banner41

banner38

banner39

banner54

Tecrübe eğitimle pekiştirilmeli

Salih Uçak, sektörün gelişmek için bilgi ve tecrübeyi eğitimle pekiştirmesi gerektiğine inanıyor.

RÖPORTAJ 07.02.2014, 18:54 07.02.2014, 18:54
Tecrübe eğitimle pekiştirilmeli
Son teknolojiyi yakinen takip eden, yenilenmeye ve firma içi eğitime son derece önem veren Uçak Asansör’ün dört kardeşin sahiplendiği bir aile şirketi olduğunu söyleyen Uçak Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Salih uçak, “Sektörün en önemli ihtiyacı eğitimdir. Dünya ile rekabet edilebilmesi için asansör üzerine odaklanmış akademik birimlerin kurulması ve bu hedefte öğrenci yetiştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ONE LİFT İle Dünyaya Açılacağız

Piyasa talepleri doğrultusunda büyümesini sürdüren Uçak Asansör’ün yıllık 200-250 civarında asansör montajı yaptığını ve hedeflerinin 350-400 asansör montajı yapmak olduğunu vurgulayan Başkan Salih Uçak, “Hiçbir müşterimizi zor durumda bırakmamak amacıyla çıktığımız bu yolda yeni bir firmamızı daha hayat geçirdik. ONE LİFT adındaki firmamız için ciddi bir alt yapı oluşturmayı planlıyoruz. Bu firma ile de gerek yurt içinde gerekse yurt dışında dünya markası olarak iyi projelere imza atmak istiyoruz” dedi.

Salih Uçak, asansör sektörünün giderek büyüdüğünü söylerken 2012 yılı İhracat ve İthalat rakamlarına bakıldığında dış ticaret hacminin 400 milyon dolar olduğunu ve teknik aksamları montaj ve bakım hizmetleri ile 600 milyon dolar seviyesinde ciro yaptığını belirtti. Uçak, sektörün sıkıntılarını “Belgesiz çalışan merdiven altı dediğimiz firmaların çokluğu, kayıt dışılık, haksız rekabet, teknolojik altyapı eksikliği, kurumlarla ve kuruluşlarla arasındaki iletişim eksikliği ve sektörün sivil toplum örgütlerinin yeterince etkin olmaması” olarak sıraladı.

Bu Sese Kulak Verilmeli

Uçak Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Salih uçak sektörün saygınlık kazanması gerektiğini vurgularken, beyanını “çağdaş yönetim ve kalite anlayışının etkinlik kazanması ve sektör içinde yaygınlaşması gerekmektedir. Kalite bilincinin yerleşmesi dünya çapında bir yere oturması gerekmektedir. Bu sektörü eğitim alanlarına taşımanın vakti geldi geçmektedir. Her üniversite de asansör mühendislikleri açılmalıdır. Meslek liselerinde asansör bölümleri açılmalıdır. Türk asansör markaları çıkartmanın tek yolu kalifiye eleman yetiştirmekten geçmektedir. Bunun için yetkili kuruluşlar ve kurumlar bu sese kulak vermelidir. Standartlar oluştukça kurumsallık oluşacaktır. Bu sektörde eğitimli insan gücüne ihtiyaç vardır” sözleriyle sürdürdü.

Sektörün Saygınlık Kazanması Kaçınılmazdır 

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Uçak Asansör bin 500 metrekare kapalı alanı ve bin metrekare açık alana sahip. Kurumsal hattı 444 17 40 ile ve de 8 kişilik ekibi ile 7/ 24 müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyen Salih Uçak, konuşmasını “Mevcut asansörlerin % 30’u uygunsuzdur. Türkiye’de Asansörlerin sadece yüzde 25’i yetkili kişi ve kuruluşlarca denetlenmektedir.  İnşaat sektörü büyürken insan ihtiyaçları da büyümektedir. 2020 yılına kadar 7 milyon konut ihtiyacı vardır. Ortalama 40-50 daireden yaklaşık 150 bin binada toplam 300-400 bin asansöre ihtiyaç var. Bu denli önemli bir konumda olan asansör sektörünün artık saygınlık kazanması kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

Hep Beraber Nice Yıllara

Uçak asansör olarak kurulduğu günden bugüne kalite, güven ve güvenlikten ödün vermediklerini ve yaptıkları her işte kendi ailelerinin kullanacağını düşünerek hareket ettikleri belirten Uçak Asansör yönetim Kurulu Başkanı Salih uçak, üst noktalara taşıdıkları iş hassasiyetiyle 24 yılıdır var olduklarını vurguladı. Uçak, sözlerini “24 yıla gelmemizde katkıda bulunanlara, bütün müşterilerimizden personelimize kadar hepsine sizin aracılığınızla şükranlarımı sunuyorum. Daha nice mutlu yıllara hep beraber ulaşmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
açık