banner31

banner24

05.02.2018, 09:48 2190

Tip imar yönetmeliği neler getirecek ?

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği,1 Ekim 2017 tarihi itibariyle hayatımıza girdi. 3 senedir yapı ruhsatı almak için telaş içine giren arsa sahipleri, mimarlar, müteahhitler için sonunda endişeli süreç sona erdi. Bu tip geçişler herkes için sancılı olur ve alışma süreci boy gösterir. Bundan en çok etkilenen arsa sahipleri olmaktadır.

Yeni imar yönetmeliği beraberinde yeni kurallarla karşımıza çıktı. İyi mi oldu ?,  kötü mü oldu ? bilinmez ama bazı düzenlemelerin gelmesi gerektiği kanısındayım. Fakat aynı ada içinde olan yapılaşmanın değişmemesi gerektiğini düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse, aynı ada içinde 1 numaralı parsel Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliğine göre yapılmış fakat yanındaki 2 numaralı parsel 1 Ekim 2017 tarihinden önce yapı ruhsatı alamadı diye Yeni Tip İmar Yönetmeliğine tabi tutuluyor. Böyle bir durumda 2 numaralı parsel sahibine haksızlık durumu ortaya çıkıyor.

Yeni yönetmelikte tabiî ki belli düzenlemeler gelmeli, aynı ada içinde yapılaşmada varsa günümüz şartları itibariyle her daire için 1 otopark, bina girişlerinde yapılan engelli rampaları v.s gibi düzenlemeler gelmelidir. Ama kapalı alan bakımından yüzde 25-30 düzeyinde hak kaybına uğratmak haksızlık olur düşüncesindeyim.

İlerleyen zamanda ne olacağını bilemeyiz fakat ülkenin istihdamının büyük bir bölümünü inşaat sektöründen sağlandığını unutmayıp yeni imar yönetmeliğine yeni düzenlemelerin getirilmesini sağlamalıyız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
kapalı