banner38

Mimarlıkta bir marka; Murat EVKE

Her sayısında konut ve inşaat sektöründe Bursa’nın en önemli isimlerini sayfalarına taşıyan Konut ve Yapı Gazetesi’nin bu ayki konuğu 15 yıldır Evke Yapı İnşaat ile Bursa’da seçkin projelerin altına imza atan Mimar Murat Evke oldu.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 16:10 26.01.2015, 16:10
Mimarlıkta bir marka; Murat EVKE
Murat Evke kimdir ?
1967 Bursa doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladıktan sonra 1990 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık fakültesinden mezun oldum. Daha sonra babamın yanında ticarete atıldım. 1999 yılından beri de meslekteyim. Evliyim iki kızım var. Büyük olan Bilgi Üniversitesi İç Mimarlıkta 1. Sınıf öğrencisi diğeri ise 5. Sınıf öğrencisi. Eşim Genetik Uzmanı ve aynı zamanda tek ortağım. Hem hayat hem iş ortağım.Günlük hayatımda ailesine bağlı, düzenli, çalışmadan duramayan birisi olduğumu söyleyebilirim. Türk sanat müziğini sever, konserleri kaçırmamaya çalışırım. Yüzmeyi, yürümeyi, masa tenisi oynamayı ve balık tutup yemeyi çok severim. Bursa İnşaat ve Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği İMSİAD üyesiyim. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Sanayi İşbirliği Komisyonu Başkanıyım.


Sektöre nasıl adım attınız?
1999 yılında mesleğimle alakalı bir şeyler yapma arzum ağır bastı ve babamın yanından ayrılarak kendi şirketimi kurdum. O tarihten bu yana yaklaşık 16 yıldır mimarlığın her kademesinde her şeyi yaptım sayılır.

Evke Yapı İnşaat’ın firma profili nedir ?
Ben işin mutfağından buraya kadar gelen birisiyim. Tadilat ve satışla başladım bu işe. O yüzden Evke yapının profilinde mimariyle ilgili her şeyi yapmak var.Ama genelde modern tarzda daha önceden bir benzeri olmayan özgün, doğal, çevreci, kent estetiğine uygun ve kullanıcılarına saygısı olan projeler üretme gayreti içerisindeyiz. Biz basamakları birer birer çıktık, altyapımızı hazırlayarak, altımızı doldurarak bu basamakları çıktık. Bizim amacımız doklunduğumuz yerleri çevresiyle birlikte iyileştirmek. 

Evke Şirketler Grubu’nda sadece Evke Yapı yok. Diğer firmalarınızdan da bahsedebilir misiniz?
Evet başka sektörlerle de ilgileniyoruz. Şu an 4 tane şirketimiz var. Yüksek standartta kaliteli bir danışmanlık hizmeti veren bir firmamız var: Evkal Yazılım Danışmanlık. Daha sonra gıda sektörüne girip Evak Gıda’yı kurduk. Bir turizm şirketimiz vardı, çeşitli sebeplerle onu devrettim. Bursa Genetik Hastalıkları Tanı Merkezimiz var BURGEN. Şimdi de 5. Şirketimiz yolda. Elce isimli davet tasarım ve organizasyon markası kurmayı düşünüyoruz. 

Evke şirketlerin gelecek hedefleri arasında neler var?
5. şirketimiz henüz kurulmadığından gelecek hedeflerimizde sayabiliriz. Ama şu an kimsenin bilmediği ve sadece Konut Yapı okuyucularının bu röportaj vesilesi ile duyacağı bir hedefimiz var. 5. Şirketi de kurduktan sonra ise 6. Şirketimizi kurmayı hedefliyoruz. Onunla ilgili fazla detaya girmek istemiyorum ama büyüyoruz. Büyürken de çok fazla kontrolsüz büyümeden yana değilim. Kontrollü büyümeyi istiyorum. Evke şemsiyesi geniş bir firma. 1999’dan beri yaptığı taahhüt, inşiaat, proje işleriyle her türlü noktada var olan bir firma olduk. Ama büyüdükçe de bazı firmaların özellikli firmalar olarak ayrılması gerekiyor, bizlerde o aşamadayız şu an.

Kentsel Dönüşüm projesi hakkında neler düşünüyorsunuz?
İMSİAD olarak hem belediyeleri hem de Uludağ Üniversitesini bir araya getirerek kentsel dönüşümle ilgili güzel toplantılar yapıldı. Bu toplantıların kentsel dönüşümü Bursa’da bir yere getireceğini düşünüyorum. Kentsel dönüşüm Bursa için olmazsa olmaz bir şey. Çünkü deprem gerçeğimiz var. Ama Bursa tarihi de bir şehir aynı zamanda tarih gerçeği de var. Ben kentsel dönüşümde deprem ve tarihin olmazsa olmaz kriterler olması taraftarıyım. Ben merkezdeki tarihi dokunun korunmasından yanayım. Oraların meydanlar haline getirerek önünün açılması taraftarıyım. Prag, Roma gibi şehirleri buna örnek gösterebiliriz. Tarihi dokuyu koruyarak oraları meydan haline getirerek insanlarımızı oraya çekebiliriz. Ayrıca deprem konusunda vatandaşları bilinçlendirmeliyiz. Oturdukları evlerin adeta mezarları olduklarını onlara söyleyerek bu konuda ikna etmeye çalışarak kentsel dönüşümün gerekliliğinden bahsetmeliyiz. 

Evke Yapı İnşaat olarak Kentsel Dönüşüm’deyer almayı istiyor musunuz ?
Biz de müteahhitlik firması olarak bu kentsel dönüşümün içinde bulunmak istiyoruz tabi ki ama bizim de firma olarak prensiplerimiz var ve bunun dışına çıkmak istemiyoruz. Biz estetiği bozmadan, çevreye zarar vermeden, tarihi dokuları yok etmeden ve vatandaşla anlaşmış, haklar konusunda helalleşmiş bir şekilde bu işi yapabilirsek yapmayı istiyoruz. Onun dışında bu işte bulunmayız. 

2014’ü geride bıraktık. Nasıl geçti sizin açınızdan ve 2015’ten ne gibi beklentileriniz var ?
2015’in 2014 yılından çok farklı geçeceğini düşünmüyorum. Biliyorsunuz 2015 yılında seçimler var ve bu seçimlerden sonra piyasanın daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Biz Mart Ayında Tower Flex’i teslim edeceğiz. Bundan sonra ise seçimlerinden sona ermesiyle araştırmalarım ve çalışmalarımız devam edecek. Yeni projelerde karar kılarsak 2016’da da bunları başlatmayı planlıyorum. 2014 verimli geçti, 2015 projelerimizi açmakla ve yeni projeler üzerinde çalışmakla geçecek. 2016’da da yeni projelerimizi son buldurmaya çalışacağız. Evke Yapı olarak devamlı projeler üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
parçalı az bulutlu