banner38

banner39

27.07.2020, 17:50 17

Uygun kredi konut satışlarında rekor getirdi…

Sektörde yaşananları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı konut satış verileri çok net bir şekilde ortaya koydu.

Haziran ayında konut satışları patladı, ipotekli satışlar rekor kırdı.

TÜİK bu verileri her ay açıklıyor ama malumun ilanı olan bu durumun önemi şu…

Ama önce verileri aktaralım…

Haziran ayında ülke genelinde tam 190 bin konut satıldı. Bunun önceki yıllarda 4-5 aylık konut satışlarına karşılık gelen bir sayı olduğu belirtmek isterim. Yine bu sayı bir önceki yılın aynı ayında yapılan satıştan yüzde 209 oranında daha fazla.

Böylece zaten son birkaç yıldır oldukça yavaşlayan ve Mart ayı ortasında başlayıp Nisan ve Mayıs ayında durma noktasına gelen konut satışı yılın ilk yarısında 625 bine ulaştı.

Bursa’ya baktığımızda da aynı durumu görüyoruz. Haziran ayında Bursa’da 7 bin konut satıldı. 6 aylık sürede satılan konut satışı ise 23 bine yaklaştı.

Haziran ayında ipotekli, yani banka kredili satışlar geçen yılın aynı ayına göre ülke genelinde yüzde 1200, Bursa’da ise yüzde 1350 oranında arttı. Geçen sene Haziran ayında Bursa’da banka kredisi kullanılarak sadece 271 adet konut satılırken bu senenin Haziran ayında bu sayı 3 bin 928 adet olarak gerçekleşti.

Bunda hiç şüphesiz konut kredisi faiz oranlarının 0,64’e düşmüş olması çok önemli.

Hem de öyle önemli ki, hem ülke genelinde hem de Bursa’da yılın ilk 6 ayında satılan konutların üçte biri sadece Haziran ayında satılabildiğine göre, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç’ın ifadesiyle konut satışlarında 0,64 mayası tutmuş durumda.

Deyim yerindeyse elde satılık konut kalmadı, bir başka ifadeyle konut stokları bir ayda eridi.

Evet, inşaat sektörü kendisi ile birlikte 200’e yakın alt iş kolunu doğrudan veya dolaylı etkiliyor. İnşaat sektöründeki hareketlilik piyasaları da canlandırıyor.

Gördük ki konut kredisi faiz oranlarında indirim kararı çok doğruymuş.

Bundan sonrası için bu canlılığın sürdürülebilirliği, satışların devamlılığı önemli ve bunun için de yine konut alıcısına uygun şartlarda konut kredi alabilmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
sisli