banner31

banner24

18 Ocak 2020 Cumartesi

Bakan Kurum'dan Bursa'yla ilgili önemli açıklamalar

Mantolamada KDV Sorunu

31 Mart 2016, 16:37
Mantolamada KDV Sorunu
Ferhat Daysalı

Bursa Boya ve Dekorasyoncular Odası olarak son dönemde sektörün en önemli işi haline gelen mantolama konusunda sektörü ve tüketiciyi bilinçlendirmeye yönelik olarak BURTİMDER, ENVERDER ve İZODER işbirliği ile Isı Yalıtım ve Enerji Verimliliği Zirvesi düzenleyeceğiz. Oda olarak Mayıs ayında sektörü ve tüketiciyi bilinçlendirmeye yönelik gerçekleştireceğimiz zirve için geniş tabanlı bir çalışma yürütüyoruz.

Ev alırken musluk, evye, kapı kolu inceleniyor ama kimse ısı yalıtımını sorgulamıyor. Oysa belki de ev için en yüksek maliyet bu. Konutlarda sonradan değiştirilebilecek malzemeler üzerinde gösterilen hassasiyetin mantolama gibi yüksek maliyetli, değiştirilmesi çok zor olan ve yaşam boyu enerji faturalarında tasarruf sağlayacak olan bu uygulamanın kalitesine de gösterilmesi gerekiyor.

Yapılan her işten vergi alınması elbette devlet işleyişi anlamında önemli. Zaten buna kimsenin itirazı da yok. Ancak bazı sektörlerde yüksek vergi oranı uygulaması sektörel sorunlara yol açmakla kalmıyor, kayıtdışı faaliyetleri de adeta tetikliyor. Bu da devlet için gelir kaybı haline dönüşmesinin yanı sıra sektörde de haksız rekabetin önünü açıyor. Özellikle site yönetimleri KDV beyanından muaf olduklarını öne sürerek %18 KDV’yi indirim konusu yapamadıklarını ileterek yalıtım işini faturasız yaptırmayı tercih ediyorlar. Böylece faturasız iş yapanlara yönelip, faturalı çalışan firma ve şirketleri devre  dışı bırakarak develeti de aylık KDV, üç ayda bir Geçici Vergi ve yıllık bazda da Kurum ya da Gelir Vergisi kaybına sebep olabiliyorlar. Vergi kaybı oranının ortalaması %30’lara kadar ulaşmaktadır. Oysaki kanunlar KDV beyanından muaf olan site yönetimlerine belgesiz alım ve satım yapma hakkını vermemektedir. Site yönetimleri Kat Mülkiyet Kanunu ile yönetildiği için Maliyenin onlara hesap sormayacağını düşünüyor olabilirler. Maliye Bakanlığı’nın vergi müfettişleri marifetiyle zaman zaman site yönetimlerini denetleyebilmekte olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.

Sorunu en ciddi yaşayan sektörler arasında kuşkusuz boya, badana, dekorasyon ve yalıtım uygulama işini yapan firma ve şirketler.

Bizim en büyük sorunumuz olan KDV ne yazık ki devletin gözünden kaçıyor. Çünkü yüzde 18 KDV uygulanması kayıt dışılığın en büyük tetikçisi. Yüksek KDV’den en çok etkilenen de ısı yalıtım işleri oluyor. 2017 ‘de zorunlu olacak mantolama işlerinin maliyeti yüzde 18 KDV ile arttığı için site yönetimleri de farklı arayışlara yöneliyor. Enerji lüks tüketim olmadığı için KDV oranı çok yüksek kalıyor.

Biz Oda olarak şöyle bir öneri getirmek istiyoruz. Maliye Bakanlığı KDV beyanından muaf olan site yönetimi gibi tüzel kişileri ya sıkı denetimler ile denetleyerek alışverişlerin belgeli olmasını teşvik etmeli ya da ısı yalıtımı yaptıran site yönetimlerindeki KDV’yi muaf haline getirmesini istiyoruz. Bir diğer seçenek de mantolama işini zorunlu tüketim kapsamında değerlendirerek KDV oranını %1’e çekmesi olabilir. Zira enerji konusunda dışa bağımlı olan ülkemizde, mantolama gibi enerji verimliliği sağlayan bir konunun teşvik edilmesinin devletin vatandaşa katkısı şeklinde değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - EYLÜL-ARALIK 2016
  • KONUT VE YAPI - SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016
ARŞİV