banner31

banner24

17 Aralık 2018 Pazartesi

Unicera izlenimlerim

31 Mart 2016, 16:08
Unicera izlenimlerim
Zekeriya Yılmaz

Bu yıl 28.si düzenlenen fuar ilk bakışta göz kamaştırıcıydı. Ülkemizin belli başlı üretici firmaları üst düzey tasarımları ve yeni ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyordu. Özellikle seramik ürünler hem ebat çeşitliliği hem de desen tasarımlarıyla “Dünyada artık biz bu işin baş aktörleriyiz” der gibiydi.

Ahşap dokulu, mermer desenli ve daha çok da doğallık içeren tasarımlar ön plana çıkmıştı. Seramiklerde dünyadaki trende paralel çalışmalar yapılmıştı.

Yerli üreticilerimiz vitrifiye, armatür ve aksesuarlar gibi temel ürünlerde de oldukça yenilikçi, kalitenin yanında estetiğin de standart olduğu bir dönem başlatmışlar.

Fuarın tanıtımı ve kapsadığı alanın verimli kullanılması gibi özellikler Unicera’nın Avrupa’nın 2. Seramik Fuarı olmasının tesadüf olmadığını gösterir nitelikteydi.

Özellikle yabancı ziyaretçilerin sayısı ve yaptıkları iş görüşmeleri fuar katılımcılarının yüzünü güldürdü. İlk göze çarpan Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetler gibi yakın coğrafi bölgelerden gelenler ziyaretçilerdi.

Fuar birçok olumsuzluğun yaşandığı ülkemizde gelecek için umut vericiydi. Yakın süreçte Irak ve Suriye’de iç savaşın bitmesiyle yeniden inşa edilecek bu ülkeler için Türkiye hemen hemen neredeyse tek başına lojistik bir üs olacak. Bu da gelecek için inşaat ve yapı sektörünün daha da büyüyeceği umudunu artırıyor.

Fuarın dikkat çeken bir başka yanı da ziyaretçilerinin geçmiş yıllara oranla daha çok profesyonellerden (müteahhit, ithalatçı, bayii, satıcı gibi) oluşmasıydı.

                                                             

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV