banner38

İnşaat sektöründen Cumhurbaşkanı’na tam destek

Türkiye’de özellikle büyük kentlerde oluşan çarpık yapılaşmaların fiziksel ve sosyal bozulmaların çevre düzenlemelerin çözümü olarak görülen ‘Kentsel Dönüşüm’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da TOBB’da yaptığı konuşmayla tekrar tartışılmaya başlandı.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 15:55 26.01.2015, 15:55
İnşaat sektöründen Cumhurbaşkanı’na tam destek
Namık Ziya MESCİOĞLU
Herkes taşın altına elini koymalı…
Kentsel dönüşüm konusunda sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalara katılıyoruz ve destekliyoruz. Son yıllardaki yoğun göçle şehirlerde plansız programsız yapılar arttı ve bu da şehirleri çekilmez bir hale soktu. O yüzden kentsel dönüşümü bizde Cumhurbaşkanımız gibi destekliyoruz. Bursa’da gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmalarını Bursalı firmaların üstlenmesini, hem kent ekonomisi, hem de doğru ve nitelikli sonuçlar almak adına önemsiyor ve arzu ediyoruz. Bu açından belediyelerimiz olarak sizlerin, daha önceki kötü uygulamaları göz önünde bulundurarak şehri tanıyan, yatırımını bu şehre yapan, bu şehirde yaşayan ve şehrin değerlerini gözeten firmalarla kentsel dönüşümde yol almanızı diliyoruz.Kentsel dönüşümün başarılı olabilmesi için sivil toplum kuruluşları, belediyeleri, halk herkes bu işte taşına altına elini koymalı. Bizde kentimizde kentsel dönüşüm sürecini en sağlıklı sürdürebilmesi için İMSİAD olarak çeşitli projeler üzerinde çalışıyoruz.

Sertaç KARAAALP
Bursa olarak biraz geç kaldık…
Sayın Cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm vurgusu ile inşaat sektörüne dair yaptığı açıklamalar bizleri çok memnun etti.  2014 yılında yapılan yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ülkedeki çeşitli sorunlardan ötürü piyasada bir tedirginlik oluşmuştu. Biz de 2014 yılını bu sebeple kayıp yıl olarak nitelendiriyorduk ama sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ve  yılın son aylarındaki satışlar bizleri umutlandırdı. Bu yüzden 2015 yılında inşaat sektörünün hareketleneceğini düşünüyoruz. 2012 yılında çıkan yasaya rağmen henüz harekete geçememiştikBursa olarak biraz geç kaldık bu konuda. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu açıklamasıyla da çok acil harekete geçileceğini tahmin ediyorum. Aslında vatandaşın kentsel dönüşüm konusunda müthiş bir ilgisi ve merakı var. Bununla beraber büyük bir bilgi kirliliği de var. Vatandaşın bu ilgi ve merakını kullanmak isteyen kişilerde çıkabiliyor. Vatandaşlarda bu konuda yanlış yönlendiriliyor ve bilinçsiz hareket ediyorlar. Vatandaşlar da kentsel dönüşümü fırsat olarak gördüğü için yani bilinçsiz olduğu için onları bilinçlendirmek ve kentsel dönüşüme hazırlamak gerekiyor. Üyesi olduğum İMSİAD gibi dernekler de bu görevi layıkıyla üstleniyor. Herkesin bu konuda taşın altına elini sokması lazım.

Basri AKYILDIZ
Kentsel dönüşüm herkes için bir fırsat…
Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olduğu dönemde de hep inşaat sektörünü tetiklemeye çalışmıştı.  Baktığınızda Sayın Cumhurbaşkanının çok girdiği bir konu değil ama artık o da taşın altına elini soktu bu açıklamasıyla. Ve bu söylediklerinde sektöre bir hareketlilik getirmesini bekliyoruz bizlerde. İnşaat sektörü birçok sektörü beraberinde geliştiren bir sektör bir lokomotif sektör halini aldı. Sayın Cumhurbaşkınımızın bu açıklamaları sektörün hızlanması, büyümesi anlamında yol gösterici olacaktır mutlaka. Zaten Kentsel Dönüşüm yasası hem vatandaşlar için bir fırsat hem de belediyeler için hem de sektör için bir fırsattı. Bu fırsattan istifade edileceğini ve 2015te sektörün hızlanacağını düşünüyoruz. Şu an mesela FSM Bulvarında bir hareketlilik başladı. Bunlar birbirine hep emsal olacak ve birbirini tetikleyecek projelerdir. O yüzden kentsel dönüşümle beraber sektörün hareketleneceğini düşünüyoruz. 

Metin KARASU
Kentsel dönüşüm rant değildir…
Cumhurbaşkanımız büyük bir cesaretle bu işte taşın altına elini koydu. Türkiye’de büyük şehirlerdeki binaların yüzde 60’ı kaçak ve bunların tamamına yakını çürük yapılar. Eğer bu yasa çıkmasaydı ülkenin geleceği ipotek altına alınmıştı ve herkes mezarında yaşamaya devam edecekti. Sayın Cumhurbaşkanı aslında bu adımı 2012’de yasayı çıkararak yaptı şimdi adımları hızlandırdı ve bu açıklamayı da yaparak ‘Ben yapacağımı yaptım artık görev sizde’ diyerek bu işi bizim elimize verdi. Ama baktığımızda müteahhitler kentsel dönüşümü henüz anlamamışlar. Saysak Bursa’da 10 tane anlayan çıkmaz. Belediyeler anlamış ama kamulaştırma gerektiğinden elinden bir şey gelmiyor. Halk ise hiç anlamamış. İnşaat sektörünün önde gelenleri, halk, sivil toplum kuruluşları ve belediyeler burada kendilerine düşeni çıkarmalı kentsel dönüşüme sahip çıkmalı. Bir de işin şu boyutu var vatandaş kentsel dönüşüme rant olarak bakıyor. Öyle bakmamalı. Kentsel dönüşüm ona mezarı olabilecek evden daha rahat yaşayabileceği bir eve geçme fırsatı veriyor. Halkta bu konuya böyle bakarsa kentsel dönüşüm daha kolay olabilir. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
açık