banner38

Bursa’yı dizayn ediyorlar…

Uludağ Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik fakültesinde tanışan ve eğitim hayatındaki birlikteliklerini iş hayatlarına da taşıyan başarılı mimarlar, yaşlarının aksine oldukça büyük projelere imza atıyorlar. Eldar Melikşah ve Erkan İncedayı ile bu güne kadar imza attıkları projeler ve mimarlık sektörü hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

KONUT VE YAPI 26.01.2015, 15:44 26.01.2015, 15:44
Bursa’yı dizayn ediyorlar…
Biri Ordu Fatsalı biri ise Özbekistanlı 2 genç mimar yaptıkları projelerle Bursa’ya damgasını vuruyor. Bakgörler, Bakyapı, Ali Bostancı, Taşyakan, Atış Yapı gibi Bursa’nın en önemli inşaat firmaları Bursa’yı yaptıkları mimarilerle donatırken, bu yapılarda bu 2 genç mimarın imzası var. İsimlerini belki ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama ya kendilerinin yaptıkları eserlerde oturuyorsunuz, ya da her gün bu yapıların önünden geçiyorsunuz, ya da orada çalışıyorsunuz. Yurt dışında özellikle Türkiye Cumhuriyetleri’nde ve Rusya’da da oldukça aktif olan mimarlarımız 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı ziyaretlerde bizzat tebriklerine de mazhar oldular. Bu 2 genç ve başarılı mimarın öykülerini, gelecek hedeflerini, Avrupa ve Türkiye kıyaslamalarını, inşaat sektörünü, Bursa halkının konut tercihlerine kadar bir çok konuda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Önce sizleri ve firmalarınızı tanıyabilir miyiz?

ELDAR MELİKŞAH:
Özbekistan doğumluyum. 1997 yılına kadar Rusya’da yaşadım. Uludağ Üniversitesinde öğrenciyken 2003 yılında MTG Mimarlık firmasını açtık arkadaşlarla. Render ve animasyon çalışmaları yapıyordu. Altyapımızla ve o dönem görsel sunum çalışmalarıyla Türkiye’de 3. Bursa’da 1. sıradaydık. 2007 yılına kadar irili ufaklı projelere imza attık. 2007’de tekrar Moskova’ya dönüş yaptım ve orada proje çalışmalarım oldu.

ERKAN İNCEDAYI: 2005 yılında Uludağ Üniversitesinden mezun oldum. 1 yıl kadar firmalarda çalıştıktan sonra Erat mimarlığını kurdum ve daha sonra Eldar Melikşah’ın MTG Mimarlık firmasıyla ortaklığa girdik. İşe Bakgör, Bakyapı, Taşyakan ve Ali Bostancı’nın villa konut ve iş merkezi projeleriyle başladık. Bu firmaların son dönemler yaptığı birçok projede biz vardık. Son 2 yıldır dekorasyon uygulama satın alma işlerine de girdik. Son zamanlarda Atış yapının projelerini yapıyoruz. Son 2 yıldır çok nitelikli olmadığı sürece proje almıyoruz.

Şu anda firmalarınızı nerelerde görüyorsunuz ve neler hedefliyorsunuz?

ELDAR MELİKŞAH: 2007’den 2009’a kadar çalışmalarımıza Rusya’da devam ettim. Daha sonra Kırgızistan’da içinde villaların olduğu hastane kompleksi gibi projeler yaptım. Orada Tandem Mimarlık firmasını açtık ve Kırgızistan Spor Bakanı tarafından rakımı yüksek bir bölgeye sporcuların yaz kamplarını yapacağı bir kompleks yapmamız istendi. Onu yaptık ve böylece artık projelerimiz bireysel değil ülkeye kamuya hizmet etmeye başladı. Türk yatırımcıların da danışman firması olduk. Bişkek’e yapılan 60bin metrekarelik bir alışveriş merkezi açılışı için dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldi ve tebrik etti bizleri. Bu projeler 2011’deki devrime kadar devam etti. Daha sonra Türkiye’ye döndük ve Erkanla birlikte bahsettiği projelere başladık. Yurtdışında kompleksler yapmıştık Bursa’da’da iş merkezi ve kompleks projeleri yapmak istedik. Yurt dışındaki bilgi birikimlerimizi buraya uygulamak istedik. Danışmanlık yapmak istedik. Çok şükür hemen hemen hepsi gerçekleşti, gerçekleşiyor. Bursa’ya ülkemize bir şeyler katmak istiyoruz.

ERKAN İNCEDAYI: Biz Bursa tandemli bir firma olduğumuzdan Moskova’da projeler yapmakta zorlanıyoruz. Orada da bir firma açmak istiyoruz ki projelerimizi devam ettirebilelim. Oradaki bağlantılarımızı da kullanarak Bursa ve Moskova arasında sektörde köprü olmak istiyoruz. Yurt dışında çok tanıdığımız arkadaşlarımız var ve bunlar Bursa’ya yatırım yapmak istiyor. Aynı şekilde Bursa’daki firmalar da yurt dışında yatırım yapmak istiyor. Biz bunlar arasında bir çözüm olmak ve köprüyü kurmak istiyoruz.

Yurt dışı demişken, oralardaki mimarlık ve müteahhitlik anlayışıyla ülkemizdeki anlayışını kıyaslar mısınız ?

ELDAR MELİKŞAH:
Biz Rusyada proje yapacağımız zaman yatırımcı hiçbir şekilde önümüzü kesmiyordu. Yani kaba tabirle bana buraya para harcadığımı göster derdi. Burada ise tam tersi. Para harcadığın zaman batıran mimar haline geliyorsun. Bu da mimarları sınırlıyor. Maddiyata dayandığı için projelerimizde yeterince özgür olamıyoruz.

