banner31

banner24

20 Mart 2019 Çarşamba

Şehrin Batısında Yeni Bir Kent Doğuyor

05 Haziran 2017, 12:08
Şehrin Batısında Yeni Bir Kent Doğuyor
Mustafa Altın
Okuduğum bir makalede; dünya genelinde ve ülkemizde şehirlerin batı yönünde büyüdüğü, ülkemizde de bir ilin dışında (Balıkesir-Coğrafi yapısından dolayı doğuya doğru) tüm şehirlerin batı yönünde büyüdüğü şeklindeydi.

Yaşadığımız şehir de batı yönünde hızla gelişmeye ve kentleşmeye devam ediyor. 

90'lı yıllarda köy olan; Beşevler, İhsaniye, Fethiye vb. Semtleri, şimdiler de şehrin en popüler semtleri olduğu gibi ikinci bir kentleşmeye (kentsel dönüşüm) başladı.

2000'li yıllardan itibaren; şehrin dışında ve şehre uzak ifadelerine maruz kalan, Altınşehir, Özlüce, Ertuğrul vb. Semtleri hızla gelişip bugünlerde en çok tercih edilen ve en popüler semtlerimiz arasında yerlerini aldı.

Şimdilerde ise şehrin batısında; Kayapa (Çamlık), Hasanağa (Kızılcıklı) büyük bir şantiyeye dönen ve hızla gelişen semtlerimiz olarak göze çarpıyor.

Bu bölgenin hızla gelişmesinin bir çok etkeni olmakla birlikte, başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz: 

1- Otobana olan yakınlığı, bağlantı yollarıyla trafik problemi yaşamadan şehrin her noktasına kolay ulaşım imkanı. ( Özellikle de son zamanlarda şehrin batısındaki, trafik yoğunluğunu da dikkate aldığımızda, en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkıyor.) 

2-Kayapa-Hasanağa-Akçalar Sanayi bölgeleri ile BTSO öncülüğünde bu yıl temeli atılacak olan TEKNOSAB' a olan yakınlığı. (Bu sanayi bölgelerinde çalışanların konut ihtiyacını karşılayacak olması) 

3. Emsal oranın ağırlıklı olarak 0,90 olması sebebiyle hasretini duyduğumuz yeşil alanlar için bol alan kalması. 

Kanaatimiz o dur ki; şuan şantiye alanına dönen bu bölge, yakın zamanda Bursa'nın en çok tercih edilen, en favori bölgesi haline dönüşecektir. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Kayapa-Çamlık'ın yeni bir Balat-Bademli, Hasanağa-Kızılcıklı'nın yeni bir Özlüce-Ertuğrul konseptine benzer bir semt hüviyetine bürüneceğidir.

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV