banner38

Dev projenin temeli atıldı

Osmangazi Belediyesi'nin en merak edilen vizyon projesinin temeli atıldı.

GÜNDEM 16.10.2015, 00:29 16.10.2015, 00:29
Dev projenin temeli atıldı
Yalnızca ilçenin değil, Bursa’nın kentsel dönüşümüne öncülük edecek vizyon projelerinden birisi olan ‘Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.   Osmangazi Belediye Başkan Mustafa Dündar’ın, Bursa’nın yapılaşma sorununa çözüm üretmek, tarihi değerlerini koruyarak yeni ve modern yaşam alanları oluşturmak düşüncesinden hareketle başlattığı Kentsel Dönüşüm hamlesinin ilk ayağı olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinde ilk harç döküldü. Temel atma törenine, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili  Abdülkadir Karlık, Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürü Eyüp Gül, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Göreve geldiği ilk günden itibaren sağlıklı, modern ve yaşanabilir bir şehir inşa etmek için kolları sıvayan
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törende yaptığı konuşmada, kentsel yenileme ve dönüşüm çalışmalarına esas teşkil edecek yaklaşım ve modellemeleri belirlemek için Nisan 2011’de ‘Şehircilik Akademisi’ni kurup, Türkiye’nin Master Plan hazırlayan ilk ve tek belediyesi olduklarını söyledi. Başkan Dündar, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinin, Bursa’da kentsel dönüşümün fitilini ateşleyecek öncü ve örnek bir proje olduğunu ifade etti.

“ZİHİNLERDEKİ DÖNÜŞÜMÜ DE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Osmangazi’nin son 50 yıldır yaşanan göçten en fazla etkilenen ilçe olduğunu dile getiren Başkan Dündar, Osmangazi’nin çarpık ve plansız yapılaşmadan en yoğun yaşandığı ilçe olduğunu, kaçak ve plansız yapılaşmanın sebep olduğu sıkıntıları ortadan kaldırmak için 2012’de Master Plan hazırlayarak Kentsel Dönüşüm adına en önemli attıklarını kaydetti. Başkan Dündar, “İlçenin toprak yapısı, mevcut bina stokları, afet riskine dayanıksız binaları, sosyal doku analizlerini yaparak, izlenecek yol ve müdahale şekillerini belirledik. Şehircilik Akademisinin öncülüğünde hazırlanan Kentsel Dönüşüm Projelerinin mimari planlarını, felsefesini, sosyolojik ve psikolojik boyutlarını enine boyuna ortaya koyarak, yapılan çalışmaları da vatandaşlarla bire bir paylaşarak, bir yandan da ‘Zihinlerdeki Dönüşümü gerçekleştirdik” dedi.

“10 FARKLI NOKTA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ”

Bursa’nın dönüşümüne öncülük edecek Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin dışında,  Kent Meydanı Kentsel Tasarım Projesi, Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi, Hisar Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Restorasyon projeleri gibi, şehrin 10 farklı noktasında Kentsel Dönüşüm projeleri geliştirdiklerini söyleyen Başkan Dündar, “Bursa’yı çarpık ve plansız yapılaşmadan dolayı oluşan kötü görüntüden kurtaracak en önemli adımlardan birisi olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, modern mimarinin tarihle harmanlandığı bir proje. 35 hektarı rezerv, 7 hektarı da riskli alandan oluşan projenin en dikkat çeken yönlerinden biri, yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının, toplam alanın yüzde 85’ini kapsaması. Toplam 42 hektar alanı kapsayan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinin hayata geçirilebilmesi için 120 bin metrekare alan kamulaştırılırken, 128 milyon TL’lik ciddi bir kaynak kullanıldı” dedi.

Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinde konut ve ticaret alanları, pazar alanı, ibadet, eğitim, sağlık alanları, spor tesisi, otopark, sosyal ve kültürel tesis alanları, yeşil alanlar, yaya ve bisiklet yolları gibi bir çok ayrıntı planlandığını ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “İki etap halinde uygulanacak olan ve 20 ayda tamamlanması planlanan Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesinin ilk etabında,  2+1, 3+1, ve 4+1 olmak üzere toplam 223 konut, 86 ile 217metrekare aralığında değişen toplan 2 bin 512 metrekare ticarethane yer alacak” dedi.

Göreve yeni atanan Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü de, böylesine anlamlı bir projeyle göreve başlamaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Kaymakam Ünlü, belediyelerimiz, hizmet odaklı yönetim anlayışları ile vatandaşlara daha iyi bir gelecek ve yaşam sunuyor. Osmangazi Belediyemizin hazırladığı Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi de, her yönüyle örnek bir proje. Başta Başkanımız Mustafa Dündar, olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“HER YÖNÜYLE ÖRNEK BİR POOJE”

Temel atma törenine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, sağlıksız ve hızlı yapılaşmanın toplum açısından ağır bir bedeli olduğunu, bu bedeli de başta çocuklar ve aileler olmak üzere tüm bireylerin ödediğini söyledi. Kentsel Dönüşüm Projelerinin, sağlıklı birey, sağlıklı aile, ve sağlıklı toplum yetişmesi adına örnek projeler olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “Toplam proje alanının yüzde 85’i sosyal donatı ve yeşil alan olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi, bu yönüyle örnek bir proje. Ben, böyle bir projeye imza atan Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah benzer projeler, Bursa’nın çok daha fazla noktasında hayata geçirilir ve tarih şehri Bursa’mız geleceğe güvenle taşınır” dedi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Bakanlık olarak kendilerinin de, Bursa’nın bu gelişim ve dönüşümüne, yeni sağlık tesisleri inşa ederek destek vereceklerini ifade etti.

“TERÖRÜ BİR KEZ DAHA LANETLİYORUM”

Konuşmasında, Ankara’da yaşanan ve 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı olayları ve sonrasında yaşananlara da değinen Bakan Müezzinoğlu, “Terör olaylarını yapanları buradan bir kez daha lanetliyorum. Bunu yapanlar, bedelini mutlaka ödeyecekler. Çağdaş Türkiye hedefi doğrultusunda yaptığımız çalışmaları engellemek isteyenler var. Ülkenin kaderiyle oynamak, geleceğe doğru başlattığımız büyük yürüyüşü engellemek isteyenler var. Toplumsal ayrışmaya yol açmak için bir proje geliştirdiler ancak başarılı olamadılar, olamayacaklar. Bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Her ne kadar farklı siyasi görüş, farklı yaşam tarzları olan insanlar olsak ta, biz, aynı vatan ve bayrak altında yaşamaktan gurur ve onur duyan bir milletin evlatlarıyız. Bu milletin istikbaline çomak sokmak isteyenler, bunun bedelini mutlaka ödeyecekler” diye konuştu.

Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasının sonunda, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesinin Bursa’ya hayırlı olmasını dileyerek, davetlilerle birlikte butona basarak projeye ilk harcı attı. Bakan Müezzinoğlu, daha sonra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte örnek daireyi gezerek proje hakkında bilgi aldı.    


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı az bulutlu