banner38

21.02.2020, 10:45 48

2020 yılına başlarken sektöre bakış

Sektörümüze baktığımızda geldiğimiz noktada müşterilerin ikinci el ya da tamamlanmış sıfır konutlara yöneldiklerini görüyoruz.

İnşaat sektöründe SAT-YAP döneminin bittiğini YAP-SAT döneminin başladığını çok net söyleyebiliriz.

Ayrıca kat karşılığı oranlarının, arsa m2 fiyatlarının, müteahhit karlarının düşeceği dönemdeyiz.

Yeni yıl ile birlikte kamu bankaları tarafından verilecek konut kredi faizleri bundan sonra yüzde 0,79 faiz üzerinden değerlendirilecek.

100.000 TL kredi kullanacak bir kişi 120 ay boyunca 1.292 TL ödeme yapacaktır. Bu faiz indirimi sıfır konut stoklara talebi arttıracaktır. Diğer taraftan 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile konut satışlarında KDV ve tapu harcı indirimleri bitti. Konut satışlarında yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3'e indirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV'nin yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanması teşvikleri sona erdi.

Yeni bir uygulama olan ve Türkiye genelinde bulunan toplam 8 milyon yapıyı yakından ilgilendiren enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak itibariyle başladı.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın ısıtma, soğutma, havalandırma, sıcak su için senelik ne kadar enerji harcadığını gösteren bir belge olarak belirtiliyor.

Alım ve satımlarda tapu işlemleri aşamasında enerji kimlik belgesinin ibrazı aranmayacak ve tarafların beyanları ile işlem yapılabilecek. Enerji kimlik belgesi daireye değil yapının tamamına düzenlenmesinden kaynaklı toplu başvuruyu yönetici veya yetkilendirilmiş bir isim ile bina sahipleri de yapabiliyor.

Daire başı enerji kimlik belgesi bedelleri genellikle 20 TL ile 50 TL arasında değişiyor.

2020 yılının sektörümüze değer katanların yılı olması dileğiyle,

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
parçalı bulutlu