banner38

Fuara ‘Ticari Safari’ dopingi

İnşaat sektör temsilcileri, 15. Bursa İnşaat ve 2. Rising City Gayrimenkul Fuarları'nda yabancı alıcılarla buluştu.

GÜNDEM 24.04.2017, 10:46 24.04.2017, 10:51
Fuara ‘Ticari Safari’ dopingi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, eş zamanlı olarak kapılarını açan 15. Bursa İnşaat ve 2. Rising City Gayrimenkul Fuarları kapsamında Ekonomi Bakanlığının destekleriyle alım heyeti organizasyonu düzenledi.

2017 yılı içinde yüzde beş büyüme hedefleyen inşaat sektörü temsilcileri, 15. Bursa İnşaat ve 2. Rising City Gayrimenkul Fuarları kapsamında düzenlenen alım heyeti organizasyonunda yabancı iş insanlarıyla bir araya geldi. Tüm gün süren ikili iş görüşmelerine 33 ülkeden 300’ü aşkın yabancı yatırımcı katılırken, düzenlenen görüşmelerde önemli iş birliklerinin temelleri atıldı.

“FUARLARIMIZ YÜZDE 35 BÜYÜDÜ”

Körfez ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Bursa’ya gelen iş insanlarını, Bursa inşaat sektörü temsilcileriyle aynı masada buluşturan organizasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gülmez, Bursa İnşaat ve Rising City Gayrimenkul Fuarlarının Türkiye’de sektörün en önemli fuarları arasında yer aldığını söyledi. Söz konusu fuarların her geçen yıl istikrarlı bir biçimde büyüdüğünü kaydeden İbrahim Gülmez, “Bu yıl 6 salonda hazırladığımız ve yüzde 35 büyümeyle açılan fuarlara 260’ın üzerinde firma stantlı katılım gerçekleştiriyor. Her sene olduğu gibi bu yıl da fuarlarımız sektörümüze önemli bir canlılık katacaktır.” dedi. BTSO olarak düzenlediğimiz organizasyonlarla Bursa’nın inşaat sektöründe önemli fırsatlar barındırdığını yabancı yatırımcılara anlatmak istiyoruz diyen Gülmez, fuara katılan sektör temsilcilerinin yeni iş ve işbirliği fırsatları oluşturabilmesi amacıyla fuar kapsamında Ticari Safari Projesi ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

“GÖRÜŞMELER BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ”

Kalabalık bir heyetle fuara katılan ve ikili iş görüşmelerinde yer alan Umman Ticaret Odası’nın heyet başkanı Awad Al Mayasi, fuarların ve ikili iş görüşmelerinin oldukça iyi kurgulandığını vurguladı. 260’dan fazla firmanın fuarlarda yer almasının kendilerini şaşırttığını söyleyen Al Mayasi, “Fuarın ilk iki gününü oldukça yoğun geçirdik. İlk gün stantları ziyaret ettik ve bugün de ikili iş görüşmelerine katılıyoruz. Çok fazla sayıda firma ile görüştük. Heyetimizde yer alan arkadaşlarımızdan bir çoğu yeni iş sözleşmelerine imza attı. Programımız beklediğimizden çok daha iyi geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Fuara katılmadan önce Bursa’da inşaat sektörünün durumu hakkında araştırmalar gerçekleştirdiklerini belirten Al Mayasi, Bursa’da inşaat, gayrimenkul ve yapı malzemeleri sektöründe yükselen bir pazar olduğunu gördüklerini kaydetti. Al Mayasi, “Bursa’da son 15 yılda yaşanan gelişim takdire değer. Bursa, yakın gelecekte sektörde dünyanın en önemli yatırım merkezlerinden biri haline gelecek. O yüzden bu fuara katıldık ve şimdiye dek aradığımız iş bağlantılarını kurmayı başardık.” diye konuştu.

Kuveyt’ten ikili iş görüşmelerine katılan Abdullah Al-Anizi, yapılan ikili iş görüşmeleri neticesinde Bursa’da önemli yatırımlara imza atacağını söyledi. Bursa’nın doğası ve sosyal yaşamıyla gözde bir şehir olduğunu belirten Al-Anizi, gerek fuar gerekse de ikili iş görüşmelerinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.


YABANCI YATIRIMCILARIN POTANSİYELLERİ SEKTÖRE UMUT VERDİ

İkili iş görüşmelerinde yer alan Kasapoğlu İnşaat Firması’ndan Tayfur Abdullahoğlu, görüşmelere katılan yabancı yatırımcıların önemli potansiyelleri olduğunu belirtti. Turizm ve yatırım ortaklığı alanında İstanbul’da önemli projelere imza atan isimlerin düzenlenen ikili iş görüşmelerinde yer aldığını ifade eden Abdullahoğlu, bu firmalarla görüştüklerini ve Bursa’da da yatırım ortaklığı yapmak için zemin aradıklarını sözlerine ekledi.

Merdim İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Merdim ise geçen seneye göre fuarın daha hareketli başladığını söyledi. Yabancıların fuara ilgisinin arttığını söyleyen Merdim, “Bursa sürekli büyüyen ve gelişen bir şehir. Biz inşaat sektörü temsilcileri olarak yatırımlarımıza yabancı yatırımcıları da dahil etmek istiyoruz. Bugün burada bu kadar fazla sayıda yabancı iş insanını görmek beni çok memnun etti. Organizasyon dolayısıyla başta BTSO olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Toplam 35 bin metrekarelik alanda hazırlanan fuarlar, 23 Nisan'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuarlara 60 binden fazla yerli ve yabancı ziyaretçinin katılması bekleniyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı az bulutlu