banner41

banner38

banner39

Genç mühendislerden Sinta Beton'a tam not

İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Bursa Şubesi Genç İMO üyeleri, SİNTA Beton, Prefabrik ve Çelik Üretim Tesisleri’ne gezi düzenledi.

YAPI MALZEMELERİ 20.12.2014, 21:37 20.12.2014, 21:37
Genç mühendislerden Sinta Beton'a tam not
İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Bursa Şubesi Genç İMO üyeleri, SİNTA Beton, Prefabrik ve Çelik Üretim Tesisleri’ne teknik gezi düzenleyerek, teoride öğrendikleri uygulamaları yerinde inceledi.

İMO Bursa Şubesi Gençlik Komisyonu, Uludağ Üniversitesi (UÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde eğitim gören 50 genç mühendis adayı ile Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren SİNTA Beton, Prefabrik ve Çelik Üretim Tesislerine teknik gezi düzenledi. İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Burak İmrekoğlu ile birlikte tesislerde inceleme yapan Genç İMO üyeleri, beton, prefabrik ve çelik üretimini yerinde görme fırsatı yakaladı. Üretim aşamaları, yaşanan sorunlar, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi alan genç inşaat mühendisi adayları, üretimin püf noktalarını da öğrendi.

5-6 SAATLİK BUHAR KÜRÜ İLE YÜZDE 90’A VARAN MUKAVEMET

SİNTA Beton ve Prefabrik Üretim Tesislerinde Üretim Planlama Şefi İsmail Hakkı Yaşa, prefabrik betonarme ve travers üretimi gerçekleştirdiklerini belirterek, ürünlerde 5-6 saatlik buhar kürleri ile yüzde 80-90’a varan bir mukavemet sağladıklarını kaydetti. Bir kalıptan günde bir eleman ürettiklerini ifade eden Yaşa, 8 saatlik bir turnike içerisinde bir elemanın kalıptan alınabildiğini aktardı.

ÇELİK UZUN VADEDE DAHA AVANTAJLI

SİNTA Çelik Konstrüksiyon Atölye Şefi Ferahim Kutlu da, çelik yapıların depreme daha dayanıklı olması ve geri dönüşüm imkanı nedeniyle uzun vadede daha avantajlı olduğunu söyledi. Çeliğin hafif ve üzerinde değişim yapma olanağı sağladığı, geniş alanlarda kullanılabildiği için fabrika üretimlerinde tercih edilir hale geldiğini anlatan Kutlu, yangına karşı daha dayanıklı olması için de yeni çelik üretimleri ve boyalar geliştirildiğini dile getirdi.

MESLEKİ TECRÜBEMİZ ARTIYOR

Uludağ Üniversitesi Genç İMO Temsilcisi Ebubekir Erva ise, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri ile birlikte böyle bir geziyi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, öğrencilerin mesleki gelişimi için bu tür gezilerin önemli olduğunu belirtti. Derslerde teorik olarak gördükleri uygulamaları pratikte de inceleme imkanı bulduklarını dile getiren Erva, bu tür uygulamaları görmenin mesleki tecrübelerini arttırdığını vurguladı. Erva, Genç İMO olarak bu tür gezileri sürdüreceklerini de kaydetti.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu