banner31

banner24

06.09.2019, 15:42 272

Konut Almanın Tam Zamanı

Büyükler ‘dünyada mekân, ahrette iman’ derler…

Maslow’un sıraladığı ihtiyaçlar hiyerarşisinin fiziksel ihtiyaçlardan sonraki ikinci basamağında güvenlik ihtiyacı yer alır ki, burada korunma ve güvenlik ile birlikte barınma önemli bir yer tutar.
Zaten öyle değil mi? Evleneceklerin ev ihtiyacı, göç edenlerin barınma ihtiyacı hep öncelikli olmamış mıdır?

Elbette herkes kesesine göre bir şekilde ihtiyacını karşılama peşinde bu dönemde…
Emlak sektöründe de durum böyle.
Sebebi her ne olursa olsun son dönemde bilhassa emlak sektöründe belirgin bir durgunluğun
yaşandığı herkesçe malum.
Barınma her ne kadar temel ihtiyaç olsa da bu dönemde talebe yönelik bazı kararlar beklemeye alınmıştı. Bunda finansman ihtiyacı veya olası bazı belirsizlikler nedeniyle örneğin yeni konut almak, yeni yatırım yapmak yerine nakitte kalma kararları etkili oldu diyebiliriz
Öte yandan, inşaat sektöründeki bu durgunluk ister istemez bağlantılı diğer sektörleri de
etkilediği yine başka bir gerçek.
Bu sarmaldan çıkmak ve finansman ihtiyacının daha kolay karşılanabilmesi, kredi kullanmak isteyenlere kolaylık sağlanması için faiz indirimine gidildi geçtiğimiz günlerde. Bu karar pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de moralleri bir anda yükseltti.
Çünkü biliyoruz ki konut kredisi faiz oranlarında yüzde 1 psikolojik bir eşikti. Konut kredisi faiz oranları düşünce emlak sektör bir anda hareketlendi.
Tapu Müdürlüklerinde yoğun bir alım satım işlemi yapıldığını biliyoruz…
Ancak bankaların kredi işlemlerinde bilhassa konut kredisi kullandırmada biraz daha kolaylık sağlar şekilde uygulama içinde olması bize ulaşan talepler arasında yer alıyor. 
Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte emlak sektörü hareketlendi demiştik çünkü müteahhitler ellerindeki konutları satıp nakite dönüştürmeyi bekliyorlar.
Bunu yaparken de müteahhitlerin konut fiyatlarına zam yapmadıklarını geçen yılın, hatta evvelki yılın fiyatlarıyla satışlar yapıldığını de gözlemliyoruz.
Bu dönemin konut sahibi olmak isteyenler, ön görüşmelerini yapıp da ekonomik durum nedeniyle karar vermekte bir süre beklemede kalanlar için bir halen uygulamada olan konut kredisi faiz oranlarının bir fırsat olduğunu belirtiyor ve konut almanın tam zamanı diyoruz.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kısa süreli yağmur