banner38

PonceBloc, inşaat sektörünün yeni yıldızı

“PonceBloc” sahip olduğu nitelikleriyle Türk inşaat sektörünün parlayan yıldızı olacak.

YAPI MALZEMELERİ 31.12.2013, 14:53 31.12.2013, 14:53
PonceBloc, inşaat sektörünün yeni yıldızı
Arkas Holding tarafından inşaat sektörüne yeni yapı elemanı olarak sürülen “PonceBloc” sahip olduğu nitelikleriyle Türk inşaat sektörünün parlayan yıldızı olacak.

Dünyanın pek çok ülkesinde tercih edilen yeni nesil hafif yapı elemanı PonceBloc artık Türkiye’de de üretiliyor. 61 şirketi bünyesinde barındıran Arkas Holding’in faaliyet gösterdiği sektörlerdeki yenilikçi ve öncü kimliğine uygun olarak PonceBloc, Türkiye’nin yeni nesil, hafif ve çevre dostu yapı elemanı olmaya aday. 20 milyon TL’lik yatırım ile Türk inşaat sektörüne sunulan PonceBloc, ana hammaddesi ponza olan doğal bir dolgu duvar malzemesidir.

Türkiye’de de üretilmeye başlanan yeni nesil hafif yapı elemanı PonceBloc, binaların ağırlığını yüzde 23 azaltarak deprem dayanımını aynı oranda artırıyor. Sadece 4,9 kilo ağırlığındaki standart bir PonceBloc duvar bloğu, yaklaşık 6 ton, yani kendisinin ortalama 1.200 katı kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahip.

PonceBloc; hafif, çevreci, yüzde yüz geri dönüşümlü, yüksek oranda ısı yalıtımı sağlayan, ses tutuculuğu yüksek, dayanıklı ve bu sayede uzun yapı ömrünü garantileyen, kolay uygulama imkânı sayesinde işgücü ve zaman tasarrufu sağlayan bir ürün olarak alanındaki diğer yapı elemanlarından öne çıkıyor.

Yüzde 100 doğal bir taş olan ponza, açık maden işletmeciliği yöntemleri ile çıkarılıyor. Sönmüş yanardağların yıllarca yer altında oluşumunu tamamladığı bölgelerinden çıkarılan ponza aslında lavların taşlaşmış hali. Asırlardır inşaat endüstrisinde kullanılan ponza herhangi bir endüstriyel işleme ihtiyaç duyulmaksızın maden sahasından temin ediliyor. Sadece eleklerde elenip gerektiğinde yabancı taşlardan ayrıştırılarak kullanıma hazır hale geliyor. 

Ponza birçok faydalı teknik özellik içeriyor. Hava sürükleme niteliği ve düşük yoğunluğu nedeniyle çok yüksek seviyede ısı ve ses yalıtımına sahip olan bu taş aynı zamanda yanma, donma ve çözünmeye dayanıklı, tepkimeye girmeyen ve çok ince olmayan doğal bir kum ve çakıl karışımı.

Ponza taşının magmatik yapısı, düşük ısı iletkenliği açısından çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bu avantaj ısı yalıtımı yüksek, uzun ömürlü ve çevreye duyarlı binalar yapılmasına imkân veriyor. İnşaat sektörünün yanı sıra tarım, tekstil, kozmetik gibi sektörlerde de kullanım alanı olan ponza ülkemizde Kayseri, Nevşehir ve Van’da çıkarılabilen doğal bir taş.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu