekir, Türkiye’de konut özelinde gayrimenkul en güvenli yatırım aracıdır. Dolayısıyla kişiler sadece barınma ihtiyacının ötesinde yatırım amaçlı olarak da gayrimenkul satın almayı tercih etmektedir. Bu da şuan hali hazırda üretilen konutların sayısının az olması ve üstelik eş zamanlı olarak inşaat maliyetlerindeki artışlar nedeniyle konut fiyatlarındaki artışların devam edeceğini göstermektedir. Bu durumda gerek yatırımcılara gerek ailelere tavsiyem şudur ki; gayrimenkul ticaretini kurumsal bir gayrimenkul şirketinin çatısı altında yapan, mesleki eğitim – donanıma sahip, dürüst gayrimenkul danışmanları aracılığıyla konut satın alma kararını vermeleridir.

Zira böylece sektördeki gelişmeleri yakından takip eden, kentin hangi bölgelerinde nasıl bir konut alınması gerektiği konusunda uzman gayrimenkul danışmanları sayesinde doğru bir fiyat ile doğru zamanda satın alma kararı verilir. Böylece elindeki sınırlı sermayesi ile en doğru mülkü en doğru fiyata satın alan kişiler de mesleki donanıma sahip – dürüst gayrimenkul danışmaları da kazanır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
banner61
banner68
banner62