banner38

Bakyapı’dan 160 milyon TL’lik yatırım

Bakyapı Yabancı Yatırımcıyı Bursa’ya Çekecek Projeye Start Verdi

KONUT VE YAPI 07.02.2014, 11:30 07.02.2014, 11:30
Bakyapı’dan 160 milyon TL’lik yatırım

Prestij serisinin ikinci halkası Esenyurt İstanbul Prestij Park ile adından söz ettiren Bakyapı, memleketi Bursa’da 918 konuttan oluşan yeni projesinde 1 ayda 500 konutun satışını gerçekleştirdi. Bursa’ya yabancı yatırımcıları da çekmeye aday olan projedeki 50 konut, Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkelerin oluşturduğu bir konsorsiyuma satıldı. Bakgör, ayrıca şirket olarak Avrupa’ya da açılacaklarının bilgisini verdi.

Gayrimenkulde 20 yıllık geçmişe sahip Bakyapı, Bursa’ya yabancı yatırımcıyı çekecek prestijli bir projenin satışına başladı. 160 Milyon TL’lik yatırımla Bursa Osmangazi’de yaklaşık 54 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yükselmekte olan Bakyapı Prestij Modern’de 918 konut 53 işyeri yer alacak.

Projenin İstanbul’da yoğun ilgi gören İstanbul Prestij Park projesinin ardından hayata geçtiğini belirten Bakyapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Bakgör, 2014 yılının ilk lansmanı yapılan projelerinden olan Bakyapı Prestij Modern’in bine yakın bağımsız birim sayısı ile büyük bir proje olduğuna dikkat çekti.

Lansman öncesinde fuarlarda tanıtılan projenin tek bloğundaki 280 konuta Suudi Arabistan Bahreyn gibi ülkelerden oluşan bir konsorsiyumdan teklif geldiğini belirten Bakgör, 17 Aralık olayları sürecinden yabancı yatırımcıların tedirgin olması nedeniyle bu rakamın sonradan 50 adede düştüğünü söyledi. Bakgör, “Ama bu satışın iptali anlamına gelmiyor. 230 konutun satışı şimdilik askıya alınmış durumda. Çünkü özellikle Arap ülkelerinde Türkiye’deki siyasi gelişmeler konusunda Türkiye’de din kaynaklı bir çatışma olduğu yönünde farklı bir algı oluştu, dövizdeki borsadaki hareket de tedirginlik oluşturdu. Onların Türkiye sempatisi sürüyor ama bu dönemi bekle gör politikası ile geçirmeye karar verdiler” dedi.

Bakgör bir yandan temel işlerine devam ederken bir yandan da yabancılarla yaptıkları görüşmelerde bu yanlış algıyı tedavi etmeye çalıştıklarını açıkladı. Soruları da yanıtlayan Bakgör, yabancılara 280 konutun satılması halinde 60 milyon TL hasılat elde edecekken, şimdilik bu rakamın 50 konut karşılığında 12 milyon TL’ye düştüğünü söyledi.

Bursa Prestij Modern projesinin 2016 Haziran ayında teslim edilmesi planlandığını anlatan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Bakgör, projenin bir ay içinde yüzde 60’ının yani yaklaşık 500 konutun satıldığını söyledi. Bir soru üzerine İstanbul Prestij Park’ta da satış oranının yüzde 85’i bulduğunu belirten Bakgör, “2400 konutluk projede yaklaşık 2 bin konutun üzerinde satış gerçekleşti. Bu satışların yaklaşık yüzde 15’i, yani 320 konut yabancı yatırımcılara satıldı. Esenyurt’taki projemiz iyi de prim yaptı. Başlangıçta 119 bin lira olan daireler şimdi 159 bin lira seviyesine kadar yükseldi” bilgisini verdi. 

Bursa’nın İlk Hasılat Paylaşımı Projesi

Bursa’daki projenin Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden ihalede satın alındığını anlatan Ferhat Bakgör, bu projenin kentin ilk hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleşen konut projesi olduğunu söyledi. Bakgör, “İhalede bu arsa 36 milyon liraya satılacaktı. Biz Belediye’yi bu arsayı hasılat paylaşımı modeliyle yapmaları halinde daha çok kazanacakların anlatıp bu yönde teklif verdik. Onlar da kabul ettiler. Şimdi onların kasasına en az 50 milyon lira bu projeyle girmiş olacak” dedi.

Yeni projeleriyle ilgili bilgi de veren Bakyapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Bakgör, İstanbul’da ve Bursa’da arayışlarının sürdüğünü, Bursa’da birkaç iş merkezi için, İstanbul’da ise birkaç arazi için görüşmeleri olduğunu açıkladı.

Bakyapı Yurtdışına Açılıyor

Öte yandan Bakyapı olarak bugünlerde Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde yabancı şirketlerle yatırım amaçlı görüşmeler yaptıkları konusunda da bilgi veren Bakgör, hasılat paylaşımı ya da kat karşılığı gerçekleşmesi düşünülen bu projelerin konut artı iş merkezi şeklinde planlandığını söyledi.

Bursa’da Kentsel Dönüşümle İlgileniyor

Ferhat Bakgör, Bursa’da devam eden kentsel dönüşüm projelerine dâhil olduklarını belirterek, İstanbul’da ise bu tür bir çalışma planlamadıklarını açıkladı.

Projede yüzde 1 KDV avantajı

Bakyapı Prestij Modern sadece yeni bir yaşam alanı değil, aynı zamanda kârlı bir yatırımın kapılarını da aralıyor. Yüzde 1 KDV avantajının sunulduğu Bakyapı Prestij Modern’de anlaşmalı 6 bankadan da kredi kolaylığı sunuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
parçalı az bulutlu