ERKAN İNCEDAYI: Bursa’da mimarlığımız müteahhitlerin isteği ve vizyonu çerçevesinde. Biz mimarlığı sadece arsaya en fazla daire çıkaran, belediye ile iletişimi iyi olan, işi maliyetli ve hızlı teslim eden iyi mimardir algısını değiştirmek istiyoruz. Çünkü dünyada bu böyle değil.

Yapı malzemelerinde nelere dikkat ediyorsunuz ?

ELDAR MELİKŞAH
: Görsel önemlidir bir projede, o görsele uygun ürünler seçmek durumundayız. Mesela Biz gidip mobilya aksamını seçmiyoruz. Onu da tasarlıyoruz. Bir müteahhit duvar kağıdında gider bir tane seçer ve onu kullanır. Bizde durum farklı. Biz o kağıdın tasarımının bile bize ait olmasını istiyoruz.

ERKAN İNCEDAYI:
İş sadece bizde bitmiyor tabi. Her şeyin bir maliyeti olduğu için ve müteahhitler içinde en önemli şey bu olduğu için biz ona da en az maliyetli ama kullanışlı, estetik, işçiliği kısa birşeyler üretmeye çalışıyoruz.

Bursalı konut alıcıları neye dikkat ediyor, onlar için ne önemli ?

ELDAR MELİKŞAH: Bursa’da alışılagelmiş bir planlama ve alışılagelmiş bir arz oluşturulmuş müteahhitler tarafından. Ve herkes bunu doğru kabul edip bunlara göre ev yapmış, ev almış. Bursa’da artık her proje birbirine benzemeye başladı. Özellikle İstanbul’dan kopyalanıp burada harmanlanıp yapılıyor. Ve insanlar kıyas yapamıyor. Fiyat bölge ve metrekare dışında kriter olmuyor. Sen bunun dışında yeni bir şey yapınca kıyas derecesi farklı oluyor. Bursa aslında yeniliğe açık.

ERKAN İNCEDAYI: Her müteahhit firmasının müşteri kriteri farklıdır. Bizim çalıştığımız firmaların müşterileri kullanılabilirlik ve mimari estetiğe dikkat ediyor., detaya dikkat ediyor. Ama biz müşterimizin isteklerini çok iyi bildiğimizden anahtarlık nerede olacak, havluyu asması gereken yerde nerde, kapı nereye açılacak hepsini biliyoruz ve ona uygun tasarlıyoruz. Yaptığımız projelerde müşterinin kafasında soru işareti bırakmıyoruz. Geldiği zaman sadece teşekkür etmiş oluyor.

2015 trendlerinde neler var ?

ELDAR MELİKŞAH: 2015’te yine 70’li 80’li yıllara dönüş devam edecek. Yapı anlamında artık daha özgür bir mimari piyasası var ve bu sayede daha radikal daha farklı projeler görüyoruz bu da bizleri mutlu ediyor. Yapı cephelerinde kabuklar ön plana çıktı. Farklı malzemeler de çıktığından bu her türlü yapıya yansıyacaktır. Doğadaki organik dokuların yapılara yansıması söz konusu olabilir önümüzdeki yıllarda.

ERKAN İNCEDAYI: Bir kimliği, tarzı kişiliği olan binalar her zaman ön planda olacaktır. Ortaya karışık değil de insanların kolay algılayabileceği tarzda binalar yapılacak. Yapan, çizen, uygulayan, satan herkes farklı olunca ortaya karmakarışık bir şey çıkıyor. Bizim hedefimiz bunların hepsinin tek elden çıkması. Çünkü diğer türlü olunca biz çizdiğimiz projeyi bittiğinde tanıyamıyoruz.

İyi bir mimar olmak için neler gerekiyor?

ELDAR MELİKŞAH: Projenin her aşamasında kontrol mimarda olmalı. Çok güzel bir şey tasarlamışsın ama sen onun sonucunda cevabını veremiyorsan demek ki kontrol sende değildir ve ortaya senin istediğin gibi bir şey çıkmamıştır. Sıvacı, cepheci, müteahhit herkes bir şey söyler herkes mimarlık yapar ve senin yaptığın kağıt üstünde kalmış olabilir. İyi mimar sadece maliyeti düşüren işi çabuk teslim eden değil projenin her aşamasında işin çizdiği gibi sonuçlanmasını sağlayandır.

ERKAN İNCEDAYI: Cebinde parası olanı geçtim olmayanlar da artık çok yüksek meblağlı projelere girebiliyor. Devletin bunun önünü kesmesi lazım. Bu adamlar böyle projelerle girerken kimse giremezsin demiyor, onları engelleyen bir güç yok. Ama yurt dışında mezun olan biri hemen sonsuz metrekara projelere imza atamıyor. A sınıf B sınıfı C sınıfı ehliyetleri var. Bizde herkes herşeyi yapıyor. Bizde iyi müteahhitler olduğu sürece iyi mimarlar da olacaktır.

Mimari çizdiğiniz projelerde size özgü, olmazsa olmaz kriterleriniz var mı?

ELDAR MELİKŞAH: Bizim mimari prolerimizde sadece Bursalıların beğenmesi gibi bir düşüncemiz yok , biz dünyada hangi trendler yapılıyor onları uygulamaya çalışıyoruz. Ve projenin her aşamasında bizzat yer alıyoruz. En olmazsa olmazımız budur.

ERKAN İNCEDAYI:Bakgörle şu an öyle çalışıyoruz. Şantiyesi de, ruhsatı da kullanma izni de her şeyini firma olarak biz üstleniyoruz. Bütün enerjimizi Bakgöre yoğunlaştırdık. Eldar’ın da dediği gibi en olmazsa olmazımız projenin her aşamasında yer almak istememiz.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
sisli