banner38

banner39

13.07.2020, 15:00 334

Koronavirüs inşaat sektöründe e-dönüşümü hızlandırdı

Geçmişe bakarak tarihin dönüm noktalarını tayin etmek ne kadar kolaysa, bizzat içinde yaşarken içinden geçtiğimiz günlerin aslında tarihin dönüm noktalarından biri olduğunu tayin etmek de o kadar zordur.

İnsanlık tarihinden her biri birbirini etkileyen, yerleşik hayata geçilmesinin, tekerleğin, yazının, matbaanın, buhar gücünün, elektriğin, bilgisayarın, internetin icadı; baştan sona doğru kısalan zaman aralıklarıyla hayatımıza girmiş ve artık tarihin dönüm noktaları daha kısa aralıklarla aşılmaktadır. Tarihin değişim hızının arttığı şu günlerde, değişimi hızlandıran dış etmenler de olabilmektedir. Şöyle ki, tarihin doğal seyriyle hayatımıza gireceğini tahmin ettiğimiz, iş yapış süreçlerimizin değiştireceğini bildiğimiz değişimlere daha hızlı adapte olmanın tercihimize kaldığını düşündüğümüz durumlar vardır. Ta ki bir dış etmen devreye girip, bize tercih şansı bırakmayıp mecbur edene kadar.

Perakende sektörünün çoktan geçip de, kaymağını bile yediği e-dönüşüm karşısında, inşaat sektörü acaba geçsem mi geçmesem mi diye bir tercih şansı olduğunu düşünürken, bir dış etmen olarak Covid-19 salgını inşaat sektörünü e-dönüşüme mecbur etmiştir. Sektörümüzde e-dönüşüm ihtiyacını gördüğümüz için, 2016 yılından itibaren İMSİAD Ar-Ge Komisyonu’nda, 2018 yılından itibaren de, eğitim alanındaki çalışmalarımızın önemli bir kısmında bu konuyu ele almayı son derece önemli gördük. Bu çerçevede, inşaat sektöründe dijitalleşme, gayrimenkulde dijital pazarlama, dijital ayak izleri üzerinden konut satışı, inşaat sektöründe dijital dönüşüm gibi başlıklarda birbirinden değerli konuşmacılar ile üyelerimizi buluşturduk. Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileriyle buluşmalarımızda da, inşaat sektörü için e-dönüşümün önemini özellikle kendileriyle paylaştık.

2020 yılında Koronavirüs salgını değişkeninin hayatımıza dâhil olmasıyla birlikte, konut alıcılarının evde kal çağrılarına haklı olarak uymaları sonrasında müteahhitlik sektörü konut alıcılarının satış ofislerine, şantiyeye, örnek daireye gel(e)memeleri senaryosuna karşı hazır olması gerektiğini, bunun da yolunun e-dönüşüm olduğunu keşfetti. Bu çerçevede, evde kal çağrılarına uyan konut alıcılarının ayağına satış ofisini, şantiye seviyesini, örnek dairesini götürebilen müteahhit firmaları korona virüsü daha kolay atlattı. (Tabi burada, hem konut alıcıları hem de biz gayrimenkul geliştiricileri için bir bahar ortamı sağlayan 0,64 konut kredisi düzenlemesi için teşekkür etmeden geçemeyiz.) Yani, firmasının kendi internet sitesine ve/veya konut satış sitelerine proje görselleri, tanıtım filmi, inşaatın seviyesini gösteren şantiyeden canlı yayın ve/veya görseller koymanın, sosyal medya ile de bunu desteklemenin önemi gün geçtikçe arttı.

Dolayısıyla inşaat sektörü Koronavirüs salgını ile birlikte, özellikle satış kanadından e-dönüşüme güçlü bir adım atmak durumunda kaldı. Ancak satış kanadı dışında da, e-dönüşümün inşaat sektörüne sağlayabileceği kazanımlar olduğu açık. Özellikle şantiye ve stok yönetimi, nakit-ödeme akışı konularında da, inşaat sektörünün e-dönüşümden daha nice kazanımlar elde edeceği kuşkusuz. Bu nedenle gönül ister ki, inşaat sektörü dış faktörlerin zorlaması olmadan bu dönüşümü tamamlasın. Zira çağın ruhu e-dönüşümden yana, karşısında durmak imkânsız. Zaten karşısında durmak sektörümüz için faydasız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
hafif yağmur